ثبت نام ۵هزار نوجوان در طرح استعدادیابی «مهنا»
کد خبر: 4220648
تاریخ انتشار : ۲۰ خرداد ۱۴۰۳ - ۱۸:۴۷

ثبت نام ۵هزار نوجوان در طرح استعدادیابی «مهنا»

مدیر موسسه حکمت و تمدن از اجرای رویداد استعدادیابی قرآنی، فرهنگی، هنری، سینمایی، رسانه‌ای و صنایع دستی موج هنر ناب انقلاب با عنوان مهنا با ثبت نام ۵۰۰۰ نوجوان خبر داد.

 

 

به گزارش ایکنا از قم، محمد جواد متولی، مدیر موسسه حکمت و تمدن در نشست خبری نخستین رویداد استعدادیابی بچه‌های مسجد ویژه دانش آموزان مقطع متوسطه اول و دوم با عنوان مهنا که امروز ۲۰ خردادماه برگزار شد، گفت:رویداد استعدادیابی قرآنی، فرهنگی، هنری، سینمایی، رسانه‌ای و صنایع دستی موج هنر ناب انقلاب (مهنا) به مجری گری موسسه حکمت و تمدن و همکاری کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان قم، انجمن‌ها، مراکز و موسسات فرهنگی وهنری و حمایت قرارگاه شهید آوینی، اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی قم برگزار می‌شود.

وی با بیان اینکه این طرح بر حول محور کشف و معرفی استعداد‌های مختلف در حوزه‌های جدید است، افزود: برای این کشف و معرفی، نیازمند تعریف فرآیند و پروسه‌ای بودیم که ابتدا دانش آموزان مقطع متوسطه اول و دوم در سامانه موسسه حکمت و تمدن ثبت نام کرده و سپس در آزمون اولیه شرکت کنند که بیشتر ناظر به اطلاعات عمومی در رشته‌های مورد اشاره است.

متولی ادامه داد: افراد بعد از کسب نمره قبولی به مصاحبه تخصصی دعوت می‌شوند که هر رشته زیرشاخه‌های خود را دارد، مثلاً بخش فرهنگی که شامل قصه و رمان و شعر است.

وی افزود: تاکنون ۴۹۰۰ نفر ثبت نامی در استان داشته ایم که این افراد آزمون خود را به شکل مجازی انجام داده‌اند و برگزیدگان در پایان این هفته به شکل تخصصی توسط اساتید اهل خبره مصاحبه می‌شوند.

مدیر موسسه حکمت و تمدن گفت: شرکت در دوره آموزشی رشته پذیرفته شده با ۴۰ ساعت آموزشی و ۳۰ ساعت برنامه‌های جنبی مانند بازدید از حرف و مشاغل، اردو، استخر و سینما همراه است تا بچه‌ها از نزدیک به شکل عملیاتی با این رشته‌ها آشنا شوند. در کنار این‌ها برنامه‌های اردویی و تفریحی نیز لحاظ شده است

وی با بیان اینکه این طرح از سن ۱۱ تا ۱۹ سال را در برمی‌گیرد، گفت: رسالت این طرح کشف استعداد و در ادامه توانمندی آنان و معرفی به نهاد‌هایی است که بتوانند از این ظرفیت‌ها در سطح استان به خوبی استفاده نمایند.

متولی با بیان اینکه این اتفاق توسط کانون‌های مساجد و آموزش و پرورش که دارای سرمایه اجتماعی و انسانی هستند شکل گرفته است گفت: اداره کل آموزش و پرورش استان و اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی حامی اصلی این طرح هستند و قرارگاه شهید آوینی نیز ذیل وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی است.

وی افزود: مجری این برنامه موسسه حکمت و تمدن است که با مشارکت کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان قم برگزار می‌شود.

امیرعلی عموزاده، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی نیز در این نشست با بیان اینکه کانون‌های فرهنگی و هنری مساجد با مجموعه‌های ارشاد از هم گسیختگی ندارند گفت: البته در این طرح و رویداد، موسساتی همچون حکمت و تمدن همکاری نیز دارند.

وی ادامه داد: کودکان و نوجوانان ما هر کدام در یک یا چند رشته و بخش دارای استعداد و توانمندی هستند و مهم این است که ما بتوانیم این استعداد‌ها را به درستی کشف و در مسیر صحیح خود هدایت کنیم.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی ادامه داد: در گام نخست حدود ۵ هزار نفر از نوجوانان در این رویداد شرکت کرده‌اند و در فرآیند استعدادیابی، توانمندی‌های آنها مشخص شده و برایشان کلاس آموزشی گذاشته می‌شود تا استعداد‌ها شکوفا شده و در نهایت مورد بهره برداری قرار گیرد.

یادآور می‌شود، این طرح با هدف کشف و معرفی استعداد‌های جدید در سطح استان تقویت استعداد‌ها و آموزش‌های کاربردی جهت بهره‌گیری از آنان در کلاس‌های کانون و در آینده نزدیک به عنوان مربی و بهبود کیفیت آثار فرهنگی، هنری، سینمایی و رسانه‌ای نوجوانان در ۶ رشته قرآنی، فرهنگی، هنری، سینمایی، رسانه‌ای و صنایع دستی برگزار می‌شود؛ ۳۱ فروردین ماه آغاز فرایند طرح بوده و ۲۰ شهریور اتمام فرآیند می‌باشد.

انتهای پیام
captcha