کد خبر: 4099966
تاریخ انتشار: ۲۵ آبان ۱۴۰۱ - ۰۸:۱۴

موزه حرم مطهر حضرت معصومه(س) ۸۸ ساله شد

رئیس اداره موزه فاطمی با اشاره به 88 ساله شدن موزه فاطمی به‌عنوان اولین موزه ایران گفت: این موزه در آبان‌ماه 1314 تأسیس شده و اکنون با 60 گنجینه و گنجواره روایتگر تاریخ و فرهنگ این مرز و بوم است.

موزه حرم مطهر حضرت معصومه(س)به گزارش ایکنا از قم، به نقل از پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه(س)، حجت‌الاسلام محمدباقر مشکاتی، رئیس اداره موزه فاطمی اظهار کرد: موزه فاطمی که در آبان‌ماه ۱۳۱۴ هجری شمسی به‌صورت رسمی تأسیس شده و اولین موزه ایران نام گرفته است، ۸۸ ساله شد.

وی افزود: اولین موزه وقفی و بارگاهی جهان با گفتمان و چیدمان جدید در دو تالار عترت و عبرت و ۶۰ گنجینه و گنجواره ارزشمند از آثار باستانی، تاریخی و هنری، پذیرای علاقه‌مندان به میراث فرهنگی کریمه اهل بیت(ع) است.

رئیس اداره موزه فاطمی در معرفی این موزه بیان کرد: ده‌ها گونه اشیای موزه‌ای از جمله آثار باستانی و تاریخی پنج هزار ساله مِفرَغی و سفالینه، آثار شیشه و کاشی، آثار فلزی، آثار چوبی، پارچه و فرش‌ها، مهرها و نگین‌ها، تمبرها و سکه‌ها و مدال‌های ورزشی، در تالار عبرت موزه به نمایش عموم در آمده است.

وی ادامه داد: تالار عترت موزه فاطمی نیز براساس اهداف و دستاوردهای سفر تاریخی و تمدن‌ساز حضرت فاطمه معصومه(س) از مدینه به دیار قم، بازچیدمان شده است.

مشکاتی افزود: در تالار عترت اشیای تاریخی و متبرک هزار ساله بارگاه فاطمی از جمله کاشی‌های ۸۴۰ ساله مرقد مطهر، آثار ضریح و گنبد قدیمی و صدها اثر نفیس دیگر مربوط به فرهنگ زیارت، فرهنگ خدمت، مشاغل و آیین‌های قدیمی و فرهنگ قرآنی به‌ویژه قرآن‌های خطی منسوب به امامان معصوم(ع) و موارد دیگر در معرض دید همگان است.

وی گفت: موزه فاطمی واقع در میدان آستانه جنب درب شماره یک حرم مطهر همه روزه از ساعت ۸ تا ۱۶ پذیرای مراجعه‌کنندگان است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha