کد خبر: 3922790
تاریخ انتشار: ۲۴ شهريور ۱۳۹۹ - ۰۹:۱۲
استاد حوزه و دانشگاه ضمن تشریح ویژگی‌های صحیفه سجادیه گفت: کلمات امام سجاد(ع) در صحیفه سجادیه مملو از معنویت و باور به عالم مجردات است.

سجاد اهل تسنن و سجاد شیعه چه تفاوتی با هم دارندبه گزارش ایکنا از قم، آیت‌الله احمد عابدی، استاد حوزه در پیامی به ششمین نشست بزرگداشت مقام شامخ حضرت سیدالعابدین(ع) که به همت ستاد هماهنگی کانون‌های فرهنگی هنری مساجد استان هرمزگان، شامگاه یکشنبه، 23 شهریور در حرم مطهر حضرت معصومه(س) برگزار شد، ضمن تسلیت سالروز شهادت امام سجاد(ع) اظهار کرد: ایشان دو لقب معروف «سجاد» و «زین العابدین(ع)» دارند؛ یکی از علمای اهل سنت نیز در کتب با نام سجاد یاد می‌‌شود.

استاد حوزه و دانشگاه در بخش دیگری از سخنان خود ابراز کرد: محمد بن منکدر از علمای اهل سنت به سجاد معروف است، او یک مغازه لباس فروشی داشت، روزی فردی به مغازه او رفت و شاگردش لباسی را به دو برابر قیمت به آن مرد فروخت، وی وقتی به مغازه برگشت و از این مطب مطلع شد برآشفت و آنقدر دنبال آن مرد را گرفت تا او را یافت و چند پیشنهاد از جمله بردن دو لباس و ... را به او داد که از لحاظ فقهی نشان می‌دهد در عین تقوای زیاد، اهل علم و آگاهی به فقه نبود؛ او اهل سجده بود حتی وقتی باران نمی‌آمد خدا را به حق او قسم می‌‌دادند ولی انسانی بی‌سواد بود اما امام سجادی که ما از او یاد می‌‌کنیم علمی دارد که از پیامبر به امیرالمؤمنین(ع) رسیده است.

وی با بیان این که دین توصیه کرده که انسان باید سراغ عالم برود، عنوان کرد: حتی در عبادت، کمیت خیلی مهم نیست بلکه کیفیت اهمیت دارد؛ یعنی مهم رسیدن انسان به مقام معرفت است همچنان که امام خمینی(ره) فرمودند یک نفر نداریم که مثل امیرالمؤمنین(ع) لا اله الا الله گفته باشد چون علم و ادراکی که ایشان دارد، هیچ کس ندارد.

عابدی با بیان این که شعار این همایش به درستی امام سجاد اسوه معنویت، اسوه مقاومت و اسوه عقلانیت نام‌گذاری شده است، گفت: یک نفر به امام سجاد(ع) فرمود: زنی که شما دارید از طرفداران عثمان است و حضرت علی(ع) را لعن می‌‌کند، اما تا وقتی که به یقین نرسید، او را طلاق نداد که نشان از عقلانیت ایشان در حوزه عمل است.

وی افزود: کلمه معنویت در قرآن و روایات به کار نرفته است حتی در تاریخ اسلام هم شاید طی 10 قرن، فقط یکی دوبار این کلمه به کار رفته است یا در کلمات امام خمینی(ره) این واژه خیلی نیامده است؛ آن چیزی که می‌‌شنویم و محسوس است لفظ است ولی پشت لفظ چیزی قرار دارد که اصل است، آن همان معنا است به همین جهت وهابیت معنویت ندارد چون آنها فقط جسم را قبول دارند و باطن‌گرا نیستند، از این رو کسانی که به روح، قیامت، بهشت و جهنم، وحی و فرشتگان اعتقاد دارند یا به خدای حقیقی ایمان دارند اهل معنویت هستند.

عضو هیئت علمی گروه فلسفه دانشگاه قم در ادامه عنوان کرد: قرآن به جای کلمه معنویت از کلمه «غیب» استفاده کرده است، از این رو اگر گفتیم کتاب قرآن دارای ناپیداهایی است که مشخص نیست و به چشم ظاهر دیده نمی‌شود و آن باطن اصل است. دعاهای امام سجاد(ع) در صحیفه سجادیه نیز بر محور معنویت است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: