۲۲ عامل محبوبیت امام خمینی(ره) در میان اقشار مختلف مردم
کد خبر: 4220048
تاریخ انتشار : ۱۶ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۳:۳۳
یادداشت

۲۲ عامل محبوبیت امام خمینی(ره) در میان اقشار مختلف مردم

محبوبیت امام خمینی (ره) فقط به دلیل رهبری ایشان در انقلاب اسلامی نیست، بلکه به دلیل شخصیت برجسته، فضایل و صفات اخلاقی نیکو و عملکردها، تلاش‌ها و مجاهدت‌های ایشان در زمینه‌های مختلف سیاسی، مذهبی، اجتماعی و معنوی در سطح ملی و جهانی است.

امام خمینیبه گزارش ایکنا از قم، به نقل از پایگاه خبری حرم حضرت معصومه(س)، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدباقر مشکاتی، استاد حوزه علمیه در یادداشتی نوشت: حضرت امام خمینی(ره) شخصیتی ذو ابعاد و بی‌بدیل در عصر حاضر، عارف، مجاهد و عالم ربانی، رهبری بی‌نظیر و تأثیرگذار در تاریخ ایران و جهان بودند. ایشان با رهبری انقلاب اسلامی، ایران را از سلطه رژیم پهلوی نجات داده و جمهوری اسلامی را در این کشور بنیان نهادند. امام خمینی(ره) به‌عنوان رهبری محبوب و مورداحترام در میان ملت ایران، منشأ تحولات بزرگی در ایران و جهان شدند.
 
این محبوبیت فقط به دلیل رهبری ایشان در انقلاب اسلامی نیست، بلکه به دلیل شخصیت برجسته، فضایل و صفات اخلاقی نیکو، عملکردها، تلاش‌ها و مجاهدت‌های ایشان در زمینه‌های مختلف سیاسی، مذهبی، اجتماعی و معنوی در سطح ملی و جهانی است.
 
عوامل متعددی در محبوبیت امام خمینی نزد ملت ایران و دیگر ملت‌ها نقش داشت که در این نوشتار به ۲۲ عامل اشاره می‌کنیم:
 
۱- رهبری انقلاب اسلامی: امام خمینی به‌عنوان رهبر انقلاب اسلامی ایران، نقشی اساسی در سرنگونی رژیم پهلوی و برقراری جمهوری اسلامی در ایران داشتند. مردم ایران که از ظلم و ستم رژیم پهلوی به ستوه آمده، امام خمینی را به‌عنوان منجی خود می‌دیدند و از ایشان برای رهایی از این رژیم استبدادی پیروی می‌کردند.
 
۲- ساده‌زیستی و تقوا: امام خمینی چه قبل و چه بعد از انقلاب به ساده‌زیستی و تقوا مشهور بودند. ایشان زندگی زاهدانه‌ای داشتند و از تجملات دنیوی دوری می‌کردند. این امر باعث شده بود تا در نزد مردم ایران که از فساد، ظلم و ستم مقامات دولتی به ستوه آمده بودند، به‌عنوان الگوی اخلاقی و معنوی شناخته شوند.
 
این ساده‌زیستی و بی‌آلایشی امام، الگوی عملی برای مردم ایران بود و به آنها نشان می‌داد که می‌توان در عین قدرت و ثروت، به دنیا و مادیات وابسته نبود.
 
۳- شجاعت و قاطعیت: امام خمینی در مقابل رژیم پهلوی و دشمنان انقلاب اسلامی بسیار شجاع و قاطع بودند. ایشان هرگز از بیان عقاید خود واهمه نداشتند و با صراحت و قاطعیت در مقابل ظلم و ستم ایستادگی می‌کردند. این شجاعت و قاطعیت ایشان باعث تحسین و اعتماد مردم ایران شده بود.
 
۴- دفاع از حقوق مستضعفان: امام خمینی همواره مدافع حقوق مستضعفان و اقشار آسیب‌پذیر جامعه بودند. ایشان معتقد بودند که باید عدالت اجتماعی در جامعه برقرار شود و همه مردم از حقوق یکسانی برخوردار باشند. این دفاع ایشان از حقوق مستضعفان، محبوبیتشان را در بین این اقشار جامعه افزایش داده بود.
 
۵- گفتمان ضداستکباری: امام خمینی همواره پیام ضداستکباری داشتند و همواره با ظلم و ستم قدرت‌های بزرگ مبارزه می‌کردند. ایشان معتقد بودند که ملت ایران باید خود سرنوشت خود را تعیین کند و تحت سلطه هیچ قدرت خارجی نباشد. این گفتمان ضداستکباری امام در بین مردم ایران که از دخالت‌های خارجی در امور کشور خود به ستوه آمده بودند، بسیار محبوب بود.
 
۶- مرجعیت دینی: امام خمینی علاوه بر رهبر انقلاب اسلامی، مرجع تقلید شیعیان نیز بودند. مرجعیت دینی ایشان باعث شده بود تا بسیاری از مردم ایران از نظر شرعی و دینی از ایشان پیروی کنند.
 
۷- شخصیت کاریزماتیک: امام خمینی شخصیتی کاریزماتیک و جذاب داشتند. ایشان عارف و سخنور توانایی بودند و می‌توانستند با کلام نافذ و وعظ مشفقانه خود مردم را مجذوب خود کنند.
 
۸- ارتباط با مردم: امام خمینی همواره با مردم ارتباط نزدیکی داشتند. ایشان در سخنرانی‌ها و دیدار‌های خود با مردم به طور مستقیم صحبت می‌کردند و از مشکلات و درد دل‌های آنها آگاه می‌شدند. این ارتباط صمیمی با مردم، محبوبیتشان را در بین آنها افزایش داده بود.
 
۹- حمایت از مظلومان جهان: امام خمینی همواره از مظلومان و مستضعفان در سراسر جهان حمایت می‌کردند. ایشان از رژیم صهیونیستی و اشغال فلسطین به‌شدت انتقاد و از حقوق مردم فلسطین دفاع می‌کردند. این حمایت ایشان از مظلومان، محبوبیتشان را در بین مردم آزادی‌خواه جهان افزایش داده بود.
 
۱۰- ترویج فرهنگ ایثار و شهادت: امام خمینی فرهنگ ایثار و شهادت را در جامعه ایران ترویج می‌کردند و معتقد بودند که برای رسیدن به آزادی و استقلال باید فداکاری کرد و از جان گذشت. این ترویج فرهنگ ایثار و شهادت، روحیه حماسی و انقلابی را در بین جوانان ایران تقویت کرده بود.
 
۱۱- تأکید بر وحدت ملی: امام خمینی همواره بر وحدت ملی و اتحاد بین اقشار مختلف مردم ایران تأکید می‌کردند. ایشان معتقد بودند که همه مردم ایران باید با هم متحد شوند و برای پیشرفت کشور تلاش کنند. این تأکید ایشان بر وحدت ملی، انسجام و همبستگی را در بین مردم ایران افزایش داده بود.
 
۱۲- مبارزه با فساد: امام خمینی با فساد به‌شدت مخالف بوده و همواره علیه آن مبارزه می‌کردند. ایشان معتقد بود که فساد یکی از بزرگ‌ترین مشکلات جامعه ایران است و باید ریشه‌کن شود. مبارزه ایشان با فساد، محبوبیتشان را در بین مردم ایران که از فساد اداری و مالی در رژیم پهلوی به ستوه آمده بودند، افزایش داده بود.
 
۱۳- تأکید بر استقلال: امام خمینی بر استقلال ایران و عدم وابستگی به قدرت‌های خارجی تأکید می‌کردند. ایشان معتقد بودند که ایران باید کشوری مستقل و قدرتمند باشد و تحت سلطه هیچ قدرت خارجی نباشد. تأکید ایشان بر استقلال، در بین مردم ایران که از وابستگی رژیم پهلوی به قدرت‌های خارجی ناراضی بودند، بسیار محبوب بود.
 
۱۴- توجه به عدالت اجتماعی: امام خمینی به عدالت اجتماعی اهمیت زیادی می‌دادند. ایشان معتقد بودند که باید در جامعه عدالت برقرار شود و مردم از حقوق عادلانه برخوردار باشند. این توجه ایشان به عدالت اجتماعی، محبوبیتشان را در بین اقشار محروم و مستضعف جامعه افزایش داده بود.
 
۱۵- ترویج معنویت و اخلاق: امام خمینی همواره بر ترویج معنویت و اخلاق در جامعه تأکید می‌کردند. ایشان معتقد بودند که برای داشتن جامعه‌ای سالم و سعادتمند، باید ارزش‌های اخلاقی و معنوی در جامعه تقویت شوند. این ترویج معنویت و اخلاق، محبوبیتشان را در بین مردم مذهبی و متدین ایران افزایش داده بود.
 
۱۶- حمایت از نهاد خانواده: امام خمینی به خانواده و ارزش‌های خانوادگی اهمیت زیادی می‌دادند و معتقد بودند که خانواده بنیان جامعه است و باید از آن حمایت و صیانت شود. این حمایت‌ها، محبوبیت ایشان را در بین مردم ایران که به خانواده و ارزش‌های خانوادگی پایبند هستند، افزایش داده بود.
 
۱۷- قدرت بیان و سخنوری: امام خمینی سخنوری توانا و مسلط به علوم دینی و معارف اسلامی بودند. نطق‌ها و سخنرانی‌های ایشان سرشار از حکمت، بصیرت و فصاحت بود و به دلیل لحن گیرا و رسا، در عمق جان مخاطبان نفوذ می‌کرد. این قدرت بیان و سخنوری، به امام خمینی در جلب نظر و اقناع مردم کمک زیادی می‌کرد.
 
۱۸- شجاعت و صبر: امام خمینی در برابر ظلم و ستم رژیم پهلوی و دشمنان انقلاب، بسیار شجاع و صبور بودند. ایشان بار‌ها دستگیر و تبعید شدند، اما هرگز از آرمان‌های خود دست نکشیدند و با شجاعت تمام به مبارزه خود ادامه دادند. این شجاعت و صبر امام، برای مردم ایران الهام‌بخش بود و به آنها انگیزه می‌داد تا در برابر ظلم و ستم ایستادگی کنند.
 
۱۹- تدبیر و حکمت: امام خمینی علاوه بر شجاعت و صبر، از تدبیر و حکمت بالایی نیز برخوردار بودند. ایشان در شرایط مختلف، با درایت و تدبیر خود، انقلاب اسلامی را رهبری و هدایت می‌کردند. این تدبیر و حکمت امام، مردم ایران را به ایشان و رهبری ایشان ایمان و اطمینان بیشتری می‌داد.
 
۲۰- عشق به مردم و دغدغه معیشت آنها: امام خمینی همواره دغدغه معیشت و رفاه مردم ایران را داشتند. ایشان در بسیاری از سخنرانی‌ها و دستورات خود، بر ضرورت رسیدگی به مشکلات اقشار محروم و مستضعف جامعه تأکید می‌کردند. این عشق امام به مردم و دغدغه معیشت آنها، محبوبیت ایشان را در بین اقشار ضعیف جامعه دوچندان می‌کرد.
 
۲۱- امیدبخشی و نویدبخش آینده‌ای روشن: امام خمینی با ایمان و باور عمیقی که به خداوند متعال داشتند، به مردم ایران امید می‌دادند و نویدبخش آینده‌ای روشن برای آنها بودند. ایشان معتقد بودند که با وحدت و ایمان، می‌توان بر تمام مشکلات و موانع غلبه کرد و به جامعه‌ای آرمانی و اسلامی دست‌یافت. این امیدبخشی و نوید امام، روحیه امید و انگیزه را در مردم ایران زنده نگه می‌داشت.
 
۲۲- رهبری معنوی و فراتر از مرز‌های جغرافیایی: امام خمینی فقط رهبر سیاسی مردم ایران نبودند، بلکه رهبری معنوی و فراتر از مرز‌های جغرافیایی نیز داشتند. پیام انقلاب اسلامی ایشان، شیعیان و مسلمانان و بسیاری از مردم آزادی‌خواه و عدالت‌طلب در سراسر جهان را تحت‌تأثیر قرار داد و الهام‌بخش جنبش‌های انقلابی و آزادی‌خواهانه در دیگر کشور‌های اسلامی و حتی غیراسلامی شد.
 
مجموعه این عوامل باعث شد تا امام خمینی به رهبری محبوب و مورد احترام در میان ملت ایران و امت اسلامی و حتی در بین موحدان و آزادگان جهان تبدیل شوند.
 
همان‌طوری که گفته شد؛ امام خمینی شخصیتی جامع و کامل داشتند و رهبری کم‌نظیر و شخصیتی بی‌بدیل در تاریخ ایران و جهان بودند. ایشان با رهبری و هدایت خود، انقلابی بزرگ را رقم زدند و تحولات عظیمی را در ایران و جهان به وجود آوردند. محبوبیت و احترام امام خمینی در میان مردم ایران و جهان تا ابد ماندگار خواهد بود.
انتهای پیام
captcha