کد خبر: 4066881
تاریخ انتشار: ۰۶ تير ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۲

تشریفات و تجملات ازدواج جوانان را دشوار کرده است

سخنران حرم کریمه اهل بیت(ع) گفت: براساس روایات و سیره اهل‌ بیت(ع) بهترین ازدواج، آسان‌ترین ازدواج‌هاست، چراکه ازدواج پایه و اساس آرامش زندگی و تشکیل خانواده است که متأسفانه در این دوران با افزایش توقعات، تشریفات و تجملات در جامعه، مسئله ازدواج را بسیار سخت کرده‌ایم.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حبیب‌الله فرحزاد، استاد حوزه علمیهبه گزارش ایکنا از قم، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین حبیب‌الله فرحزاد، استاد حوزه علمیه شب گذشته، پنجم تیرماه در مراسم سخنرانی حرم حضرت معصومه(س) در شبستان امام خمینی(ره) به راهکارهای رهایی انسان از شیاطین انس و جن اشاره کرد و گفت: هر کسی که رفتار، کردار و گفتارش شیطان‌صفتانه باشد، شیطان است.

وی دعوت‌کنندگان به گناه، شرک و کفر را شیاطین انس توصیف کرد و ادامه داد: امام جواد(ع) می‌فرمایند «مَنْ أَصْغی إِلی ناطِق فَقَدْ عَبَدَهُ، فَإِنْ کانَ النّاطِقُ عَنِ اللّهِ فَقَدْ عَبَدَ اللّهَ»؛ هر که گوش به گوینده‌ای دهد به‌راستی که او را پرستیده، پس اگر گوینده از جانب خدا باشد در واقع خدا را پرستیده و اگر گوینده از زبان ابلیس سخن گوید، به‌راستی که ابلیس را پرستیده است، لذا ما حق نداریم به هر سخنرانی و مطلبی گوش دهیم.

سخنران حرم کریمه اهل‌ بیت(ع) با اشاره به اینکه دروغگویی، مشاهده فیلم و عکس ناباب و دادن وعده‌های توخالی در بستر فضای مجازی محملی برای تجلی شیطان‌پرستی است، گفت: براساس روایات اسلامی، حرکت به سمت هدایت‌های شیطانی، نوعی شیطان‌پرستی است.

وی با تأکید بر اینکه برای رهایی از وسوسه‌های شیاطین انس و جن باید به خداوند متعال پناه ببریم، اظهار کرد: پیامبر اعظم(ص) می‌فرمایند «إِنَّ اَلشَّيْطَانَ اِثْنَانِ شَيْطَانُ اَلْجِنِّ وَ يَبْعُدُ بِلاَ حَوْلَ وَ لاَ قُوَّةَ إِلاَّ بِاللَّهِ اَلْعَلِيِّ اَلْعَظِيمِ وَ شَيْطَانُ اَلْإِنْسِ وَ يَبْعُدُ بِالصَّلاَةِ عَلَى اَلنَّبِيِّ وَ آلِهِ»؛ ذکر «لا حَوْلَ وَ لاَ قُوَّةَ إِلاَّ بِاللَّهِ اَلْعَلِيِّ اَلْعَظِيمِ»؛ ذکر با توسل «لا حَوْلَ وَ لاَ قُوَّةَ إِلاَّ بِاللَّهِ اَلْعَلِيِّ اَلْعَظِيمِ» گنجی از گنج‌های بهشتی است که انسان را از وسوسه‌ها و هجمه‌های شیطان جنی رها می‌کند.

فرحزاد ضمن تأکید بر اینکه شیاطین انس با صلوات بر محمد و آل محمد دور می‌شوند، به مناسبت‌های ماه ذی‌الحجه اشاره کرد و ادامه داد: در هیچ ماهی مثل ماه ذی‌الحجه مناسبت‌های فراوان در رابطه‌ با اهل‌ بیت(ع) نداریم.

سخنران حرم کریمه اهل‌ بیت(ع) ضمن اشاره به سالروز ازدواج حضرت فاطمه زهرا(س) و امام علی(ع) به‌عنوان یکی از مناسبت‌های مهم روزهای نخستین ماه ذی‌الحجه، به حدیث «نَحْنُ حُجَةُ اللّه‏ عَلى خَلْقِهِ وَ فاطِمَةُ حُجَّةُ ‏اللّه‏ عَليَنا» اشاره کرد و افزود: قول و فعل حضرت فاطمه زهرا(س) بر تمام اهل‌ بیت(ع)، حجت است.

وی با بیان اینکه ما از رفتار و سیره عملی اهل‌ بیت(ع) فاصله گرفته‌ایم، بیان کرد: براساس روایات و سیره اهل‌ بیت(ع) بهترین ازدواج، آسان‌ترین ازدواج‌هاست، چراکه ازدواج پایه و اساس آرامش زندگی و تشکیل خانواده است که متأسفانه در این دوران با افزایش توقعات، تشریفات و تجملات در جامعه، مسئله ازدواج را بسیار سخت کرده‌ایم.

فرحزاد به حدیث نبوی «نَحْنُ مَعاشِرَ الْأَنْبِياءِ وَ الْأُمَناءِ وَ الأَتْقِياءِ بُرَآءٌ مِنَ التَّـكَلُّفِ» اشاره کرد و افزود: پیامبر اعظم(ص) می‌فرمایند که ما پيامبران و پاسداران وحى الهى و پرهيزكاران از توقعات بى‌جا و تشريفات و زحمت دادن به ديگران بيزاريم؛ متأسفانه دنیاپرستی که در عالم موج می‌زند، کشور ما را نیز فرا گرفته، زرق و برق زندگی بسیار بیشتر از ضروریات آن شده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha