کد خبر: 4100896
تاریخ انتشار: ۲۹ آبان ۱۴۰۱ - ۰۹:۲۵

گلدسته‌های حرم حضرت معصومه(س) مرمت می‌شود

معاون اجرایی حرم بانوی کرامت با بیان اینکه کاشی‌کاری‌های این حرم مطهر به‌دلیل جهت جغرافیایی شهر قم آسیب بیشتری می‌بیند، گفت: گلدسته‌های صحن امام رضا(ع) با قدمتی مربوط به ۴۰ سال پیش مرمت می‌شود.

هادی محمودنژاد، معاون اجرایی حرم مطهر بانوی کرامتبه گزارش ایکنا از قم، به نقل از آستان مقدس حضرت معصومه(س)، هادی محمودنژاد، معاون اجرایی حرم مطهر بانوی کرامت با اشاره به اینکه مرمت گلدسته‌های صحن امام رضا(ع) در دستور کار مدیریت فنی مهندسی آستان مقدس قرار گرفته است، اظهار کرد: کاشی‌کاری این گلدسته‌ها در دوره‌های مختلف تعمیراتی داشته و کاشی‌های موجود مربوط به ۴۰ سال پیش است که در آن زمان به‌صورت کامل عوض شده است.

وی با بیان اینکه کاشی‌کاری‌های حرم مطهر بانوی کرامت به‌دلیل جهت جغرافیایی شهر قم آسیب بیشتری را به خود می‌گیرد، افزود: علاوه بر جهت جغرافیایی، به‌واسطه بارندگی باران و برف روی لبه گلدانی‌ها و خشکی آب و هوا در قم کاشی‌کاری‌های حرم به‌صورت دوره‌ای نیاز به پیگیری و مرمت دارد که این کار بر عهده واحد فنی مهندسی این آستان مقدس است.

معاون اجرایی حرم حضرت معصومه(س) ادامه داد: در حال حاضر قسمتی از کاشی‌های گلدانی گلدسته‌ها ریزش کرده و مرمت آن در دستور کار تعمیرات فنی مهندسی قرار گرفته و از اساتید بزرگ قم در حوزه کاشی‌کاری برای این کار استفاده می‌شود.

وی با بیان اینکه لعاب کاشی‌های برخی از قسمت‌های گلدسته‌ها جدا شده که نیاز به رسیدگی دارد، یادآور شد: به‌صورت عام هر دو گلدسته صحن امام رضا(ع) مورد بررسی کامل قرار می‌گیرد تا رسیدگی و از خسارت‌های احتمالی که امنیت زائران را نیز تهدید می‌کند، پیشگیری شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha