کد خبر: 4103506
تاریخ انتشار: ۰۹ آذر ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۴

کتاب «تعامل با بیماری و بیمار براساس آموزه‌های قرآن و اهل بیت(ع)» منتشر شد

کتاب «تعامل با بیماری و بیمار براساس آموزه‌های قرآن و اهل بیت(ع)» اثر سیدمحمدهادی شاهرخی به همت پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن در 87 صفحه روانه بازار نشر شد.

کتاب تعامل با بیماری و بیمار بر اساس آموزه‌های قرآن و اهل بیت(ع)به گزارش ایکنا از قم، به نقل از روابط عمومی نشر پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی، کتاب «تعامل با بیماری و بیمار براساس آموزه‌های قرآن و اهل بیت(ع)» اثر سیدمحمدهادی شاهرخی است که در پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی تهیه و به‌مناسبت سالروز ولادت حضرت زینب(س) و روز پرستار به همت نشر این پژوهشگاه در 87 صفحه به چاپ رسید.  

پژوهشکده مذکور تلاش کرده است با پژوهشگران فرهیخته و بهره‌گیری از آموزه‌های نورانی قرآن و اهل بیت(ع) و تدوین فرهنگنامه سبک زندگی، کاربردی‌ترین اطلاعات موضوعات مرتبط با حوزه‌های گوناگون فردی، خانوادگی، اجتماعی و محیط زیست را در اختیار علاقه‌مندان قرار دهد. 

در میان مدخل‌های این فرهنگ‌نامه، بعضی از موضوعات از ویژگی‌های خاص فرهنگی برخوردار است و عموم افراد جامعه به‌صورت گسترده با آن سروکار دارند. از این‌رو، به‌منظور ارتقا و تقویت سبک زندگی اسلامی، شایسته است آموزه‌های دینی مربوط به این‌گونه موضوعات علاوه بر ارائه در فرهنگ‌نامه، به‌صورت کتابچه‌های مستقل نیز در اختیار علاقه‌مندان قرار گیرد.

بر همین اساس، در اثر پیش‌رو شاخصه‌های مربوط به تعامل با بیماری و بیمار در آموزه‌های قرآن و اهل بیت(ع) تهیه شده است که در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

ساختار اثر

در این اثر، پس از مفهوم‌شناسی سبک زندگی اسلامی و مبانی و گستره سبک زندگی و مفهوم‌شناسی، به اهمیت سلامتی پرداخته شده است.

نویسنده در ادامه این اثر، پس از بررسی اقسام بیماری به رابطه جسم و روح پرداخته و آثار بیماری (بخشش گناهان، تخفیف تکالیف، بهره‌مندی از پاداش و فضل خدا، استجابت دعا، جلوگیری از سرمستی، حفظ دین، دفع برخی بیماری‌های مهم‌تر، صعود به درجات عالی، و یاد خدا) را تبیین کرده است.

«تعامل با بیماری» از دیگر مباحث این اثر است که در این راستا به بیماری‌های واگیردار و قرنطینه، اجازه عیادت به دیگران، اقدام به درمان، مراجعه به پزشک همجنس، پرهیز از غذاهای مضر، پرهیز از فعالیت بدنی سنگین، مراقبت از خود، سپاسگزاری از پزشک و پرستار، دعا برای خود و دیگران، بیماری از خود و شفا را از خدا دانستن، توجه به پاداش بیماری، صبر و شکر بر بیماری، انجام تکالیف عبادی و دینی، نذر برای شفا، دادن صدقه، حرز و تعویذ برای پیشگیری و درمان، و آمادگی برای مرگ اشاره شده است.

نویسنده در این اثر، به «تعامل با بیمار بر اساس آموزه های قرآن و اهل بیت(ع)» می‌پردازد که در این قسمت، پس از بیان مسئولیت‌های پزشکان و پرستاران، به پرستاری از بیمار اشاره شده و آثار و فواید پرستاری و همچنین آداب پرستاری تشریح شده است.

سپس «عیادت از بیمار بر اساس آموزه‌های قرآن و اهل بیت(ع)» مورد اشاره قرار گرفته و در این عرصه، اهمیت و فواید عیادت و آداب عیادت تبیین شده است.

برشی از اثر

«اسلام افزون بر توصیه عموم مردم بر رعایت اخلاق و روابط پسندیده با یکدیگر، برای پرستار به لحاظ موقعیت ویژه‌ای که دارد و آثاری که نحوه برخورد او بر بیمار بر جای می‌گذارد، آداب و وظایف اخلاقی ویژه‌ای را سفارش کرده است تا در پرتو آن صحت و سلامت بیمار اعاده شده و پرستار نیز به مکارم اخلاقی و فضیلت‌های انسانی دست یابد.

برخی از آداب پرستاری با بهره‌گیری از روایات و سیره عملی پیشوایان معصوم(ع) عبارتند از: مهرورزی و عطوفت، همنشینی و گفتگو با بیمار، امیددادن به بیمار، نترساندن بیمار، رازداری و رعایت تقوا در انجام امور درمانی.»

یادآور می‌شود، علاقه‌مندان برای خرید اینترنتی این کتاب می‌توانند به نشانی اینترنتیhttp://shop.isca.ac.ir/  مراجعه کنند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha