کد خبر: 4089419
تاریخ انتشار: ۱۱ مهر ۱۴۰۱ - ۱۲:۲۱

«هرمنوتیک حقوقی» به چاپ دوم رسید

چاپ دوم کتاب «هرمنوتیک حقوقی» اثر حجت‌الاسلام والمسلمین احمد واعظی به همت مؤسسه بوستان کتاب در ۳۲۰ صفحه منتشر شد.

«هرمنوتیک حقوقی» به چاپ دوم رسیدبه گزارش ایکنا از قم، چاپ دوم کتاب «هرمنوتیک حقوقی» اثر حجت‌الاسلام والمسلمین احمد واعظی به همت مؤسسه بوستان کتاب در ۳۲۰ صفحه منتشر شد.

هرمنوتیک حقوقی در معنای وسیع آن، شامل دو بخش متمایز است؛ بخش هنجاری آن که منطق فهم و تفسیر متون حقوقی، اعم از قوانین و مقررات و رویه‌های قضایی و قراردادها را در بر می‌گیرد، عهده‌دار تنقیح اصول و قواعد و توصیه‌های روشی مربوط به فهم و تفسیر این گونه متون است.

بخش دوم هرمنوتیک حقوقی، وجه فلسفی دارد و به بررسی مباحث و پرسش‌های نظری مربوط به متن حقوقی و فهم و تفسیر حقوقی می‌پردازد.

نوشتار حاضر، صرفاً متمرکز بر وجه فلسفی هرمنوتیک حقوقی است و از آن جا که هرمنوتیک حقوقی در سیمای فلسفی آن، بخشی از فلسفه حقوق است، این اثر ذیل «فلسفه حقوق» قرار می‌گیرد.

ساختار اثر

کتاب حاضر در پنج فصل سامان یافته است؛ فصل نخست به شرح هرمنوتیک حقوقی و مسائل و پیشینه و نسبت آن با فلسفه حقوق می‌پردازد و در فصل دوم مباحث مربوط به هرمنوتیک متن حقوقی نظیر وجه تمایز متن حقوقی از دیگر متون، گفتمان اجتماعی بودن متن حقوقی، فعل گفتاری بودن قانون و تصویب آن به بحث گذاشته می‌شود.

فصل سوم به مهم‌ترین مسائل مربوط به تفسیر حقوقی می‌پردازد و در فصل چهارم، پس از توضیح اجمالی نظریه تفسیری هرمنوتیک فلسفی، پژواک و بازتاب آن در حوزه حقوق بررسی می‌شود.

فصل پایانی کتاب، به عینی گرایی در حقوق و تشخیص قضایی اختصاص دارد و کاربری‌های مختلف واژه عینیت (objectivity) در این عرصه به بحث می‌گذارد.

علاقه‌مندان برای خرید این کتاب می توانند به سایت مؤسسه بوستان کتاب به آدرس www.bustaneketab.ir مراجعه کنند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha