کد خبر: 4089818
تاریخ انتشار: ۱۳ مهر ۱۴۰۱ - ۰۷:۵۵

گسترش مکتب تشیع در زمان امام حسن عسکری(ع)

سخنران حرم بانوی کرامت گفت: امام حسن عسکری(ع) بیشتر عمرشان را در سامرا بودند و جریان‌های انحرافی شرایط سختی را برای امام ایجاد کرده بودند اما مکتب تشیع در زمان ایشان گسترش پیدا کرده بود و حتی صحابی حضرت در شهر قم نیز وجود داشتند.

حجت‌الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی، سخنران حرم بانوی کرامتبه گزارش ایکنا از قم، حجت‌الاسلام والمسلمین ناصر رفیعی، سخنران حرم بانوی کرامت شامگاه 12 مهرماه طی سخنانی بعد از نماز عشاء در شبستان امام خمینی(ره) حرم بانوی کرامت اظهار کرد: امام حسن عسکری(ع) کمترین دوران امامت را در میان اهل بیت(ع) دارد و حضرت در ۲۸ سالگی به شهادت رسیدند اما دوران حساسی داشتند و به عنوان آخرین امام در میان مردم حضور فیزیکی داشتند.

وی ادامه داد: امام حسن عسکری(ع) پدر بزرگوار آخرین امام شیعیان است و حضرت در شهر سامرا حضور داشته و حتی به حج هم مشرف نشده‌اند و از ۵ سالگی به سامرا مهاجرت کرده و تا آخر عمر نیز در این شهر اقامت داشتند.

رفیعی با بیان اینکه مکتب تشیع در زمان امام حسن‌ عسکری(ع) گسترش پیدا کرده بود و حتی صحابی حضرت در شهر قم نیز وجود داشتند، یادآور شد: در دوران امامت امام حسن‌عسکری(ع) جریان‌های انحرافی در جامعه گسترش پیدا کرده بودند و به حساسیت اوضاع دامن می‌زدند.

عضو هیئت علمی جامعه المصطفی افزود: جنایت و آدم‌کشی در عراق به ویژه در بصره توسط جریانات انحرافی، گسترش صوفی‌گری و تصوف و… همگی نشان‌دهنده اوضاع وخیم و سخت دوران امامت حضرت است.

سخنران حرم بانوی کرامت در ادامه گفت: امام حسن‌ عسکری(ع) باید مردم را برای امامت حضرت مهدی(عج) آماده می‌کرد تا بعدا مردم منکر جریان امامت نباشند و از طرف دیگر برادر بزرگتر حضرت به نام «سید محمد» از دنیا رفتند و از طرف دیگر خود حضرت در محاصره بودند.

وی با اشاره به اینکه زمینه‌سازی امام حسن عسکری(ع) برای امامت فرزند بزرگوار خودشان در آن زمان بسیار حساس بود چرا که خطر کشتن امام زمان وجود داشت و باید جان حضرت حفظ می‌شد، تصریح کرد: کاری که امام حسن‌ عسکری(ع)انجام دادند این بود که امام زمان را به خواص(نواب اربعه) نشان دادند و گوشزد کردند این کودک همان امام آخر شیعیان است.

استاد حوزه علمیه بیان کرد: امام حسن عسکری(ع) به «احمد بن اسحاق» می‌فرمایند غیبت فرزندم طولانی خواهد شد و کسانی در دوران غیبت سعادتمند می‌مانند که به امامت فرزندم اعتقاد داشته باشند و برای تعجیل ظهور فرزندم بسیار دعا کنند.

وی افزود: دشمن در کمین آخرین امام بود تا حضرت را به قتل برساند به همین خاطر عده‌ای فکر می‌کردند امام حسن عسکری(ع) فرزندی ندارند اما حضرت با نشان دادن فرزند خودشان به خواص، امام آخر شیعیان را معرفی کردند.

رفیعی اظهار کرد: دین الهی هیچگاه از بین نخواهد رفت چرا که نصرت الهی همواره شامل حال دین خواهد شد به همین خاطر دشمن نتوانست با تمام سختی‌ها و محاصره‌هایی که داشت امام آخر شیعیان را به قتل برساند.

وی یادآور شد: یکی از اقدامات مهم امام حسن عسکری(ع) این بود که زمینه امامت فرزند خودشان را فراهم کنند به همین خاطر باید این کار را با حساسیت خاصی انجام می‌دادند تا مبادا دشمن اقدامی انجام دهد.

سخنران حرم بانوی کرامت اضافه کرد: با توجه به عدم حضور فیزیکی حضرت میان مردم و همچنین کوتاه بودن عمر امامت حضرت، پیام‌هایی به شیعیان داده است که می‌توان گفت انتظارهایی است که حضرت از پیروان خود دارد.

وی یادآور شد: حضرت می‌فرماید حقوق مردم را بر خود ترجیح بدهید، هر جا که نهی الهی به آن تعلق گرفته است نباید شیعه آن را انجام دهد و هر آنچه خداوند به آن دعوت کرده است باید شیعه انجام بدهد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha