کد خبر: 4041838
تاریخ انتشار: ۱۹ اسفند ۱۴۰۰ - ۰۸:۰۹
پروفسور دیوید دولاهیته:

استاد حوزه روانشناسی از دانشگاه بریگام یونگ کشور آمریکا معتقد است که دعا کردن و طلب کمک از خداوند، پذیرفتن اشتباه، بخشیدن و بخشیده شدن، تلاش برای حل مشکل و جبران مسئله از فرآیندهای نقاط قوت رابطه‌ای در خانواده‌های مذهبی به شمار می‌رود که به آن‌ها برای بهبود زندگی و بازسازی درونی روابط کمک می‌کند.

پروفسور دیوید دولاهیته، پژوهشگر و استاد حوزه روانشناسی از دانشگاه بریگام یونگ کشور آمریکابه گزارش ایکنا از قم، پروفسور دیوید دولاهیته، پژوهشگر و استاد حوزه روانشناسی از دانشگاه بریگام یونگ کشور آمریکا در کنفرانس بین‌المللی «یافته‌های نوین مناسبات دین و خانواده» که عصر روز گذشته، 18 اسفند در پژوهشگاه حوزه و دانشگاه برگزار شد، در ارائه مقاله خود با عنوان «نقاط قوت رابطه‌ای در خانواده‌های مذهبی آمریکایی» بیان کرد: این مقاله کار مشترک با آقای مارکس متخصص مطالعات خانواده در خانواده‌های آمریکایی دین‌دار انجام شده است. این تحقیق در 198 خانواده شامل 476 فرد اعم از مسلمان، یهودی و مسیحی انجام شده که دارای بیش از 20 مذهب دینی بودند و نژادها و طبقات مختلف اجتماعی را شامل می‌شدند؛ سؤالات نیز مربوط به دین، ازدواج، والدین بودن و چالش‌های مربوط به این موضوعات بوده است.

وی ادامه داد: تنوع دینی در این تحقیق بالا است و شامل 142 خانواده مسیحی از فرقه‌های مختلف، 31 خانواده یهودی و 25 خانواده مسلمان اعم از شیعه و سنی است که بیش از نیمی از این افراد، نژادهای غیر سفید پوست آمریکایی هستند در حالی‌که بیش‌تر پژوهش‌ها در آمریکا از سفیدپوستان آمریکایی انجام می‌شود. در ضمن تمام خانواده‌ها در چارچوب ازدواج در خانواده حضور داشتند و میانگین سن زندگی مشترک آن‌ها 20 و میانگین سن فرزندان 15 سال بوده ‌است.

دولاهیته افزود: نتایج و خروجی‌های این تحقیق در آثار مختلف در قالب کتاب و مقالات مختلف منتشر شده است، هم‌چنین سؤال اصلی این تحقیق این است که چگونه خانواده‌های مذهبی پس از ایجاد اختلاف و فاصله، آن را حل و رابطه را بازسازی می‌کنند؟ هم‌چنین فرآیندهای حل بحران‌ها و تطبیق رابطه‌ای در خانواده‌های مذهبی چگونه است؟ در این مطالعه به الگوی سه مرحله‌ای از رفتار افراد رسیدیم؛ ابتدا وجود یکسری چالش‌ها بود، مرحله بعد گذر کردن از این چالش‌ها به سمت انگیزه‌ها است و سپس حل چالش‌ها از طریق انگیزه‌های دینی که به خروجی‌ها منجر می‌شود. این الگو دارای 4 فرآیند شامل فرآیندهای مذهبی، فرآیندهای شخصی، فرآیندهای رابطه‌ای و فرآیندهای رفتاری و کاربردی است که باهم، هم‌پوشانی دارند.

وی در توضیح فرآیندها تشریح کرد: اولین مورد از این فرآیندها که خانواده‌های مذهبی از آن استفاده می‌کنند دعا کردن و طلب کمک از خداوند است که جز فرآیند مذهبی محسوب می‌شود؛ دومین فرآیند پذیرفتن اشتباه و مسئولیت اشتباه است که جز فرآیند شخصی به حساب می‌آید یعنی در خانواده‌های مذهبی افراد اشتباهات‌ خود را پذیرفته و مسئولیت این اشتباه را برعهده می‌گیرند؛ سومین مورد بخشیدن و بخشیده شدن است که یک فرآیند رابطه‌ای است و چهارمین مورد هم تلاش کردن برای حل مشکل و جبران مسئله است.

پژوهشگر حوزه روانشناسی در ادامه به دلالت‌های این نتایج اشاره کرد و گفت: اولین مورد خوددرمانی است، این فرآیندهای چهارگانه ذکر شده عملاً به خانواده‌ها کمک می‌کند که در درون خود به بازسازی بپردازند و مشکلات درونی خود را حل کنند؛ دومین مورد بی‌نیازی این افراد از مراجعه به مراکز و کلینیک‌ها است که از این حیث به آن‌ها قدرت می‌دهد و مورد سوم اشاره به پرکاربردترین واژه‌ها اعم از تغییر، شروع تازه، پیشرفت ازدواج و زندگی مشترک، شرایط پاک و بهترشدن زندگی خانوادگی و نیز نزدیک‌تر شدن ارتباط بین فرزندان و والدین است.

وی در ادامه با بیان نمونه‌هایی از گفت‌وگو با مسلمانان، احساسات مثبت آن‌ها نسبت به اعمال عبادی از جمله تجربه مثبت افراد از نماز، ماه مبارک رمضان و تجربه روزه‌داری و کمک به داشتن زندگی بهتر را تشریح کرد.

دولاهیته در ادامه از افراد مذهبی که در این تحقیق به وی کمک کردند و اجازه ورود به مکان‌های عبادی و مذهبی خود را دادند تشکر کرد و گفت: عاشقانه دوست داشتیم ببینیم و بدانیم که چگونه این باورها و اعتقادات دینی به این افراد کمک می‌کند که زندگی خانوادگی خود را قوی‌تر و توانمندتر کنند و نیز به ما بیاموزند که چطور می‌شود بین ایمان و زندگی خانوادگی ارتباط برقرار و آن را تقویت کرد.

وی در پایان گفت: این تحقیق در قالب 2 کتاب شامل کتاب آکادمیک مقدمه‌ای به دین و خانواده که اولین کتاب درسی در آمریکا راجع به این موضوع است و نیز کتابی که نقاط قوت و تفاوت خانواده‌ها به لحاظ دینی را بررسی می کند به چاپ رسیده و هم‌چنین در بیش از 100 مقاله علمی منتشر شده است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: