کد خبر: 3978803
تاریخ انتشار: ۳۰ خرداد ۱۴۰۰ - ۱۲:۲۱
رئیس جهاد دانشگاهی قم:
رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان قم گفت: همکاری جهاد دانشگاهی و مرکز خدمات حوزه‌های علمیه در استان قم سابقه دیرینه دارد و این دو نهاد در زمینه‌های آموزشی و درمانی همکاری‌های بسیاری داشته‌اند که این همکاری‌ها مقدمه‌ای برای عقد تفاهم‌نامه کشوری جهاد دانشگاهی و مرکز خدمات حوزه‌های علمیه شد.

همکاری جهاد دانشگاهی و مرکز خدمات حوزه های علمیه در قم سابقه دیرینه داردبه گزارش ایکنا از قم، محمد حیدری، رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان قم در دیدار با معاونان مرکز خدمات حوزه‌های علمیه قم، اظهار کرد: با توجه به گستردگی جامعه تحت پوشش مرکز خدمات در سراسر کشور همکاری درمانی جهاد دانشگاهی و مرکز خدمات حوزه‌های علمیه در استان قم به مرور به جایی رسید که لزوم همکاری گسترده‌تر این دو نهاد در سطح کشور احساس شد.

وی افزود: مراکز خدمات تخصصی، زمینه‌های مختلف پژوهشی، آموزشی و درمانی جهاد دانشگاهی در سراسر کشور ظرفیت خوبی برای انجام فعالیت‌های مشترک و ارائه خدمات متنوع برای مرکز خدمات حوزه‌های علمیه و جهاد دانشگاهی فراهم کرده است که باید از آن به بهترین نحو استفاده کرد.

حیدری گفت: تفاهم‌نامه همکاری جهاد دانشگاهی و مرکز خدمات حوزه‌های علمیه برای تمام استان‌ها ارسال شده است و واحدهای سازمانی جهاد دانشگاهی و مراکز خدمات حوزه‌های علمیه در سراسر کشور باید تفاهم‌نامه‌های بومی شده و ویژه استان خود را هرچه سریع‌تر تنظیم و امضا و فعالیت‌های مشترک را آغاز کنند.

علی حسینی، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی واحد استان قم نیز در این نشست گزارشی از فعالیت‌ها و ظرفیت‌های جهاد دانشگاهی برای همکاری با مرکز خدمات حوزه علمیه قم ارائه کرد و گفت: در دیدار با مدیران ارشد مرکز خدمات حوزه‌های علمیه کشور مقرر شد محتوای آموزشی تولید شده در جهاد دانشگاهی به این مرکز ارائه شود که به همین منظور چندین جلد کتاب و محتوای آموزشی تولید شده در جهاد دانشگاهی به این دوستان ارسال شد.

وی ادامه داد: بسته‌های آموزشی متنوعی ویژه مهارت‌های مختلف آماده کرده‌ایم تا دانشجویان یا طلاب بتوانند با انتخاب هر یک از این بسته‌های آموزشی مهارت‌های لازم برای اشتغال را به‌دست بیاورند و کسب و کار خودشان را راه‌اندازی کنند.

حسینی افزود: همان‌طور در این نشست هم مطرح شد مدیران ارشد مرکز خدمات حوزه‌های علمیه هم تأکید داشتند طلاب و خانواده‌های حوزوی از آموزش‌های کوتاه مدت و مهارت محور جهاد دانشگاهی بهره‌مند شوند، در این خصوص با توجه به اینکه پراکندگی مراکز آموزشی جهاد دانشگاهی در سطح استان محدود است مطابق پیشنهاد مرکز خدمات حوزه‌های علمیه کشور، در صورتی که فضای آموزشی مناسب در هر نقطه‌ای از استان در اختیار جهاد دانشگاهی قرار بگیرد، می‌توانیم دوره‎‌های آموزشی مورد نیاز جامعه مخاطبان این مرکز را در آن فضای آموزشی برگزار کنیم.

سرپرست معاونت آموزشی جهاد دانشگاهی واحد استان قم بیان کرد: همچنین در صورتی که نیاز به برگزاری یک دوره خاص در فضای آموزشی متعلق به مرکز خدمات یا هر سازمان یا نهاد دیگری باشد و این نیاز به جهاد دانشگاهی اعلام شود، این آمادگی در جهاد دانشگاهی استان قم وجود دارد تا دوره آموزشی درخواست شده را با کیفیت مطلوب در محل مورد نظر آن سازمان برگزار کند.

لیلا ناصرپور، معاون پژوهشی جهاد دانشگاهی واحد استان قم نیز در این نشست به موضوع همکاری‌های درمانی جهاد دانشگاهی و مرکز خدمات حوزه‌های علمیه پرداخت و گفت: با توجه به اختلاف نظرهایی که در خصوص فعالیت‌های درمانی حوزه زنان و نازایی وجود دارد برگزاری یک یا چند همایش فقهی جهت بررسی نحوه اجرای درمان‌های نوین به‌ویژه درمان ناباروری ضروری به نظر می‌رسد.

وی گفت: معاونت پژوهشی جهاد دانشگاهی استان قم آمادگی دارد در برنامه‌ریزی و اجرای چنین همایش‌هایی با مرکز خدمات حوزه‌های علمیه مشارکت کند.

یاسر شریفی، مدیر شعبه سازمان تجاری‌سازی و اشتغال دانش‌آموختگان جهاد دانشگاهی در استان قم نیز در این دیدار گزارشی از پیشرفت طرح ملی توسعه مشاغل خانگی ارائه کرد و زمینه‌های همکاری با مرکز خدمات حوزه‌های علمیه را در مراکز نوآوری و شکوفایی و سازمان تجاری‌سازی فناوری و اشتغال دانش‌آموختگان جهاد دانشگاهی بر شمرد.

حجت‌الاسلام والمسلمین بنی‌علی، معاون فرهنگی مرکز خدمات حوزه‌های علمیه قم نیز در این نشست گفت: با توجه به جمعیت طلابی که در استان قم ساکن هستند، بهترین خروجی تفاهم‌نامه همکاری مرکز خدمات حوزه‌های علمیه و جهاد دانشگاهی در استان قم به‌دست می‌آید.

وی افزود: خیلی از کارها در استان قم می‌‌تواند نوآورانه و خلاقانه انجام شود و الگوی جدیدی برای سایر استان‌ها باشد.

بنی‌علی ادامه داد: فهرست دانشجویان و فارغ‌التحصیلان رشته‌های مختلف دانشگاهی و حوزوی که فرزندان طلاب هستند در بانک اطلاعاتی مرکز خدمات حوزه علمیه قم موجود است و در صورتی که جهاد دانشگاهی یا هر نهاد علمی دیگری نیازی به نیروی متخصص داشته باشد، مرکز خدمات حوزه علمیه قم می‌تواند متخصصان مورد نیاز آن دستگاه را معرفی کند.

وی با بیان اینکه جهاد دانشگاهی قم در مناطق کم‌برخوردار شهر مرکز آموزشی ندارد و طلاب مستضعفی که در این مناطق زندگی می‌کنند گاه توانایی تأمین هزینه تردد تا مناطق استقرار مراکز آموزشی جهاد دانشگاهی را ندارند، گفت: در صورت امکان در مناطق کم‌برخوردار شهر مراکزی تأسیس کنید تا طلابی که در آن مناطق سکونت دارند از دوره‌های آموزشی جهاد بهره‌مند شوند.

حجت‌‌الاسلام والمسلمین بخشایش، معاون سلامت مرکز خدمات حوزه‌های علمیه استان قم نیز با ابراز خرسندی از تفاهم‌نامه منعقد شده میان جهاد دانشگاهی و مرکز خدمات حوزه‌های علمیه گفت: این جلسه شروع کار است و لازم است جلسات تخصصی متعددی در زمینه‌های آموزش، فرهنگی و درمان و تجاری‌سازی برگزار شود تا فعالیت‌های مشترک برنامه‌ریزی و تفاهم‌نامه مرکز خدمات حوزه‌های علمیه استان قم و جهاد دانشگاهی واحد استان قم هرچه زودتر تنظیم و امضا شود و به اجرا برسد.

حجت‌الاسلام و‌المسلمین حسین اماندادی، معاون معیشت و توانمندسازی مرکز خدمات استان قم نیز در این جلسه با ابراز تعجب از اینکه چرا این تفاهم‌نامه زودتر به امضا نرسید تا مرکز خدمات حوزه‌های علمیه از ظرفیت جهاد دانشگاهی بهره‌مند شوند، گفت: جهاد دانشگاهی تخصصی‌ترین نهاد در زمینه‌های علمی، پژوهشی و آموزشی است و در طرف مقابل مرکز خدمات حوزه‌های علمیه تخصصی‌ترین مرکز در زمینه ارائه خدمات رفاهی به اعضا و جامعه تحت پوشش است.

 وی در ادامه گفت: در خصوص توانمندسازی خانواده‌های حوزوی سامانه کسب بوم را طراحی و راه‌اندازی کرده‌ایم تا به تجاری‌سازی محصولات مشاغل خانگی طلاب و خانواده‌های حوزوی کمک کنیم؛ البته این سامانه در انحصار خانواده‌های طلاب نیست و عموم جامعه می‌توانند از ظرفیت‌های آن استفاده کنند و جهاد دانشگاهی می‌تواند موجب توسعه و اثربخشی هرچه بیشتر این سامانه باشد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: