کد خبر: 4092008
تاریخ انتشار: ۲۳ مهر ۱۴۰۱ - ۱۵:۱۷
به همت جهاد دانشگاهی قم؛

چهارمین جشنواره ملی دانشجویی مهدویت برگزار می‌شود

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد قم گفت: چهارمین جشنواره ملی دانشجویی مهدویت با محوریت «گفتمان‌سازی مهدویت با تکیه بر مفهوم انتظار» در چهار بخش ادبی، هنر و رسانه، ایده‌پردازی و نوآوری و کتابخوانی برگزار می‌شود.

علی حسینی، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد قمبه گزارش ایکنا از قم، به نقل از روابط عمومی جهاددانشگاهی قم، علی حسینی، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد قم و دبیر چهارمین جشنواره ملی مهدویت، طی سخنانی اظهار کرد: موعودباوری به معنای اعتقاد به یک نجات‌بخش است که در آخرالزمان برای نجات و رهایی انسان‌ها و برقراری صلح و عدالت خواهد آمد؛ منجی موعود و نجات‌بخش در اقوام و ملل مختلف با آیین‌ها و فرهنگ‌های کاملاً متفاوت، به اشکال و صور گوناگون و متنوعی مطرح شده است.

وی با بیان اینکه در حوزه تفاسیر قرآنی هم برخی محققین ۲۵۰ آیه از آیه‌های قرآن را مرتبط با حوزه مهدویت می‌دادند، ادامه داد: مفسرین شیعه دو دسته از آیات، آیاتی که بر ضرورت وجود امام تأکید دارد و آیاتی که بشارت به حکومت صالحین و مؤمنین می‌دهد همچون آیه ۱۰۵ سوره انبیاء و آیه ۵ سوره قصص را مرتبط با مسائل مهدویت می‌دانند.

معاون فرهنگی جهاددانشگاهی قم افزود: موضوع موعود یا مصلح کل، نظریه و اندیشه‌ای نیست که در طول زمان در اذهان پدید آمده و برای تسکین دردها و ایده‌ای برای دلداری مظلومان باشد، بلکه هویت شیعه است که با توجه به آیات و روایات می‌توان به ضرورت آن پی برد.

حسینی با تأکید بر این که راویان مختلف بیش از شش هزار حدیث درباره‌ مهدویت روایت کرده‌اند، بیان کرد: موضوعاتی که این روایات مورد بررسی قرار داده‌اند، شخصیت امام مهدی(ع)، شخصیت منتظران وی، ارزش و فضیلت انتظار فرج و نشانه‌های ظهور، همچنین حوادث هنگام ظهور و جهان پس از ظهور است.

دبیر چهارمین جشنواره ملی مهدویت با بیان این که باور به مهدویت اثرات و نتایج مختلفی در جامعه به لحاظ فردی و جمعی دارد، ابراز کرد: امیدواری به آینده‌ای روشن، غایتمندی و معناداری زندگی، الگوگیری برای پیشرفت جامعه، بسیج اراده‌های عمومی و ایجاد نوعی انتظار فعال از جمله نتایج و تأثیرات باور به مهدویت است.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد قم تصریح کرد: با توجه به اهمیت بحث مهدویت و شناخت ماهیت و ضرورت پاسداشت این رکن رکین اعتقادی و با توجه به نقش مهم فرهنگ و هنر و علمی شدن این دو حوزه با محتوای عمیق و متقن کلامی شیعی، نیاز شدیدی به برگزاری برنامه‌های علمی، فرهنگی و هنری در فضای علمی و دانشگاهی کشور احساس می‌شود.

حسینی با بیان این که گفتمان‌سازی مهدویت، ترویج و تبلیغ مهدویت و معارف مهدوی از جمله مباحثی است در این جشنواره به آن خواهیم پرداخت، ابراز کرد: این جشنواره در بخش ایده‌پردازی دارای یک فلسفه مشخص است؛ زیرا با توجه به فلسفه مهدویت که همان جریان توحیدی و غلبه این جریان بر طواغیت زمان است، باید مبانی علمی و نوآوری رسیدن به جامعه مهدوی و راه‌های مقابله با جریان غالب غیرمهدوی و یا ضدمهدوی در دنیای حاضر بررسی شود.

دبیر چهارمین جشنواره ملی مهدویت با بیان این که موضوع و محور اصلی جشنواره، «گفتمان‌سازی مهدویت با تکیه بر مفهوم انتظار» است، اضافه کرد: هدف از برگزاری این جشنواره ایجاد یک موج جدید و کاملا هدایت شده از سوی نهادهای علمی تخصصی حوزوی و فعالان جدی عرصه مهدویت است تا بتواند ضمن برگزاری یک جشنواره فرهنگی و هنری و علمی و دعوت از صاحبان فکر و قلم و هنر برای اندیشیدن بیشتر و بهتر در این مقوله، فضایی جدید در توسعه فرهنگ متعالی مهدویت در دانشگاه ها و فضای عمومی ایجاد کند.

وی ادامه داد: در بخش ادبی جشنواره، علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را در بخش شعر با قالب آزاد و قطعات ادبی و دلنوشته با موضوع انتظار و منتظر، انتظار و عدالت، انتظار و شهادت، انتظار و امید، انتظار و جامعه مهدوی به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند که باید کلیه آثار الزاماً به صورت تایپ شده باشد و تعداد اشعار ارسال شده حداکثر ۵ اثر برای هر شرکت کننده می‌باشد.

حسینی گفت: بخش هنر و رسانه چهارمین جشنواره ملی مهدویت شامل تیتر، مصاحبه، گزارش، یادداشت و عکس است که در بخش هنر و رسانه علاقه‌مندان می‌توانند آثار خود را با موضوعات کلی انتظار و منتظر، انتظار و عدالت، انتظار و شهادت، انتظار و امید، انتظار و جامعه مهدوی به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

وی یادآور شد: در بخش عکس نیز هنرمندان می‌توانند آثار خود را با موضوعاتی اجتماعات مهدوی (اجتماعات مسجد مقدس جمکران، برگزاری جشن های خانگی با محوریت امامت امام زمان(عج)، مناسک مهدوی، فضاسازی مهدوی و...) به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

دبیر چهارمین جشنواره ملی مهدویت بخش دیگر جشنواره را ایده‌پردازی و نوآوری عنوان کرد و گفت: ایده‌های نوآورانه، تولیدات و محصولات نوآورانه در زمینه تبلیغ و ترویج فرهنگ مهدویت و انتظار، توسعه گفتمان مهدویت را به دبیرخانه جشنواره ارسال کنند.

حسینی اضافه کرد: کتابخوانی بخش چهارم جشنواره ملی مهدویت است که علاقه‌مندان در این بخش با مطالعه کتاب «قیام و انقلاب مهدی(عج) » نوشته شهید مطهری در مسابقه شرکت می‌کنند که هر شرکت کننده می تواند علاوه بر شرکت در بخش های دیگر جشنواره در بخش کتابخوانی شرکت کند.

وی عنوان کرد: علاقه‌مندان برای شرکت در جشنواره و کسب اطلاعات بیشتر می‌توانند به وبسایت جشنواره ملی مهدویت به آدرس www.Mahdaviatfest.ir مراجعه کنند.

 دبیر چهارمین جشنواره ملی مهدویت در پایان یادآور شد: کارگاه‌های تخصصی (خلاقیت و ایده پردازی،   فتوواک وغیره)، محفل شعر، نقد فیلم و بازی، برگزاری کارگاه معارف مهدوی، نشست تخصصی در موضوع مهدویت، شبهات و تحریفات، تدوین خروجی جشنواره در قالب محتوای دیجیتال، نمایشگاه مهدوی و باشگاه دانشجویان مهدوی از جمله برنامه‌هایی است که در حاشیه این جشنواره برگزار می‌شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha