کد خبر: 3978659
تاریخ انتشار: ۲۹ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۵:۴۵
مدیرکل میراث‌فرهنگی قم از برنامه‌ریزی برای تبدیل خانه تاریخی زند به خانه صنایع‌دستی خبر داد و گفت: این اقدام با هدف ترویج صنایع‌دستی در قم و ترغیب جوانان به سمت هنر صنایع‌دستی انجام می‌شود.

خانه تاریخی زند به خانه صنایع‌دستی تبدیل می‌شودبه گزارش ایکنا از قم به نقل از اداره‌ کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قم، علیرضا ارجمندی، مدیر کل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قم طی گفت‌وگویی اظهار کرد: با هدف ترویج صنایع‌دستی در قم و ترغیب جوانان به سمت هنر صنایع‌دستی، خانه تاریخی زند به خانه صنایع‌دستی قم تبدیل می‌شود.

وی تصریح کرد: خانه‌های تاریخی و همه تأسیسات گردشگری قم این ظرفیت را دارند که در بخش فروش صنایع‌دستی به هنرمندان کمک کنند تا بتوانیم در توسعه پایدار هنر‌های سنتی شهر حمایت کنیم.

مدیرکل میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قم با تأکید بر لزوم تأمین زیر ساخت‌های عرضه تولیدات هنرمندان قم افزود: هم اکنون بخشی از خانه تاریخی زند در اختیار معاونت صنایع‌دستی استان است، از آنجا که صنایع‌دستی از گردشگری جدا نیست بنابراین برای توسعه هنر‌های سنتی و جلوگیری از عقب‌گرد این هنر اصیل، خانه‌ای را به آن اختصاص خواهیم داد.

ارجمندی گفت: متأسفانه به علت اهمال، بخشی از هنر-صنعت‌های قم منسوخ شده است و این وظیفه سنگینی است که دیگر اجازه ندهیم تا رشته‌ها و رسته‌های صنایع‌دستی قم به فراموشی سپرده شود.

وی با اشاره به اشتغال زا بودن صنایع‌دستی تصریح کرد: اغلب رشته‌های صنایع‌دستی قم ظرفیت این را دارند که به عنوان مشاغل خانگی به آن توجه شود در نتیجه می‌توان به عنوان یک شغل پایدار به آن‌ها نگاه کرد، اما شرط لازم این است که بازار فروش تولیدات ایجاد شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: