کد خبر: 4090047
تاریخ انتشار: ۱۴ مهر ۱۴۰۱ - ۲۲:۳۹

نیازمند ایجاد نهضت احیای وقف هستیم

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم گفت: موقوفاتی از گذشته وجود دارند که شکی در اسناد آنها وجود ندارد ولی هنوز مشکلاتی در ثبت آنها وجود دارد؛ حقیقت این است که عزمی ملی برای حل این مشکلات وجود دارد و باید نهضت احیای وقف در ایران به وجود بیاید.

به گزارش ایکنا از قم، حجت‌الاسلام والمسلمین عباس اسکندری، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم در همایش یاوران وقف که امروز 14 مهرماه در مجتمع فرهنگی امامزاده سید علی(ع) برگزار شد اظهار کرد: در شرایط کنونی جامعه، وظیفه مهم ما حضور در صحنه است و البته سیاست‌ها و راهبردهای اصلی توسط رهبر معظم انقلاب و مسئولان کشور تعیین می‌شود.

وی افزود: این انقلاب به راحتی به دست نیامده است؛ عزت و اقتدار و تاثیرگذاری ایران در عرصه بین‌المللی چیزی نیست که آن را دو دستی تقدیم اغتشاشگران کنیم، ما تا آخر ایستاده‌ایم و پای انقلابمان هستیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با اشاره به شهادت شهید زاهدلویی در قم توسط اغتشاشگران گفت: او خادم افتخاری حرم امامزاده سید معصوم(ع) بود و تا پای جان برای آرمان‌های امام و شهدا ایستاد.

وی در ادامه به دهه وقف پرداخت و بیان کرد: وقف هنوز دچار غربت است البته نهاد وقف در طول تاریخ فراز و فرودهایی داشته است.

اسکندری با بیان اینکه همچنان از آثار و برکات دوره‌های اوج‌گیری وقف بهره می‌بریم، تصریح کرد: در عین حال در برخی دوره‌ها مثل دوران پهلوی اول و دوم، وقف مورد هجمه قرار گرفت و موقوفات مورد تصرف غیر قرار گرفتند.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم گفت: موقوفاتی از گذشته وجود دارند که شکی در اسناد آنها وجود ندارد ولی هنوز مشکلاتی در ثبت آنها وجود دارد؛ حقیقت این است که عزمی ملی برای حل این مشکلات وجود دارد و باید نهضت احیای وقف در ایران به وجود بیاید.

وی با بیان اینکه وقف می‌تواند بیش از بسیاری از بخش‌های اقتصادی به ایفای نقش بپردازد، اضافه کرد: در سال ۱۴۰۰ و در راستای اجرای ۱۶ نیت واقفان، ۲۷ میلیارد تومان در استان قم هزینه شده است که به گفته استاندار قم، هیچ دستگاهی نمی‌تواند این مقدار آورده مالی داشته باشد.

اسکندری از هزینه ۵ میلیارد تومانی در حوزه سرمایه‌گذاری در موقوفات طی سال گذشته خبر داد و گفت: تعهدات اوقاف قم در مجموع حدود ۱۱۸ میلیارد تومان است و این همه مربوط به موقوفاتی است که زیر نظر اوقاف اداره می‌شوند چرا که موقوفات بسیاری دارای متولی شخصی هستند و بسا هزینه‌کردهای آنها نیز در همین حدود باشد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم تصریح کرد: اوقاف هیچ دخل و تصرفی در درآمد موقوفات ندارد مگر در راستای اجرای نیت واقفان البته از درآمدهای حاصل از سرمایه‌گذاری‌ها و با اجازه ولی فقیه، اقدامات دیگری هم انجام می‌شود.

وی در ادامه به طرح‌های گوناگون اوقاف قم اشاره و ابراز کرد: نیازهای روز جامعه باید مورد توجه قرار بگیرند که معیشت نیازمندان و پشتیبانی از جبهه علم و فناوری دارای اولویت هستند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha