کد خبر: 4065350
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۴۰۱ - ۰۹:۳۸
حجت‌الاسلام فرحزاد:

امر به‌ معروف نیازمند توجه به آداب و رعایت مراتب است

سخنران حرم کریمه اهل‌ بیت(ع) گفت: عمل به فریضه امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر نیازمند توجه به‌ مراتب متنوع و متکثر آن است؛ پیامبر اعظم(ص) در بسیاری از موارد با حسن خلق به این فریضه عمل می‌کردند.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین حبیب‌الله فرحزاد، استاد حوزه علمیهبه گزارش ایکنا از قم، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین حبیب‌الله فرحزاد، استاد حوزه علمیه، شب گذشته، 29 خردادماه در حرم کریمه اهل‌ بیت(ع) با بیان اینکه صلوات بر پیامبر و خاندان عصمت و طهارت(ع) در عین ثبت حسنات، پاکی گناهان را به دنبال دارد، اظهار کرد: امام رضا(ع) می‌فرمایند «مَنْ لَمْ یَقْدِرْ عَلَی مَا یُکَفِّرُ بِهِ ذُنُوبَهُ فَلْیُکْثِرْ مِنَ الصَّلاةِ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ فَاِنَّهَا تَهْدِمُ الذُّنُوبَ هَدْماً» هر کس نمی‌تواند کفاره گناهانش را بپردازد، بر محمد و آل محمد بسیار صلوات فرستد زیرا صلوات گناهانش را کاملا از بین می‌برد.

وی در ادامه به روایت «ألصّلاة علی النّبی و آله أمحق للخطایا من الماء إلی النّار» از امام علی(ع) اشاره کرد و گفت: امام علی(ع) می‌فرمایند: صلوات بر پیامبر(ص) و آل او گناهان را شدیدتر از آنچه آب، آتش را خاموش می‌کند، محو می‌کند.

فرحزاد با بیان اینکه به لطف الهی، رحمت بر غضب و آب بر آتش و خوبی‌ها بر بدی‌ها غالب است، ادامه داد: اختیار غضب از آن رحمت است و رحمت مدیریت‌کننده و برطرف‌ساز غضب است؛ به تعبیر علما در تمام غضب‌های الهی تزکیه و خیر و رحمت است.

سخنران حرم کریمه اهل‌ بیت(ع) به فرازهایی از دعای ماه رجب اشاره کرد و افزود: علی‌رغم تمام پستی بلندی‌ها و سختی‌های روزگار و تلاش کفار و منافقین، تاریخ بارها و بارها ثابت کرده که در همین دنیا مؤمنین بر کفار غالب می‌شوند.

وی حکومت ۵۰۰ ساله بنی‌عباسی بر سرزمین‌های اسلامی را مورد توجه قرار داد و بیان کرد: غلبه به دو صورت غلبه ظاهری و غلبه روحی و معنوی است؛ «كَلِمَةً طَيِّبَةً كَشَجَرَةٍ طَيِّبَةٍ أَصْلُهَا ثَابِتٌ وَفَرْعُهَا فِي السَّمَاءِ»؛ گستره وصف‌ناپذیر سادات نبوی و ابتر بودن دشمنان اهل بیت(ع) نشان‌دهنده غلبه خوبی بر بدی‌هاست.

فرحزاد با بیان اینکه کسی که امین باشد، قطعاً اهل بهشت و نجات خواهد بود، اظهار کرد: امین کسی است که حق خدا و بندگان خدا را ضایع نکند، لذا قدردانی و بهره‌گیری باید از نعمت‌های الهی و استفاده بهینه از فرصت‌ها از جمله ویژگی‌های انسان امین است.

وی در ادامه با اشاره به اینکه امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر نیازمند توجه به آداب و رعایت مراتب است، تصریح کرد: عمل به فریضه امر به‌ معروف نیازمند توجه به‌ مراتب متنوع و متکثر آن است، پیامبر اعظم(ص) در بسیاری از موارد با حسن خلق به فریضه امر به‌ معروف و نهی‌ از منکر عمل می‌کردند.

سخنران حرم کریمه اهل‌ بیت(ع) ضمن اشاره به تأثیر محیط بر رعایت شئون اسلامی، بر اهمیت گسترش فضاهای معنوی در سراسر کشور تأکید کرد و گفت: حضور افراد در فضاهای معنوی و در اجتماعات ایمانی به‌ویژه در مضجع شریف اهل‌ بیت(ع) تأثیر بسزایی بر رعایت شئون اسلامی و تقویت بنیه‌های ایمانی جامعه دارد.

فرحزاد در بخش پایانی سخنان خود به فرازهایی از دعای «يَا مَنْ تُحَلُّ بِهِ عُقَدُ الْمَكارِهِ، وَيَا مَنْ يُفْثَأُ بِهِ حَدُّ الشَّدائِدِ، وَيَا مَنْ يُلْتَمَسُ مِنْهُ الْمَخْرَجُ إِلى رَوْحِ الْفَرَجِ» صحیفه سجادیه اشاره کرد و یادآور شد: همه گره‌ها به دست ذات اقدس اله باز می‌شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha