کد خبر: 4225682
تاریخ انتشار : ۱۸ تير ۱۴۰۳ - ۱۵:۰۰
حجت‌الاسلام مؤمنی مطرح کرد:

واقعه عاشورا؛ انقلاب فرهنگی برای احیای عقل بشری

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت با بیان اینکه بیرق عزای سید الشهدا(ع) و شرکت در روضه‌ها در درون انسان تحول ایجاد می‌کند، گفت: عاشورا یک انقلاب فرهنگی است که در حقیقت در راستای نجات انسان از جهل و احیای عقل بشری است.

حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسین مؤمنی، استاد حوزه علمیهبه گزارش ایکنا از قم، حجت‌الاسلام والمسلمین سیدحسین مؤمنی، استاد حوزه علمیه در مراسم عزاداری ظهر دومین روز از ماه محرم که امروز 18 تیرماه در حرم مطهر بانوی کرامت برگزار شد، اظهار کرد: کسانی که اهل قرآن و نماز بودند با همدیگر اجتماع کردند و امام زمان خودشان را در سرزمین کربلا به شهادت رساندند که لازم است علل این حادثه مورد دقت واقع شود که چرا دشمنان سیدالشهدا(ع) به این مرحله رسیدند.
 
وی افزود: اتفاقاتی که در روز عاشورا افتاده است باید بررسی و ذکر مصائب بازگو شود چرا که طبق روایت اگر این مصائب بازگو نشود مورد رضایت اهل بیت(ع) نخواهد بود به همین خاطر بازگو کردن و تبیین مصائب سیدالشهدا امری ضروری در جامعه است.
 
سخنران آستان مقدس حضرت فاطمه معصومه(س) با بیان اینکه باید بدانیم که قاتلین سیدالشهدا چه کرده‌اند، بیان کرد: بیان مصائب اباعبدالله(ع) قطعا داری اثراتی است چراکه از رهگذر شهادت سیدالشهدا حرارتی در دل مومنین به وجود می‌آید که تا روز قیامت سرد نخواهد شد.
 
مومنی اضافه کرد: اگر قرار است انقلاب و تحولی در دل انسان به و جود آید به برکت سیدالشهدا و به برکت تبیین واقعه عاشورا این انقلاب و تحول ایجاد خواهد شد؛ : واقعه عاشورا صرفا یک حرکت نیست بلکه یک فرهنگ است و اثرات عاشورا در گذشته، حال و آینده انسان تاثیرگذار است.
 
وی یادآور شد: روضه‌های خانگی باید گسترش پیدا کند و لزومی ندارد حتما جمعیت زیاد باشد چراکه هیچ چیزی مثل روضه سیدالشهدا نمی‌تواند انسان را در مسیر سیر و سلوک معنوی قرار دهد و مسیر هدایت را هموار نماید.
 
سخنران حرم مطهر بانوی کرامت در ادامه گفت: پیامد‌های عاشورا نیز باید به درستی برای جامعه تبیین شود چرا که بکاء بر سیدالشهدا از چند جهت قابل توجه است که اولین مورد آن عبرت تاریخی برای بشریت و پیامد دیگر آن پاک نمودن جامعه و فرد از انواع و اقسام آلودگی‌های ظاهری و باطنی است.
 
سخنران حرم مطهر بانوی کرامت گفت: سیدالشهدا(ع) از ابتدای حرکت از مدینه به مکه و از مکه به کربلا و توقف در منزلگاه‌های مختلف مطالب مختلفی بیان فرمودند و حتی بعد از واقعه عاشورا نیز از سر مطهر سیدالشهدا قرآن شنیده می‌شد که تمام این مطالب نشان دهنده این است که حضرت به دنبال یک انقلاب و تحول فرهنگی بودند.
 
وی افزود: تمام اموری که مورد نیاز ما است در بیانات سیدالشهدا ذکر شده است و سخنانی که حضرت ایراد فرموده‌اند در جهت ایجاد یک انقلاب فرهنگی است که در حقیقت در راستای نجات انسان از جهل و احیای عقل بشری است.
انتهای پیام
captcha