کد خبر: 4030444
تاریخ انتشار: ۰۲ بهمن ۱۴۰۰ - ۱۵:۱۱

دبیر جشنواره بین‌المللی شعر اشراق گفت: مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره بین‌المللی شعر حوزه(اشراق) روز چهارشنبه، ششم بهمن‌ماه برگزار می‌شود.

نشست خبری پنجمین جشنواره بین‌المللی شعر اشراقبه گزارش ایکنا از قم، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدمحمد مهدی شفیعی، دبیر پنجمین جشنواره بین‌المللی شعر اشراق در نشست خبری اختتامیه همایش بین‌المللی شعر اشراق که امروز، دوم بهمن‌ماه در سالن آمفی‌تئاتر معاونت فضای مجازی، هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم برگزار شد، با بیان اینکه شعر، هنر اصلی ایرانیان و فارسی‌زبانان است، اظهار کرد: حوزویانی که در عرصه شعر فعالیت دارند با حضور در این جشنواره می‌توانند فعالیت‌های دینی خود را در قالب شعر گسترش دهند.

وی با بیان اینکه جشنواره شعر اشراق می‌تواند آثار حوزویان در قالب ادبیات را به همگان معرفی کند، افزود: هنر زبان تفاهم عمومی جامعه بشری است، حوزه‌های علمیه از این باب که مرکز نشر اندیشه‌های دینی هستند باید برای بیان مسائل دینی به سراغ هنر بروند.

دبیر جشنواره بین‌المللی شعر اشراق بیان کرد: این جشنواره نسبت به جشنواره‌های قبل مورد استقبال بیشتری قرار گرفته و تعداد آثار دو و نیم برابر رشد داشته است. 850 شرکت‌کننده در این جشنواره ثبت اثر داشته‌اند که نشان‌دهنده رشد تعداد شرکت‌کنندگان است.

شفیعی با اشاره به ظرفیت‌ها و قابلیت‌های حوزه‌های علمیه در زمینه شعر و ادب، افزود: به دلیل اینکه بین طلاب و فضای رسانه که خلأ آن احساس شده باید آثار خوب هنرمندان حوزوی به احسن وجه به دست مخاطبان برسد.

وی گفت: 250 اثر به این جشنواره ارسال شده است که برخی از آثار را شاعران ایرانی به زبان‌های دیگر اثر ارسال کردند؛ در بخش کتاب‌ نیز سه اثر فارسی است از سوی شاعران غیر ایرانی بوده است.

شفیعی ادامه داد: استاد بیابانکی که در شورای مرکزی سوره مهر حضور دارد به‌عنوان یکی از داوران این جشنواره بود، در جلسه‌ای گفت دو سال اخیر در هیچ‌کدام از جشنواره‌ها آثار کتابی که به دبیرخانه رسید این‌قدر قوت نداشت.

ارسال 2693 از به دبیرخانه جشنواره شعر حوزه

در ادامه سیدعلی نقیب، دبیر اجرایی پنجمین جشنواره بین‌المللی شعر اشراق با اشاره به تجربه روندی یک ساله در جشنواره،  گفت: دوره‌ها و کارگاه‌های مرتبط با پنجمین جشنواره بین‌المللی شعر حوزه(اشراق) در شهرستان‌های مختلف‌ برای برگزاری بهتر جشنواره برگزار شد و در این میان دو هزار و 693 اثر از سوی 850 شرکت‌کننده به دبیرخانه جشنواره شعر حوزه ارسال شده است.

دبیر اجرایی پنجمین جشنواره بین‌المللی شعر اشراق گفت: یک‌هزار و ۸۶۰ اثر زمینه شعر کلاسیک، ۲۰۰ اثر در زمینه شعر نو، ۹۰ اثر در زمینه شعر کودک و نوجوان، ۱۰۸ اثر در موضوعات ویژه ارسال شده است. همچنین ۲۵۰ اثر در زمینه شعر زبان‌های غیر فارسی و ۸۵ اثر در زمینه کتاب به دبیرخانه جشنواره ارسال شده است.

وی اظهار کرد: مراسم اختتامیه پنجمین جشنواره بین‌المللی شعر حوزه(اشراق) روز چهارشنبه، ششم بهمن‌ماه از ساعت 18 تا 20 در سالن همایش‌های غدیر دفتر تبلیغات اسلامی با حضور و سخنرانی حجت‌الاسلام‌ والمسلمین واعظی، محمدعلی مجاهدی پدر شعر آئینی، علیرضا قزوه و زکریا اخلاقی برگزار می‌شود؛ اجرای این برنامه بر عهده نجم‌الدین شریعتی است.

دبیر اجرایی پنجمین جشنواره بین‌المللی شعر اشراق یادآور شد: مراسم اختتامیه با حضور برگزیدگان و مخاطبان با رعایت پروتکل‌های بهداشتی برگزار می‌شود و از بخش آپارات صفحه هنر و رسانه دفتر تبلیغات اسلامی پخش می‌شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: