کد خبر: 4117374
تاریخ انتشار: ۰۶ بهمن ۱۴۰۱ - ۱۰:۲۶
حجت‌الاسلام انصاریان:

دین ناقص خیر دنیا و آخرت انسان را تأمین نمی‌کند

استاد حوزه علمیه در محفل معارفی حرم بانوی کرامت گفت: اگر انسان توحید و پیغمبرش را از قرآن گرفته باشد اما امامش را نشناسد دین او ناقص خواهد بود که به‌ هیچ‌وجه خیر دنیا و آخرت را تأمین نمی‌کند.

حجت‌الاسلام والمسلمین حسین انصاریان، استاد حوزه علمیهبه گزارش ایکنا از قم، حجت‌الاسلام والمسلمین حسین انصاریان، استاد حوزه علمیه در محفل معارفی حرم مطهر بانوی کرامت که شامگاه پنجم بهمن‌ در شبستان امام خمینی(ره) برگزار شد، امام‌شناسی را یکی از واجبات بسیار مهم آیین پاک پروردگار دانست و اظهار کرد: اگر انسان اهل توحید و پیغمبر شناس بوده، توحید و پیغمبرش را از قرآن کریم گرفته باشد اما امامش را نشناسد، دین او ناقص خواهد بود؛ دین ناقص به‌هیچ‌وجه خیر دنیا و آخرت انسان را تأمین نمی‌کند.

وی با بیان اینکه اگر کسی جاهل به اهل‌بیت(ع) باشد و امامش را نشناسد، پیش رویش آتش جهنم را قرارداده است، افزود: فهم قرآن کریم که بالاترین، برترین و بهترین کتاب آسمان‌ها و زمین است، نیازمند معلم است و خداوند متعال در سوره‌های متعدد قرآن با تعابیر «وَيُعَلِّمُهُمُ الْكِتَابَ» یکی از اهداف رسالت پیامبر گرامی اسلام(ص) را آموختن آیات الهی به مردم بیان فرموده‌اند.

علت گمراهی بشر امروزی

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت با اشاره به حدیث ثقلین «إِنِّی تَارِکٌ فِیکُمُ الثَّقَلَیْنِ کِتَابَ اللَّهِ وَ عِتْرَتِی اهل‌بیتی ما إِنْ تَمَسَّکْتُمْ بهما لَنْ تَضلُّوا أبَداً»، تأکید کرد: در این حدیث بر اهمیت تمسک و توسل عملی به قرآن و اهل‌بیت(ع) تأکید می‌شود و علت گمراهی بشر امروزی، عدم اقتدا و تمسک به قرآن و اهل‌بیت(ع) است.

وی با تأکید بر اینکه اهل‌بیت(ع) مفسران و معلمان واقعی آیات الهی هستند، اظهار کرد: اگر کسی بدون داشتن دانش از خودش مسئله فقهی را بگوید که نمی‌داند، گمراه‌کننده خواهد بود. انسان عصر کنونی برای فهم مسائل دیگر نیازی به تحمل سختی‌ها و مشقت‌های گذشته ندارد و توسعه ارتباطات جمعی دسترسی به علما را افزایش داده است.

انصاریان با بیان اینکه هر گناهی که پروردگار اسم برده و در کنار آن وعده عذاب جهنم را داده، گناه کبیره است، بیان کرد: اینکه کسی بگوید چون زبان مادری‌ام عربی است، پس برای فهم آیات الهی قرآن هیچ مشکلی ندارم، در خطا و گمراهی به سر می‌برد.

وی به آیه شریفه «یا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا أَطِيعُوا اللَّهَ وَأَطِيعُوا الرَّسُولَ وَأُولِي الْأَمْرِ مِنْكُمْ» اشاره و معنای اولوالأمر در تفاسیر را مورد توجه قرارداد و ابراز کرد: متأسفانه برخی از مفسران کج‌فهم، اولوالأمر را صرفاً به معنای سلطان ذکر کرده، با انحراف در تفاسیر واقعی آیات الهی، عده‌ای را منحرف و رهسپار شکستن خانه مولی‌الموحدین علی(ع) کردند و  برخی را مقابل سیدالشهدا(ع) قراردادند و حتی مقدمات شهادت ۱۱ امام معصوم(ع) را فراهم ساختند.

سخنران محفل معارفی حرم مطهر با تأکید بر اینکه داغی که بر اثر انحراف در معانی قرآن بر دل رسول‌الله(ص) و ائمه اطهار(ع) نشسته وصف‌ناپذیر است، اظهار کرد: اطاعت از صاحبان امر که همان ائمه اطهار(ع) هستند، هم‌وزن اطاعت از خداوند متعال و پیامبر اعظم(ص) ذکرشده است.

انصاریان امام‌شناسی را همچون شناخت خداوند متعال از واجبات دین برشمرد و افزود: خیر دنیا و آخرت انسان درگرو اطاعت از وجود نازنین ذات اقدس الهی، پیامبر اعظم(ص) و ائمه اطهار(ع) است؛ رسول‌الله(ص) می‌فرمایند:« کسی که بمیرد درحالیکه امام واجب‌الاطاعه خود را نشناسد، به‌مانند مردم قبل از بعث یعنی هم‌وزن بت‌پرستان و مشرکان مرده است».

ضرورت تبیین معارف اهل بیت(ع) از سوی طلاب

وی بر اهمیت بازخوانی بخش بَابُ الِاضْطِرَارِ إِلَى الْحُجَّة جلد دوم اصول کافی  توسط طلاب تأکید کرد و ادامه داد: انسان برای سعادت در دنیا و آخرت چاره‌ای جز شناخت حجت خدا ندارد و ویژه بر طلاب لازم است تا معارف اهل‌بیت(ع) را مبتنی بر بیان شیوای اهل‌بیت(ع) و ناظر بر زبان روز مخاطب تبیین کنند زیرا اگر جهانیان ائمه اطهار(ع) را به‌درستی بشناسند، قطعاً مطیع اوامر و دستورات دین الهی خواهند شد.

سخنران حرم مطهر کریمه اهل‌بیت(ع) ضمن تبیین فرازهایی از آیه شریفه «الْيَوْمَ أَكْمَلْتُ لَكُمْ دِينَكُمْ وَ أَتْمَمْتُ عَلَيْكُمْ نِعْمَتِي»(سوره مائده/آیه 3) تصریح کرد: کسی که به دستورات دین مبین اسلام به صورت گزینشی عمل کند، قطعاً در وادی انحراف قرارگرفته است و به شریعتی که عمل می‌کند، اسلام نخواهد بود.

وی اظهار کرد: ثامن‌الحجج علی بن موسی‌الرضا(ع) می‌فرمایند: «خداوند متعال برخی از مسائل را به زلف مسائل دیگر گره‌زده است، همچون کسی که نماز بخواند آن‌هم نماز مقبول، اگر زکاتش را ندهد نمازش قبول نخواهد شد و هرکسی خداوند متعال را عبادت کند درحالیکه ظالم به پدر و مادرش باشد، ذات اقدس الهی عبادتش را نخواهد پذیرفت و خداوند متعال عبادت خود را با احسان به پدر و مادر گره‌زده است».

انصاریان با اشاره به روایتی از امام هادی(ع) مبنی بر «کَلَامُکُمْ نُورٌ وَ أَمْرُکُمْ رُشْدٌ وَ وَصِیَّتُکُمُ التَّقْوَی وَ فِعلِکَم الخَیر، وَ عَادَتِکُم الاِحسان، وَ سَجیَّتِکُمُ الکَرَم، وَ شَانِکُم الحَق وَ الصِدقِ وَ الرِفقِ وَ قَولُکُم حَکم وَ حَتم، وَ رَاءیُکَم عِلم وَ حِلم وَ حَزم» افزود: امام(ع) منبع نور و چراغ راه هدایت انسان به بهشت و رسیدن به سعادت در دنیا و آخرت است؛ امام نوربخش دل‌ها و فرمانش هدایت است و سفارشش تقوا و کارش خیر و نیکی است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha