کد خبر: 4000223
تاریخ انتشار: ۰۴ مهر ۱۴۰۰ - ۰۸:۱۳
نخستین جشنواره تئاتر خیابانی افلاکیان در استان قم، همزمان با هفته دفاع مقدس، با معرفی برگزیدگان به کار خود پایان داد.

به گزارش ایکنا از قم، مراسم اختتامیه نخستین جشنواره تئاتر خیابانی افلاکیان، شامگاه شنبه، سوم مهرماه در سالن آمفی‌تئاتر باغ موزه انقلاب اسلامی و دفاع مقدس استان قم برگزار شد.

در ابتدای این مراسم امیرعلی عموزاده، معاون توسعه مدیریت و منابع اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم، برگزاری جشنواره تئاتر خیابانی افلاکیان را در راستای پاسداشت مقام شامخ شهدا دانست و اظهار کرد: هنرمندان متعهد و شریف قم با حضور در این جشنواره، در مسیر شهدا گام نهادند.

در ادامه، پیام تصویری ضبط شده سیدموسی حسینی کاشانی، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم و دبیر جشنواره تئاتر خیابانی افلاکیان که به‌دلیل حضور در کربلای معلی در مراسم اختتامیه حضور نداشت، پخش شد.

وی در پیام خود با اشاره به برگزاری جشنواره تئاتر خیابانی افلاکیان، گفت: این جشنواره با موضوع «شهدای دفاع مقدس»، «شهدای مدافع حرم»، «شهدای سلامت» و «شهدای هنرمند» اعلام فراخوان شد و مورد استقبال هنرمندان قم قرار گرفت.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم افزود: آثار دریافت‌شده در دو مرحله بازخوانی نمایشنامه‌ها و بازبینی اجرای نمایش گروه‌ها از سوی پیشکسوتان تئاتر قم ارزیابی شد که در نهایت شش گروه منتخب به مرحله نهایی راه یافت و این گروه‌ها در طول هفته دفاع مقدس، ۶۰ اجرا در سطح شهر خواهند داشت.

حسینی کاشانی با بیان اینکه هنرمندان قم تلاش کردند جلوه‌ای از ایثارگری‌های شهدای دفاع مقدس را به نمایش بگذارند، افزود: بسیاری از هنرمندان با روحیه بسیجی و جهادی در این جشنواره مشارکت کردند و با آثار خود به مقام شهدای استان قم ادای دین کردند.

نمایش خیابانی؛ هنر تأثیرگذار و آگاهی‌بخش در تربیت نسل جوان

همچنین ابوالقاسم مقیمی، مدیرعامل سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی شهرداری قم به رهنمودهای مقام معظم رهبری مبنی بر تقویت و حمایت از هنر نمایش اشاره کرد و گفت: رهبر معظم انقلاب بارها به هنرمندان متعهد و انقلابی توصیه کردند که گوشه‌های مختلف دفاع مقدس و انقلاب اسلامی را با هنر خودشان برای نسل‌های جدید به نمایش بگذارند.

وی از نمایش خیابانی به‌عنوان یک هنر تأثیرگذار و آگاهی‌بخش در تربیت نسل جوان یاد کرد و افزود: استان قم هنرمندان متعهد و متخصصی در عرصه تئاتر دارد که در سطح ملی شناخته‌ شده و اثرگذار هستند.

مقیمی به تلاش سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی شهرداری قم برای حمایت و توجه بیشتر به مقوله تئاتر خیابانی اشاره کرد و افزود: در سال‌های اخیر به این عرصه توجه ویژه شده و حدود یک‌ هزار نمایش خیابانی در سطح بوستان‌ها و خیابان‌های هسته مرکزی شهر اجرا شده است.

مدیرعامل سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی شهرداری قم بیان کرد: تلاش می‌کنیم به سهم خودمان در تربیت نسل جدید هنرجویان و تقویت گروه‌های هنری، مشارکت داشته باشیم و نقش‌آفرینی کنیم.

درخواست از جامعه هنری استان برای توجه به دوران دفاع مقدس

احمد حاجی‌زاده، دبیر ستاد کنگره ملی شهدای استان قم نیز در سخنانی به دوران دفاع مقدس اشاره کرد و گفت: رزمندگان ما در دوران دفاع مقدس با دست خالی و کمترین امکانات در برابر دشمن بعثی تا دندان مسلح ایستادگی کردند.

وی افزود: صدام با تکیه بر حمایت بیش از 50 کشور دنیا و دارا بودن پیشرفته‌ترین سلاح‌های نظامی، قصد داشت ظرف سه روز به تهران برسد، اما از قدرت ایمان رزمندگان ما غافل بود.

حاجی‌زاده با اشاره به مطالبه جمعی از هنرمندان برای حمایت از تئاتر، گفت: ما از کمبود بودجه‌ها و مشکلات متعدد هنرمندان آگاهی داریم، اما از جامعه هنری استان درخواست می‌کنم با تکیه بر تجربه دفاع مقدس با هنر خود در مقابل دشمنان در جنگ نرم ایستادگی کنند.

دبیر ستاد کنگره ملی شهدای استان قم با تأکید بر اینکه دفاع مقدس منحصر به هشت سال نیست، گفت: امروز دشمن با جنگ نرم، عرصه را تنگ کرده و هنرمندان می‌توانند با ابزار هنر در مقابل دشمن ایستادگی و دفاع کنند.

حاجی‌زاده با اشاره به تأکیدات رهبر معظم انقلاب مبنی بر لزوم استفاده از ظرفیت هنر، گفت: مدیران ما باید در دوره‌های هنری شرکت کنند و با ادبیات هنر آشنا باشند. ما نسبت‌ به ظرفیت هنر و هنرمندان غافل هستیم و باید از هنرمندان متعهد و انقلابی حمایت کنیم.

در پایان مراسم، برگزیدگان سه‌ بخش «بازیگری»، «کارگردانی» و «نمایشنامه‌نویسی» نخستین جشنواره تئاتر خیابانی افلاکیان با داوری سیدحسین فدایی‌حسین، اصغر نوبخت و رضا ابوذر معرفی شدند که به شرح زیر است:

برگزیدگان بخش بازیگری

نفر اول: مهدی آقاخانی برای بازی در نمایش «لشکر 41 ثارالله»

نفر دوم: محمد سعادتمند برای بازی در نمایش «مهندس مین»

نفر سوم: سیدمحمدرضا پیغمبری برای بازی در نمایش «سرباز سردار»

هیئت داوران در این بخش از امیرعباس زرنوش بازیگر نوجوان «نمایش دلتنگی» تجلیل ویژه کرد.

برگزیدگان بخش کارگردانی

نفر اول: هومن پیری برای نمایش «سردار سرباز»

نفر دوم: سیدمحمدرضا پیغمبری برای نمایش «مهندس مین»

نفر سوم: محمدجواد زرنوش برای نمایش «دلتنگی در جنگ»

برگزیده بخش نمایشنامه‌نویسی

هیئت داوران در این بخش با قدردانی از مرتضی شاه‌کرم برای نگارش نمایشنامه‌های «مهندس مین»، «لشکر 41 ثارالله» و «سرباز سردار»، دیپلم افتخار و جایزه این بخش را به محمدجواد زرنوش برای نمایشنامه «دلتنگی در جنگ» اهدا کرد.

یادآور می‌شود، نخستین جشنواره تئاتر خیابانی افلاکیان به همت اداره‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم و مشارکت سازمان فرهنگی، هنری و ورزشی شهرداری قم، ستاد کنگره ملی شهدای قم، اداره‌کل بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس استان قم و سازمان بسیج هنرمندان برگزار شد.

در این مراسم، حجت‌الاسلام‌ علی لقمان‌پور، مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس قم، حسن دلیر، معاون امور هنری اداره‌‌کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم، محمدعلی روزبهانی، رئیس حوزه هنری قم، علی فرحناک، رئیس انجمن هنرهای نمایشی استان، محمدرضا آزاد و احمد سلیمانی از اساتید پیشکسوت تئاتر قم و جمعی از هنرمندان و هنرجویان تئاتر استان قم حضور داشتند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: