کد خبر: 4076793
تاریخ انتشار: ۱۷ مرداد ۱۴۰۱ - ۱۶:۵۲

خبرنگاران از پیام‌آوران عاشورا الگوپذیری کنند

معاون سوادآموزی استان قم در یادداشتی ضمن گرامیداشت روز خبرنگار بیان کرد: خبرنگاران از پیشوایان خود حضرت امام زین العابدین(ع) وحضرت زینب(س) که حاضر و شاهد قیام کربلا بودند در نقل پیام‌ها و اخبار حماسه حسینی سال ۶۱هجری قمری الگوپذیری کنند.

حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا قاسمی‌نیا معاون سوادآموزی استان قمبه گزارش ایکنا از قم، حجت‌الاسلام والمسلمین محمدرضا قاسمی‌نیا معاون سوادآموزی استان قم به‌مناسبت روز خبرنگار یادداشتی صادر کرد که متن آن به شرح زیر است:

«بسم الله الرحمن الرحیم

هفدهم مرداد ماه خاطره شهیدان و به ویژه خبرنگار عزیز شهید محمود صارمی را یادآوری می‌کند و به نام روز خبرنگار پیوند شده است و این روز بزرگ را به تمام خبرنگاران، عکاسان خبری، کارشناسان، تحلیل‌گران، رسانه‌ها و خبرگزاری‌ها و پایگاه‌های فعال خبری که افسران جنگ نرم و سفیران و مجاهدان این عرصه می‌باشند خداقوت می‌گوییم و قلم‌ها و بیان‌ها و اذهانشان را ارج می‌نهیم وبه نقش موثر آنان غبطه می‌خوریم.

با تسلیت و تعزیت ایام تاسوعا و عاشورا و شهادت حضرت اباعبدالله الحسین(ع) و یاران باوفایش شایسته است تا خبرنگاران از پیشوایان خود حضرت امام زین العابدین(ع) وحضرت زینب(س) که حاضر و شاهد قیام کربلا بودند درنقل پیام‌ها و اخبار حماسه حسینی سال ۶۱هجری قمری الگوپذیری کنند که با بیانات و خطابات مستمر و مهندسی شده در مکان‌ها و اجتماعات، اخبار حماسه تاریخ بشریت را در ماموریت جهادتبیین گزارش کردند و سینه به سینه و نسل به نسل به دست ما رسانده‌اند و باید به چنین پیشوایانی افتخار کنند.

در حقیقت باید اذعان داشت خبرنگاری جامع و کامل و با تایید و امضای الهی بود که پس از قرن‌ها پیام حماسه حسینی و حادثه کربلا و عاشورا توسط خبرنگاران مخلص به دست ما داده‌اند و مسیری برای نجات انسان‌ها و رهایی مظلومان و آزادی بشریت از چنگال ظالمان و زورگویان و ستمدیدگان در سراسر جهان به ثبت رسیده است.

(اشخاصی که قلم در دستشان است متوجه باشند که قلم آنها، زبان آنها در حضور خداست همت بگمارید که قلم و بیان خویش را برای تعالی اسلام و کشور و ملت خود به کار گیرید)گفتاری بود از بنیان‌گذار کبیر جمهوری اسلامی ایران حضرت امام خمینی (ره) در اهمیت و جایگاه افرادی که مسئولیت قلم در دست دارند.

رعایت حق و انصاف و امانت‌داری، پرهیز از سیاه‌نمایی و دوری از نقل اخبار مشکوک، ضعیف و سست و احساسی و شبهه‌انگیز؛ دقت، صحت، سرعت، حقیقت، راستگویی، انتقال به موقع اخبار و گزارش پیشرفت کارها به مردم، مطالبه از مسئولین و کارگزاران، دوری از تشویش افکار، امیدوارکردن مردم و دوری از اختلاف‌افکنی در جامعه، حفظ حرمت و حدود و حریم سازمان‌ها و دستگاه‌ها و اشخاص برپایه اخلاق‌مداری و تقوای حرفه‌ای مصادیقی از ویژگی‌های خبرنگاران موفق می‌باشد.

روزمرگی، رفتار رودربایستی با مدیران و مسئولان، نگاه صرف حزبی و جناحی به رویدادها و اخبار، بی‌انگیزگی و دلسردی، عدم پذیرش خطاها و اشتباهات از آفات جایگاه و رسالت خطیر خبرنگاری می‌باشد که با روح صداقت و امانت‌داری و انصاف و حقیقت‌بینی منافات دارد .

رهبر معظم انقلاب اسلامی حضرت امام خامنه‌ای عزیز و حکیم در وصف حرفه خبرنگاری و برخی از ویژگی‌های آنان می‌فرماید:« خبرنگاران لحظات نابود شدنی و زوال یافتنی را تثبیت و عملی می‌کنند، گزارشگری و خبرسازی یک حرفه با ارزش است، هر حادثه وقتی در چاردیواری سکوت و بی‌اعتنایی و غفلت قرار بگیرد خواهد مرد و فراموش خواهد شد، پایدار شدن حوادث بستگی دارد به اینکه مبلغان و خبررسانانی امین و صادق و با انگیزه داشته باشند.

برخی از نکات که باید در انجام صحیح وظیفه خبرنگاری به آن‌ها توجه داشت به این شرح می‌باشد:

۱- مشکلات و مطالبات مردم را بدون کم و زیاد و با حفظ امانت و به موقع به اطلاع مسئولان و مدیران برسانند و با دلسوزی و انصاف و احساس مسئولیت مصرانه پیگیر برآورده کردن خواسته‌های به حق مردم باشند.

۲- اخباری که باسلیقه خبرنگار سازگار نیست نباید از متن خبر و گزارشات حذف شود و از اعمال نظرات شخصی در تهیه، تنظیم و نقل اخبار و گزارشات باید پرهیز شود.

۳- رصد و بررسی و تحلیل به موقع اخبار و گزارشات و انتقال سریع به مخاطبان و پیگیری و بررسی انتظارات و نتایج بازتاب خبرها.

۴- تعیین تیترهای صادقانه و متقن اما هنرمندانه جذاب و متنوع.

۵- داشتن فرهنگ رسانه‌ای و اخلاق‌مداری حرفه‌ای، گره‌گشایی در جامعه و دوری از غلونویسی ؛ فریب و جنجال‌آفرینی.

۶- تحقیق و بررسی آگاهانه و نگاه نقادانه و منصفانه؛ تعیین و پیشنهاد راهکارهای کاربردی و عملیاتی به مدیران و مسئولان.

۷- اطلاع‌رسانی از پیشرفت‌ها و خدمات دستگاه‌ها به مردم و ترویج و گسترش فرهنگ زبان تشکر مردم از مسئولان و مسئولان از مردم.

۸- قدم گذاشتن در مسیر رشد و تعالی جامعه،آینده نگری؛ ترویج و گسترش آموزه‌های قرآن کریم و اهل بیت عصمت و طهارت(ع) و نشر و اشاعه ارزش‌های اسلامی انسانی و دینی و معارف انقلابی،

۹- تزریق نشاط و شادابی و امید در جامعه و خانواده.

۱۰- حفظ شرافت، کرامت و استقلال حرفه خبرنگاری.

۱۱- خبرنگار موفق در مسیر تولید اخبار جامع، صریح، سریع، روشن و مستند، پاسخ به پرسش‌های مخاطبان، نوآوری، فرهنگ‌سازی و آگاه‌سازی مفید برای جامعه گام برمی‌دارد.

۱۲- ارزیابی از دستگاه‌ها و تحلیل فعالیت‌ها و عملکرد مدیران را حق خود می‌داند و با میزان صدق و عدل به جامعه و مردم معرفی می‌کند.

۱۳- حضور در میدان؛ اقدام به موقع و آتش به اختیار؛ دغدغه دین، وطن دوستی،بصیرت و جهاد تبیین از مولفه‌های خبرنگار متعهد انقلابی و سفیران گام دوم انقلاب اسلامی شمرده می‌شود.

۱۴- با کم‌ترین امکانات و پشتیبانی‌های مالی و تجهیزاتی ، برداشت بیشترین نتیجه و محصول

۱۵- خبرنگاران باید خود را وامدار خون شهیدان، ایثارگران و اهداف والا و صراط مستقیم انقلاب اسلامی و مکتب امام خمینی(ره)، ولایت فقیه و محرومان و مظلومان و ستم دیدگان بدانند.

در پایان اظهار می‌دارم اندیشه‌ورزی، تلاش، همت، تعهد، خدمت، عشق و هنر خبرنگاران در ابعاد و حوزه‌های گوناگون‌ و مانایی افتخارات قابل ستایش و تحسین است.

درود و سلام بر خبرنگاران عزیز که خداوند متعال به قلمی که در دست دارند و به آنچه می‌نویسند سوگند خورده است و نیک بدانند که اقدام‌های آنان در زمان‌ها و عرصه‌های مختلف اعم از اطلاع‌رسانی، ارتباطات، الکترونیک، مطبوعات، رادیو، تلویزیون، خبرگزاری‌ها، پایگاه‌های خبری تحلیلی داخلی و خارجی ، فضاهای مجازی و شبکه‌های اجتماعی و بحران‌ها و حوادث طبیعی و غیر آن در آبادانی، توسعه و قوی‌سازی و پیشرفت مادی و معنوی فرد و جامعه تاثیر به سزایی می‌گذارد.

محمدرضاقاسمی نیا - قم»

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha