کد خبر: 4104785
تاریخ انتشار: ۱۴ آذر ۱۴۰۱ - ۱۸:۲۹

اصلاح کشور محصول وحدت دو نهاد حوزه و دانشگاه است

مدیر جامعةالزهرا(س) با بیان اینکه پیشرفت و توسعه کشور به تصمیم‌گیری دو نهاد حوزه و دانشگاه بستگی دارد، گفت: اصلاح کشور محصول وحدت دو نهاد حوزه و دانشگاه است و ما باید در مسیر تقویت ارتباط گسترده بین دو نهاد حوزه و دانشگاه گام برداریم.

به گزارش ایکنا از قم، سیده زهره برقعی، مدیر جامعةالزهرا(س) در نشست رؤسای دانشگاه‌ها و نهادهای مرتبط که به مناسبت وحدت حوزه و دانشگاه، امروز 14 آذرماه در سالن جلسات جامعةالزهرا(س) برگزار شد، اظهار کرد: جامعةالزهرا(س) در سال ۱۳۶۳ به فرمان حضرت امام خمینی(ره) بنیان گذاشته شد و این مؤسسه علمی حوزوی تحت نظر حضرت امام و بعد از آن تحت نظر رهبر معظم انقلاب فعالیت می‌کند.

وی با بیان اینکه نظام آموزشی جامعةالزهرا(س) یک زنجیره معنادار و هدفمند است، ادامه داد: در این مؤسسه علمی آموزشی، از مهد کودک تا تحصیلات عالی دانشگاهی و حوزوی از سطح دو تا سطوح عالی فقه و اصول را داریم.

برقعی با بیان اینکه بیش از ۵۰ هزار طلبه در جامعةالزهرا(س) تحصیل کردند، افزود: هم اکنون حدود ۲۰ هزار طلبه ایرانی و غیرایرانی به صورت حضوری، غیرحضری و مجازی مشغول به تحصیل هستند، در کنار تحصیل به بحث سلامت توجه شده و مجموعه فرهنگی ورزشی شهیده سیاری در این مؤسسه فعال است. پژوهشگاه مطالعات اسلامی نیز مجوز دریافت کرده و پژوهشگران در سه پژوهشکده این پژوهشگاه مشغول به فعالیت هستند.

وی با اشاره به اینکه در آستانه گرامیداشت هفته وحدت حوزه و دانشگاه هستیم، تصریح کرد: امروز حوزه و دانشگاه دو نهاد علمی بسیار مهم و تأثیرگذار در تربیت جوانانی هستند که در آینده کشور نقش دارند.

پیشرفت کشور به تصمیم گیری دو نهاد حوزه و دانشگاه بستگی دارد

مدیر جامعة‌الزهرا(س) تأکید کرد: هدف از تشکیل حوزه‌های علمیه و دانشگاه‌ها، تربیت نیروهای کارآمد و مدیران توانمند است که بتوانند کشور را به اهداف انقلاب اسلامی و نظام مقدس جمهوری اسلامی نزدیک کنند.

برقعی با بیان اینکه پیشرفت و توسعه کشور به تصمیم گیری دو نهاد حوزه و دانشگاه بستگی دارد، عابراز کرد: این تصمیم‌گیری‌ها باعث می‌شود که کشور جایگاه خود را پیدا کند.

وی اضافه کرد: بعد از انقلاب اسلامی حرکت‌های خوبی انجام شده است، اما آیا جامعة‌الزهرا (س) و دانشگاه‌ها به نقطه مطلوب خود رسیدند؟، ما مدام باید این مسئله را ارزیابی و با سنجه‌های علمی سنجش کنیم، ما باید فعالان و کنشگرانی را به اجتماع تحویل دهیم که جامعه را به سوی اهداف نظام سوق دهند.

مدیر جامعةالزهرا(س) با اشاره به سخنان رهبر کبیر انقلاب اسلامی، اظهار کرد: وقتی سخنان حضرت امام را درباره وحدت حوزه و دانشگاه می‌خوانیم، احساس می‌کنیم سخنان حضرت امام در زمان امروز ما است؛ امام خمینی(ره) فرمودند: «دانشگاه و حوزه‌های علمیه روحانیون می‌توانند به عنوان دو مرکز برای تمام ترقیات و تمام پیشرفت‌های کشور باشند و همچنین می‌توانند دو مرکز برای تمام انحرافات و انحطاط‌ها باشند»؛ این مطلب نشان می‌دهد که تمام پیشرفت‌های کشور در دو نهاد حوزه و دانشگاه رخ می‌دهد.

برقعی با تصریح بر اینکه اصلاح کشور محصول وحدت دو نهاد حوزه و دانشگاه است، یادآور شد: رهبر معظم انقلاب مدظله العالی هم به این مسئله تأکید دارند. ما برای وحدت حوزه و دانشگاه چه کردیم؟ فعالیت‌هایی در این زمینه صورت گرفته است، اما آیا توانستیم به اهداف خود برسیم؟

دانشگاه‌های قم الگویی برای دیگر دانشگاه‌ها باشند

وی تصریح کرد: ما باید در یک هم‌اندیشی به نقش حوزه و دانشگاه‌ها در پیشبرد اهداف نظام توجه کنیم؛ به فرموده رهبر معظم انقلاب مدظله العالی، ما در منطقه حساسی هستیم و به معنای واقعی کلمه یک پیچ تاریخی است؛ امروز که کنار هم هستیم درباره این مسائل دقت کنیم، ما در یک پیچ تاریخی قرار داریم، نقش ما در پیچ تاریخی چیست و چه باید کرد تا با موفقیت از این پیج عبور کنیم؟؛ قطعا ما پیروز خواهیم شد اما به عنوان نهادهای تأثیرگذار باید وظیفه خود را بدانیم.

مدیر جامعةالزهرا(س) بیان کرد: امید، حرکت، تلاش و غیره از جمله واژه‌هایی هستند که رهبر معظم انقلاب مدظله العالی بر آنها تأکید دارند؛ ما در ایجاد این واژه‌ها چه اقدامی کردیم؟.

برقعی اظهار کرد: فعالیت‌های زیادی صورت گرفته اما تا وضعیت مطلوب و گذراندن این پیچ تاریخی خیلی راه داریم؛ امروز باید آسیب‌ها را به درستی شناسایی و بررسی کنیم و برای آنها راهکار نشان دهیم؛ تصمیمات و اقدامات ما باید منجر به کاهش آسیب‌ها شود.

وی یادآور شد: دانشگاه‌های قم نسبت به دانشگاه‌های دیگر مطلوب هستند، اما ما باید الگو باشیم و به عنوان الگو به دیگر دانشگاه‌ها معرفی شویم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha