کد خبر: 4008431
تاریخ انتشار: ۰۵ آبان ۱۴۰۰ - ۱۲:۰۳

خانه تاریخی ملاصدرا قابلیت تبدیل شدن به موزه فلاسفه را دارد

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قم گفت: خانه تاریخی ملاصدرا در شهرستان کهک در استان قم ظرفیت گردشگری بین‌المللی دارد و این خانه تاریخی به‌جای مانده در شهر کهک، قابلیت تبدیل شدن به موزه فلاسفه را دارد.

خانه تاریخی ملاصدرا به گزارش ایکنا، به نقل از روابط عمومی اداره‌کل میراث فرهنگی قم، علیرضا ارجمندی، مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی قم طی سخنانی در بازدید از خانه تاریخی ملاصدرا در قم، اظهار کرد: این مکان تاریخی همچون نگینی درخشان در این استان می‌درخشد که می‌تواند علاوه بر جذب گردشگران داخلی، گردشگران خارجی را نیز مجذوب خود کند.

وی با بیان اینکه ملاصدرا از فلاسفه مشهور عصر صفوی است که به‌دلیل عقاید خاص او را از مدرسه اخراج و در نهایت تبعید کردند، گفت: ملاصدرا به مدت پنج یا هفت سال در کهک در تبعید زیست، اما هرگز تحقیق و پژوهش را رها نکرد.

وی با اشاره به اینکه کهک منزلگاه ملاصدرای شیرازی بود، تصریح کرد: ملاصدرا یکی از بزرگ‌ترین فیلسوفان جهان اسلام و بنیان‌گذار حکمت متعالیه است و خانه تاریخی به‌جای مانده از او در شهر کهک، قابلیت تبدیل شدن به موزه فلاسفه را دارد.

ایجاد موزه‌های تجربه‌گرا

هادی میرزایی، مدیرعامل صندوق احیا و بهره‌برداری از بناها و اماکن تاریخی و فرهنگی نیز در این بازدید، گفت: خانه تاریخی ملاصدرا در شهرستان کهک در استان قم به موزه فلسفه تبدیل خواهد شد.

وی افزود: استان قم ۱۶ بنای تاریخی  قابل‌واگذاری از سوی صندوق احیا دارد که یکی از این آثار، خانه حکیم‌باشی، معروف به خانه ملاصدرا است. محوریت خانه ملاصدرا تبدیل آن به موزه فلسفه است؛ از بناهای اطراف این خانه می‌توان برای احداث واحدهای پذیرایی و اقامتی نیز استفاده کرد.

میرزایی ادامه داد: بنای عصاری و حلوایی که جنب خانه ملاصدرا قرار گرفته است، قابلیت تبدیل به موزه‌های تجربه‌گرا را دارد که در این نوع موزه‌ها، بازدیدکنندگان با دو شیوه عصاری و تولید حلوا به‌صورت سنتی و مدرن از نزدیک آشنا می‌شوند.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
captcha