کد خبر: 4078895
تاریخ انتشار: ۲۶ مرداد ۱۴۰۱ - ۲۳:۲۱

بنیاد خیرین حوزه‌های علمیه در زمینه موقوفات هیچ تعهدی ندارد

مدیرعامل بنیاد خیرین حوزه‌های علمیه بیان کرد: بنیاد خیرین در زمینه موقوفات هیچ تعهدی ندارد و به اعتقاد ما تامین معاش طلبه‌ای که به علت مشکلات اقتصادی قصد ترک درس و طلبگی را دارد نسبت به ساخت مدرسه و وقف ساختمان بدین منظور، اولویت دارد.

حجت‌الاسلام فخر روحانی، مدیرعامل بنیاد خیرین حوزه‌های علمیهبه گزارش ایکنا از قم، حجت‌الاسلام فخر روحانی، مدیرعامل بنیاد خیرین حوزه‌های علمیه، امروز ۲۶ مردادماه، در نشستی با اصحاب رسانه صمن تشریح عملکرد یکساله و برنامه‌های آینده این بنیاد بیان کرد: در این چند سالی که به مناسبت برخی فعالیت‌ها با خیرین در ارتباط بودیم همیشه بین خیرین این دغدغه وجود داشته است که چرا انسجامی از سوی حوزه نسبت به فعالیت‌های خیرین وجود ندارد و هر مدیر یا هر مبلغ و استادی که خود دسترسی دارد از ظرفیت خیرین استفاده می‌کند و باقی افرادی که چنین ارتباطی ندارند از کمک‌های خیرین محروم هستند.

وی افزود: موازی‌کاری‌های فراوانی اتفاق می‌افتد و این به دلیل عدم اطلاع از فعالیت‌های دیگر خیرین است همچنین مجموعه‌هایی به نام حوزه‌های علمیه تشکیل شده بود و از خیرین مبالغی را جذب می‌کرد.

فخر روحانی بیان کرد: متاسفانه این مجموعه‌ها به جهت عدم ارتباطی که با بدنه مدیریت حوزه‌های علمیه داشت هیچ گاه در راستای نیازهای اساسی حوزه‌های علمیه قدم بر نداشت.

وی ادامه داد: لذا با درایت آیت‌الله اعرافی و با توجه به سابقه ارزشمندی که در رابطه با بنیاد خیرین المصطفی که از ابداعات ایشان بود داشتند بنیاد خیرین حوزه‌های علمیه در اواخر مرداد سال گذشته راه‌اندازی شد و این ایام سالگرد تاسیس این مجموعه است.

فخر روحانی اظهار کرد: در این یک سال گذشته علاوه بر اینکه عمده وقت بنیاد صرف تشکیل ساختار و تدوین آیین‌نامه‌ها و دستورالعمل‌ها و توسعه ظرفیت‌های اولیه مجموعه شد اما با توجه به حجم نیازمندی‌های طلاب و مدارس و واحدهای مختلف صفی و ستادی حوزه علمیه خصوصاً ارجاعات حوزه مدیریت تبرعات و کمک‌های خیرین جذب شد.

وی با بیان اینکه در سال گذشته بیش از ۲۰۰ میلیارد ریال جذب نقدی و غیرنقدی داشتیم، افزود: توزیع کمک‌های بنیاد در کمیسیونی که بدین منظور تحت اشراف مستقیم دفتر مدیر محترم حوزه‌های علمیه راه‌اندازی شده تصمیم‌گیری می‌شود و در کمترین زمان ممکن بدون بروکراسی‌های خاص اداری و به صورت شفاف به جامعه هدف توزیع می‌شود.

فخرروحانی تصریح کرد: کمک هزینه ودیعه مسکن، پرداخت اقساط، کمک هزینه سلامت و درمان جهیزیه و ازدواج کمک به ایتام حمایت از چاپ و نشر آثار نخبگان اعطای گونه‌ای معیشتی و حمایت از گروه‌های جهادی از اهم فعالیت‌های بنیاد در سال گذشته بوده است.

وی افزود: نکته بسیار مهمی که در مورد بنیاد خیرین وجود دارد این است که عملکرد این بنیاد مختص به طلاب و روحانیون نیست بلکه مجموعه خیرینی که حوزه‌های علمیه را مورد اعتماد خود می‌داند کمک‌هایشان را به این مجموعه اختصاص می‌دهند تا با توجه به نیات خیر آنها توزیع شود.

وی گفت: میزان قابل توجهی از این کمک‌ها در غیر حوزه اما به صورت هدفمند و با پیوست فرهنگی تبلیغی توزیع می‌شود به عنوان مثال در هیچ کدام از وقایع و سوانح اجتماعی در یک سال گذشته نبوده مگر اینکه بنیاد حضور و امدادرسانی داشته است، مانند سیل هرمزگان زلزله کرمان حادثه متروپل آبادان واژگونی قطار و همچنین فعالیت‌های مناسبتی در ماه مبارک رمضان ادغام عید سعید غدیر و برپایی عزاداری در ماه محرم و اطعام عموم عزاداران که معمولا به واسطه گروه‌های تبلیغی حوزوی که به این مناطق محروم اعزام می‌شود انجام می‌گیرد.

فخرروحانی با بیان اینکه این کمک‌ها به صودت هدفمند صورت خواهد گرفت، بیان کرد: در دهه اول محرم تعداد ۶۹ نفر از بیمارانی که توانایی پرداخت هزینه‌های درمان را نداشتند با کمک خیرین بنیاد ترخیص شدند.

وی گفت: ۱۶۰ تن از خانواده‌های ایتام تحت پوشش مستقیم بنیاد هستند. همچنین فعالیت عظیمی برای اربعین حسینی و تشکیل موکب در مرز ایران و عراق از برنامه‌های پیش روی بنیاد است.

فخرروحانی بیان کرد: یکی از مهم‌ترین فعالیت‌های این بنیاد راه‌اندازی پویش خانه‌های حسینی است که در آن، مستاجر متعهد می‌شود در ازای تخفیفی که از صاحب خانه می‌گیرد به صورت مستمر در خانه‌ای که اجاره کرده مراسم روضه برپا کند یا زیارت عاشورا بخواند و یا خانم خانه برای کودکان کلاس قرآن و نهج‌البلاغه داشته باشد.

وی ادامه داد: این طرح تاکنون در قم اجرا می‌شود و متقاضیان چه کسانی که صاحب خانه هستند و دنبال مستاجری با این شرایط می‌گردند و چه افراد متدینی که حاضرند چنین شرطی را بپذیرند می‌توانند از طریق سایت بنیاد ثبت درخواست کنند تا در اسرع وقت با هم مرتبط بشوند.

فخرروحانی تصریح کرد: در این طرح هم مشکل مسکن بسیاری از افراد حل خواهد شد و نیازی نیست به سراغ ربا و وام‌های با سود بالا بروند و هم یک سنت حسنه دیرینه در میان خانه‌ها احیا می‌شود و طرفین از ثواب اخروی آن برخوردار می‌شوند.

وی گفت: بنیاد خیرین در زمینه موقوفات هیچ تعهدی ندارد و به اعتقاد ما تامین معاش طلبه‌ای که به علت مشکلات اقتصادی قصد ترک درس و طلبگی را دارد نسبت به ساخت مدرسه و وقف ساختمان بدین منظور، اولویت دارد.

حجت‌الاسلام فخر روحانی، مدیرعامل بنیاد خیرین حوزه‌های علمیه

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha