خیانت در امانت به باورهای مردم لطمه می‌زند
کد خبر: 4220773
تاریخ انتشار : ۲۱ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۲:۱۷
حجت‌الاسلام انصاریان:

خیانت در امانت به باورهای مردم لطمه می‌زند

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت با بیان اینکه اگر در خانواده، اجتماع و جامعه‌ای شما را امین دانستند، نباید با خیانت به باور مردم لطمه زد، گفت: پیامبر اعظم(ص) در روایتی تصریح می‌کنند که در حرف‌زدن و مراوداتتان با دیگران هیچ‌گاه دروغ نگویید و وقتی وعده‌ای دادید، خلاف وعده عمل نکنید.

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین شیخ حسین انصاریان، سخنران حرم بانوی کرامتبه گزارش ایکنا از قم، به نقل از پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه(س)، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین حسین انصاریان، استاد حوزه علمیه شب گذشته، 20 خردادماه در محفل معارفی حرم مطهر بانوی کرامت با بیان اینکه هیچ بنایی در جهان بدون میزان و شاقول کارش را پیش نمی‌برد، اظهار کرد: یک استاد بنا براساس شاقول‌گیری صد متر دیوار را به‌صورت صاف بالا می‌برد و ساختمان را بر روی این دیوار استوار می‌کند.

وی امام را شاقول معنوی ذات اقدس الهی دانست و ادامه داد: مردم باید ساختمان باطن و زندگی خود را مبتنی بر شاقول وجود اهل بیت(ع) استوار کنند؛ هدایتگری‌ها و راهنمایی‌های امام و بیانات ایشان شاقول الهی است و مردم با مطالعه روایات و به‌کارگیری آن می‌توانند خود را شاقول‌گیری کنند که زندگی درستی را در پیش گرفته‌اند یا نه.

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت با تأکید بر اینکه قرآن کریم، تمام انبیای الهی و ائمه اطهار(ع) شاقول ساخت زندگی مؤمنانه الهی هستند، اظهار کرد: اینکه کسی بخواهد تمام فرازهای زندگی اعم از اخلاق، سیاست، اقتصاد و رفتار و افکارش را با شاقول‌های الهی اندازه‌گیری کند، اصلاً کار سختی نیست.

وی به روایتی نبوی خطاب به همه مردم زمان‌ها تا روز قیامت اشاره کرد و افزود: پیامبر اعظم(ص) خطاب به امت اسلامی شش مسئله را که به‌نوعی از شاقول‌های ترسیم زندگی ایمانی است و عمل به آن بهشت را برای انسان ضمانت می‌کند بیان کردند و باید توجه داشته باشیم که وعده پیامبر(ص) در عظمت و استواری همچون وعده الهی محکم است.

انصاریان افزود: پیامبر اعظم(ص) در این روایت تصریح می‌کنند که در حرف‌زدن و مراوداتتان با دیگران هیچ‌گاه دروغ نگویید و وقتی وعده‌ای دادید، خلاف وعده عمل نکنید.

وی با بیان اینکه اگر در خانواده، اجتماع و جامعه‌ای شما را امین دانستند، نباید با خیانت به باور مردم لطمه زد، اظهار کرد: پیامبر اکرم(ص) در این روایت بر اهمیت پرهیز از نظر دوختن به نامحرم تأکید کردند، چراکه نظر دوختن به نامحرم تحریک‌کننده است و شما را آلوده به گناه و معصیت می‌کند. براساس روایتی از رسول‌الله(ص) نگاه حرام تیری از تیرهای شیطانی است.

سخنران محفل معارفی حرم مطهر بانوی کرامت با تأکید بر اینکه انسان در همه حال باید خود را از ظلم به مردم، آسیب‌زدن به ایشان و شهادت علیه آنها و تخریب آبروی مردم باز بدارد، بیان کرد: انسان در هیچ شرایطی نباید خود را وارد میدان تهمت، دروغ، شایعه و ریختن آبروی مردم کند.

انصاریان ضمن اشاره به اینکه توجه به شش اصل پرهیز از دروغ، امانت‌داری، دوری از نگاه به نامحرم، عدم ظلم به دیگران و حفظ آبروی مردم انسان را بهشتی می‌کند، اضافه کرد: اگر در حد خودم آگاه به آیات و روایات نباشم و یا در مجالس معنوی تبلیغ دین شرکت نکنم، شاقول نخواهم داشت و دیوار درون، اخلاق و اعمالم کج بالاآمده، گرفتار انحرافات و رذائل اخلاقی و اعمال فاسد خواهم شد.

وی به فرازهایی از آیه ۹۰ سوره نحل «إِنَّ اللَّهَ یَأْمُرُ بِالْعَدْلِ وَالْإِحْسَانِ وَإِیتَاءِ ذِی الْقُرْبَی وَیَنْهَی عَنِ الْفَحْشَاءِ وَالْمُنْکَرِ وَالْبَغْیِ یَعِظُکُمْ لَعَلَّکُمْ تَذَکّرُونَ» اشاره کرد و گفت: به‌راستی خدا به عدالت و احسان و بخشش به خویشاوندان فرمان می‌دهد، و از فحشا و منکر و ستمگری نهی می‌کند. شما را اندرز می‌دهد تا متذکر این حقیقت شوید که فرمان‌های الهی، ضامن سعادت دنیا و آخرت شماست.

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت با بیان اینکه کسی بخواهد معنای الله را خوب بداند باید دعای جوشن کبیر را بفهمد و با ذکر الله گویا انسان تمام دعای جوشن کبیر و هزار اسم خدا را ندا می‌دهد، ادامه داد: انسان در تمام مراحل زندگی باید عدالت و میانه‌روی را رعایت کند و همواره نه اهل افراط و نه اهل تفریط باشد.

وی احسان و نیکی به همه موجودات را رسالت و وظیفه دینی انسان‌ها توصیف کرد و ادامه داد: خداوند متعال در آیه شریفه هشتم سوره ممتحنه اخلاق پاک و کامل الهی را به منصه ظهور می‌رساند و می‌فرماید: «لَا یَنْهَاککمُ اللَّهُ عَنِ الَّذِینَ لَمْ یُقَاتِلُوککمْ فِی الدِّینِ وَلَمْ یُخْرِجُوککمْ مِنْ دِیَارِکُمْ أَنْ تَبَرُّوهُمْ وَتُقْسِطُوا إِلَیْهِمْ إِنَّ اللَّهَ یُحِبُّ الْمُقْسِطِینَ»؛ خدا شما را از نیکی‌کردن و عدالت نسبت به کسانی که در کار دین با شما نجنگیدند و شما را از دیارتان بیرون نکردند باز نمی‌دارد؛ زیرا خدا عدالت‌پیشگان را دوست دارد.

انصاریان در بخش پایانی سخنان خود صبر بر مصائب و انجام وظایف را محکم‌ترین تکیه‌گاه آدمی دانست و یادآور شد: انسان باید به حدود گذران زندگی قانع باشد و آن را به آغوش بگیرد؛ اگر انسان کم نداشتن را به آغوش نگیرد، برای پر داشتن دچار حرام الهی می‌شود؛ انسان باید با ترک لذت‌های حرام در مقابل خواسته‌های نامشروع و نامعقول بایستد و بداند که انسان هرگز از دید خدا دور و پنهان نیست.

انتهای پیام
captcha