کد خبر: 4030652
تاریخ انتشار: ۰۳ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۵

استاد حوزه علمیه گفت: حضرت زهرای مرضیه(س) بزرگ‌ترین بت‌شکن بعد از پیامبر(ص) است، چون طاغوت‌هایی که خود را جانشین رسول‌الله(ص) معرفی می‌کردند به دست حضرت زهرا(س) شکسته شدند.

حجت‌الاسلام محمد صبوحی، استاد حوزه علمیهبه گزارش ایکنا از قم، به نقل از پایگاه خبری تحلیلی جمکران، حجت‌الاسلام محمد صبوحی، استاد حوزه علمیه طی سخنانی درباره ارتباط فاطمیه و مهدویت، اظهار کرد: مرحوم شیخ طوسی در کتاب الغیبه روایت معروفی را از امام زمان(عج) آورده که فرمودند: «إنَّ لِی فی إبنَهِ رَسولِ اللّه ِ اُسوَهٌ حَسَنهٌ؛ دختر رسول خدا، فاطمه(س) براى من سرمشقى نیکو است.»

این کارشناس مهدوی ادامه داد: در این باره شباهت‌هایی را نقل کرده‌اند اما به نظر می‌رسد مهمترین معنای این کلام آن است که بدانیم اسوه یعنی چه؟ قرآن کریم حضرت ابراهیم(ع) را به‌عنوان اسوه حسنه معرفی می‌کند: «قَدْ کَانَتْ لَکُمْ أُسْوَهٌ حَسَنَهٌ فِی إِبْرَاهِیمَ» و در جایی دیگر حضرت رسول(ص) را اسوه معرفی کرده است «لَکُمْ فِی رَسُولِ اللَّهِ أُسْوَهٌ حَسَنَهٌ».

صبوحی افزود: اسوه، نقشه راه است ویژگی مهمی که پیامبر اکرم(ص) و حضرت ابراهیم(ع) داشتند بت‌شکنی است، حضرت رسول(ص) هم بت‌های بیرونی را شکستند و هم بت‌های درونی و اخلاقی انسان‌ها را.

وی با اشاره به اینکه بت‌ها بدون طاغوت پایدار نمی‌مانند، به عبارت بهتر، جبت و طاغوت، بت‌ها را حمایت می‌کنند، گفت: در این میان، حضرت زهرای مرضیه(س) بزرگ‌ترین بت‌شکن بعد از پیامبر(ص) است، چون طاغوت‌هایی که خود را جانشین رسول‌الله(ص) معرفی می‌کردند به دست حضرت زهرا(س) شکسته شدند؛ ایشان با خطبه خواندن‌های خود، مخاطب قرار دادن طواغیت با تعابیری همچون مکذبون و ضالون و حزب شیطان و  وصیت به دفن شبانه آن بت‌ها را شکستند.

صبوحی اظهار کرد: امام زمان(عج) هم وقتی ظهور کنند بدون درهم شکستن طواغیت، نتیجه‌ای را که باید ایجاد نمی‌کنند، لذا بعد از ظهور، ایشان باید ابتدا طاغوت‌ها را در هم بشکنند.

این کارشناس مذهبی در ادامه بیان کرد: از نکات دیگر قابل استخراج از این روایت آن است که حضرت زهرا(س) در دفاع از ولایت تا شهادت پیش رفتند و هجومی که بعد از رحلت نبوی(ص) به خاندان وحی و رسالت آمد صرفا برای تهدید و ارعاب نبود.

صبوحی اضافه کرد: وقتی کلمات حضرت زهرا(س) را مرور کنیم، می‌بینیم علت این هجوم از بین بردن امیرالمؤمنین(ع) و تأمین دنیای‌شان بود، آنها فکر همه جا را کرده بودند جز دفاع جانانه حضرت زهرای مرضیه(س) از ولایت؛ آنها می‌دانستند شکستن حرمت بیت وحی و سیلی زدن به حضرت زهرا(س) یعنی چه؟ اما حضرت صدیقه کبری(س)  در دفاع از ولایت تا شهادت ایستادگی کردند.

این کارشناس مهدوی گفت: به قول مرحوم علامه کمپانی، آنها می‌خواستند نور خدا را با آتش زدن خانه حضرت زهرا(س) خاموش کنند، اما نور خدا با آتش خاموش نمی‌شود، این شکستن پهلوی حضرت زهرا(س) جز با شمشیر امام زمان(عج) جبران نمی‌شود، یعنی صدیقه کبری(س) چنان دفاعی از ولایت کردند که اجر آن جز با ظهور ادا نمی‌شود.

وی در پایان یادآور شد: این درسی است برای ما منتظران که تا پای جان برای امام زمان(عج) مقاومت و پایداری کنیم.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: