لازمه تولید دانش مفید، رعایت اخلاق است
کد خبر: 4139565
تاریخ انتشار : ۱۸ ارديبهشت ۱۴۰۲ - ۲۱:۱۰

لازمه تولید دانش مفید، رعایت اخلاق است

دبیر علمی همایش ملی اخلاق حقوقی از ارسال بیش از ١٢٠ مقاله به همایش اخلاق حقوقی و انتخاب ۳۰ مقاله برگزیده خبر داد و گفت: هدف از همایش شایع و رایج شدن اخلاق حقوقی است. مسئله اخلاق حقوقی شاخه‌ای از اخلاق حرفه‌ای است. اگر جنبه‌های تخصصی و تعهدی نباشد دانش نه‌تنها مفید نیست بلکه باعث ضرر نیز می‌شود.

مهدی حسن‌زاده، عضو هیأت علمی گروه حقوق خصوصی دانشگاه قم در افتتاحیه همایش ملی اخلاق حقوقیبه گزارش ایکنا از قم، به نقل از واحد خبر روابط عمومی دانشگاه قم، مهدی حسن‌زاده، عضو هیأت علمی گروه حقوق خصوصی دانشگاه قم در افتتاحیه همایش ملی اخلاق حقوقی گفت: باید خداوند را به شکرانه موفقیت رویداد مهم علمی اخلاق حقوقی در سطح کشور که بیش از یک سال برای آن زحمت کشیده شده و بخشی از این زحمات در همایش امروز ارائه می‌شود، سپاس گفت.

وی افزود: فعالیت مربوط به همایش و طرح آن حدود یک سال قبل پیشنهاد داده و مورد تایید واقع شد. در زمستان سال ١۴٠٠ با انتشار پوستر همایش حقوق اخلاقی فعالیت این همایش آغاز و ذیل آن جلسات مهمی برای اجرای این رویداد علمی برگزار شد و از همین تاریخ دریافت مقالات، داوری و در نهایت اعلام نتایج به شرکت کنندگان نیز آغاز شد.

عضو هیأت علمی گروه حقوق خصوصی دانشگاه قم اضافه کرد: در مجموع بیش از ١٢٠ مقاله به همایش ارسال شده و مورد داوری قرار گرفته است که از این بین ٣٠ مقاله به عنوان مقاله برتر برگزیده شد.

وی گفت: مسئله اخلاق حقوقی شاخه‌ای از اخلاق حرفه‌ای است و به معنای بررسی جنبه‌های اخلاقی جامعه مهم و اثرگذار حقوقی شامل قضات، وکلا، کارشناسان رسمی، سردفترها، دانشجویان و اساتید گروه است.

حسن‌زاده افزود: اگر جنبه‌های تخصصی و تعهدی نباشد دانش نه‌تنها مفید نیست بلکه باعث ضرر نیز می‌شود در نتیجه پیشرفت دانشی که همراه با اخلاق، تعهد و تخصص نباشد نتیجه‌ای جز ضرر ندارد مانند دانشی که باعث تولید بمب اتم شد.

وی اضافه کرد: هدف از همایش شایع و رایج شدن اخلاق حقوقی است البته این اصطلاح در میان جامعه حقوقی مطرح شده است که این همایش قدم اولیه‌ای برای آغاز این راه بود و امید است این گفتمان ادامه یابد.

عضو گروه حقوق خصوصی دانشگاه قم افزود: داوری‌ها و دقت‌های فراوانی برای انتخاب سخنرانان این جلسه انجام شده است به دلیل محدودیت زمانی از میان کل برگزیدگان تعدادی از آن‌ها برای ارائه مقاله و سخنرانی در همایش اخلاق حقوقی انتخاب شدند.

وی یادآورشد: از جنبه‌های دیگر برگزاری این همایش می‌توان به تشویق دانشجویان در این زمینه تحقیقی اشاره کرد که خوشبختانه این اتفاق مهم صورت گرفت و از دانشجویان حتی دانشجویان کارشناسی تحقیق‌های با کیفیتی ارائه شد.

انتهای پیام
captcha