کد خبر: 4077037
تاریخ انتشار: ۱۸ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۱:۴۴

شأن اهل بیت(ع) در مقتل‌خوانی حفظ شود

استاد حوزه علمیه با اشاره به اینکه همه حقایق واقعه عاشورا نباید به‌صورت باز و در بین عامه مردم بیان شود و در واقع بیان مکشوف همه جزئیات واقعه عاشورا مصلحت نیست، گفت: ما در مقتل‌خوانی‌هایمان نباید شأن اهل بیت(ع) را پایین بیاوریم؛ مظلومیت اهل بیت(ع) توأم با قدرت و عظمت‌شان بود؛ ما نباید برای ایجاد بکاء تا جایی پیش برویم که به دروغ گفتن و یا پایین آوردن شأن اهل بیت(ع) متوسل شویم.

حجت‌الاسلام والمسلمین رضا محمدی شاهرودی، استاد حوزه علمیهبه گزارش ایکنا از قم، حجت‌الاسلام والمسلمین رضا محمدی شاهرودی، استاد حوزه علمیه در برنامه «حسینیه پاسخ» که از تلویزیون اینترنتی پاسخ وابسته به مرکز مطالعات و پاسخگویی به شبهات حوزه تولید، روز گذشته، 17 مردادماه پخش شد، به دلایل پویایی، اثرگذاری و ماندگاری واقعه عاشورا پرداخت و گفت: وقایع مختلفی همچون واقعه حره تا قبل از عاشورا نیز اتفاق افتاده است، اما هیچ‌ کدام همچون قیام امام حسین(ع) در تاریخ اثرگذار نبود. پاسخگویی با حسن نظر و دقیق به شبهاتی که در رابطه با این واقعه تاریخی مطرح می‌شود، می‌تواند بر اثرگذاری آن بر نسل بشر بیفزاید.

وی افزود: یکی از شبهاتی که مطرح می‌شود درباره پوشش و حجاب خانم‌های کاروان عاشورا است، برخی می‌گویند چگونه ممکن است لباس‌های شخصیت‌هایی همچون حضرت زینب(س) را در اسارت و بردن ایشان به سمت شام به غارت برده باشند؟

استاد حوزه و دانشگاه بیان کرد: نکته‌ای که در اینجا مهم است و باید آن را مورد توجه قرار داد این است که همه حقایق واقعه عاشورا نباید به‌صورت باز و در بین عامه مردم بیان شود؛ به اصطلاح بیان مکشوف همه جزئیات واقعه عاشورا مصلحت نیست.

وی گفت: در برگزاری مراسم عزاداری عاشورا تباکی هدف و اصل است و ما نباید برای ایجاد بکاء دست به هر اقدامی بزنیم و تا جایی پیش برویم که حتی به دروغ گفتن و یا پایین آوردن شأن اهل بیت(ع) متوسل شویم.

محمدی ایجاد غصه و نفس مهموم را در عزاداری برای امام حسین(ع) کافی برشمرد و تصریح کرد: اینکه ما بخواهیم با پر و بال دادن و گاهی با دروغ گفتن به گریه و اشک برسیم، مورد تأیید عقل و شرع نبوده و اهل بیت(ع) این کار را از ما نمی‌پسندند.

وی با اشاره به غارتگری خیمه‌ها توسط دشمنان سیدالشهدا(ع) پس از واقعه عاشورا، افزود: بعد از شهادت آقا سیدالشهدا(ع) خیمه‌ها را غارت کردند و خود افراد غارتگر نیز از این کار شرم داشتند؛ فاطمه بنت حسین نقل می‌کند که شخصی داشت اموال خیمه‌ها را غارت می‌کرد و مثل باران گریه می‌کرد. به او گفتند پس چرا داری گریه می‌کنی؟ گفت چگونه گریه نکنم وقتی دارم دختران پیامبر را غارت می‌کنم؟ گفتند غارت نکن. گفت اگر من غارت نکنم دیگران غارت می‌کنند.

این کارشناس دینی بیان کرد: در این که غارت کرده‌اند شکی نیست. بسیاری از افرادی که به کربلا آمده بودند برای همین غارت و دزدی اموال آمده بودند. پس از انجام این غارت و پرخاش حضرت زینب(س) نسبت به عمر بن سعد، او دستور داد اموال به غارت رفته را برگردانند، اما هیچ کدام از آن اموال بازگردانده نشد.

وی گفت: پس از غارت اموال، لباس‌های نامناسب و مندرسی که در شأن اهل بیت(ع) نبود به آن‌ها داده شد. از این به بعد اهل بیت(ع) پوشش داشتند اما پوششی که در شأن آن‌ها نبود.

محمدی اظهار کرد: حجاب نداشتن اهل بیت(ع) در واقعه عاشورا و در اثر غارتگری صحت ندارد و اگر هم یک لحظه این اتفاق افتاده است بلافاصله پوشش صورت گرفته و در مسیر کوفه و شام اهل بیت(ع) پوشش داشته‌اند.

وی با اشاره به نقل ام ایمن در زمان بستری بودن امیرالمؤمنین(ع) اظهار کرد: حضرت زینب(س) در زمانی که مولا علی(ع) ضربت خورده بودند نزد ایشان آمده و عرض کردند که ام ایمن حدیثی را برای من نقل کرده است؛ حضرت علی(ع) فرمودند این حدیث درست است و من گویا می‌بینم که شما را در حالت اسارت به همین شهر کوفه وارد می‌کنند و شما به شدت نگرانید، اما دخترم آن زمانی که شما وارد کوفه می‌شوید خداوند در روی زمین بندگانی عزیزتر از شما نخواهد داشت و حفظ خواهید شد.

استاد حوزه و دانشگاه با اشاره به اینکه در تمام طول این مسیر خداوند اهل بیت(ع) را حفظ کرد و اتفاقی که موجب از بین رفتن شأن ایشان باشد اتفاق نیفتاد، گفت: باید دانست که یزدیان هر چند انسان‌های خبیثی بودند، اما ادعای مسلمانی داشته و می‌دانستند که این اسرا خاندان رسول‌الله(ص) هستند؛ دوماً ابهت و عظمت اهل بیت(ع) به هر حال آن‌ها را تحت تأثیر قرار می‌داد.

محمدی با اشاره به صاحب کرامت بودن حضرت زینب(س) و امام زین‌العابدین(ع)، اظهار کرد: نکته دیگری که در این مورد وجود دارد این است که اگر در طول مسیر حادثه‌ای از سوی یزیدیان واقع می‌شد که موجب وهن اهل بیت(ع) بود، قطعاً امام می‌توانستند با نگاهی آنان را به سنگ تبدیل کنند.

وی با بیان اینکه ما در مقتل‌خوانی‌هایمان نباید شأن اهل بیت(ع) را پایین بیاوریم؛ مظلومیت اهل بیت(ع) توأم با قدرت و عظمت‌شان بود، گفت: به‌دلیل وجود قدرت در ائمه اطهار(ع) می‌توان به این نتیجه رسید که اگر در طول مسیر به خاندان پیامبر(ص) توهینی می‌شد، پاسخی در جواب به آن داده می‌شد و حال که چنین موردی در تاریخ ثبت نشده است.

محمدی در پایان ضمن تأیید اینکه پس از به شهادت رسیدن امام حسین(ع) غارت اهل بیت(ع) اتفاق افتاده است، یادآور شد: این غارتگری وجود داشته و دلیل بر مظلومیت اهل بیت(ع) است؛ اما با وجود این باید در ذکر مصیبت‌ها و مظلومیت ایشان دقت کرده و جایگاه و شأن آنان را حفظ کنیم تا از وهن اهل بیت(ع) جلوگیری کنیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha