کد خبر: 3978844
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۳:۱۴
به همت انتشارات بوستان کتاب؛
کتاب «اشاعره و آزادی انسان؛ بررسی و تحلیل نظریه کسب و تطور آن» نوشته علی قدردان قراملکی به همت مؤسسه بوستان کتاب به چاپ رسید.

کتاب «اشاعره و آزادی انسان» منتشر شدبه گزارش ایکنا از قم، کتاب «اشاعره و آزادی انسان؛ بررسی و تحلیل نظریه کسب و تطور آن» نوشته علی قدردان قراملکی به همت مؤسسه بوستان کتاب در ۲۴۰ صفحه منتشر شد.

در باب افعال آدمی اشاعره با رد نظریه جبر و اختیار مدعی نظریه سومی به نام «کسب» شدند؛ کتاب حاضر بعد از تبیین نظریه کسب و علل و انگیزه‌های طرح آن توسط ابوالحسن اشعری به تحلیل و نقد ادله عقلی و نقلی آن پرداخته است.

بخش دیگر کتاب به پیشینه و تطور نظریه که در طول تاریخ پیدایش خود اختصاص یافته و در هفت دیدگاه طبقه‌بندی شده است.

با تأمل در نظریه کسب و زوایای آن روشن می‌شود که به‌دلیل عدم تصور صحیح و سستی مبانی‌اش برخی از بزرگان اشاعره را برنتافته و بر آن تشکیکات و جرح‌هایی وارد کرده‌اند.

کتاب «اشاعره و آزادی انسان؛ بررسی و تحلیل نظریه کسب و تطور آن»، شامل چهار فصل است؛ نویسنده در فصل نخست به بیان مفاهیم و پیشینه و در فصل دوم به بررسی «اشعری و علل کناره‌گیری از مکتب اعتزال» از طریق بررسی گزارشات مختلف از چگونگی این کناره‌گیری، علل اعتزال اشعری از مکتب اعتزال و فلسفه‌های غیرمعرفتی (علت‌گرایانه) پرداخته است.

نویسنده در فصل سوم این کتاب «تبیین، علل طرح و ادله نظریه کسب» را مورد بررسی دقیق در گفتارهای مختلف قرار می‌دهد و فصل چهارم نیز شامل مباحثی در زمینه «تطور و طبقه‌بندی نظریه کسب» است.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: