کد خبر: 3954581
تاریخ انتشار: ۲۹ بهمن ۱۳۹۹ - ۱۰:۲۳
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم:
مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم گفت: استان قم دارای کمبود آشکاری در زمینه موقوفات حوزوی و قرآنی است و همین امر محدودیت‌هایی برای اداره اوقاف استان قم ایجاد کرده است.

کمبود موقوفات حوزوی و قرآنی در قم مشهود استبه گزارش ایکنا از قم، حجت‌الاسلام والمسلمین عباس اسکندری، مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم، امروز، 29 بهمن‌ماه طی سخنانی در مسجد الزهرا(س) صفاشهر قم با اشاره به مسائل مربوط به مدیریت مساجد، اظهار کرد: نظر رهبر معظم انقلاب این است که مساجد به‌صورت مردمی اداره شوند و مدیر مسجد همان امام جماعت مسجد است.

وی ادامه داد: همه ما باید روی همین موضوع متمرکز شویم و به مردمی بودن اداره مساجد اهمیت بدهیم.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم با اشاره به عملیاتی کردن فرمایشات مقام معظم رهبری در این زمینه و در حوزه اختیارات سازمان اوقاف، گفت: ائمه جماعت مساجد زیر نظر اداره‌کل تبلیغات اسلامی استان‌ها هستند، بنابراین نمی‌توانیم وحدت مدیریتی را ایجاد کنیم ولی می‌توانیم انسجام مدیریتی را اجرایی کنیم.

وی ادامه داد: انجام کارها با استفاده از ظرفیت همه دستگاه‌ها برای اداره مساجد با تکیه بر مردمی بودن آنها در دستور کار قرار دارد.

اسکندری با بیان اینکه برای تحقق این هدف، تصمیم گرفته شد ائمه جماعت اعضای هیئت امنای مساجد را معرفی کنند تا اوقاف آنها را منصوب کند، افزود: از نظر قانونی باید صلاحیت افراد محرز شده و تأیید صلاحیت اعضای هیئت امنا صورت پذیرد تا احکام آنها صادر شود.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم بیان کرد: دو کمیته دیگر هم در این راستا راه‌اندازی شده، نخست کمیته حل اختلاف که با حضور فرمانده سپاه استان و دیگر دستگاه‌های مرتبط تشکیل می‌شود تا اگر اختلافی وجود دارد برطرف شود.

وی ادامه داد: کمیته دوم هم در ارتباط با تأیید نهایی صلاحیت اعضای هیئت امناست که اعضای آن از کارشناسان اوقاف و امور خیریه، نمایندگی ولی فقیه در سپاه استان و برخی معتمدین محل هستند که در نهایت با تأیید این جمع، پرونده اعضای هیئت امنا تکمیل می‌شود.

اسکندری با بیان اینکه اوقاف تنها از طریق انتصاب هیئت امنا با مساجد در ارتباط است، گفت: هیئت امنا هم از بین مردم هستند و اوقاف هم بر کار هیئت امنا نظارت لازم را دارد.

مدیرکل اوقاف و امور خیریه استان قم به مباحث قرآنی پرداخت و یادآور شد: در دو مقوله موقوفات محدودی در سطح استان قم داریم، نخست موقوفات حوزوی که کمترین موقوفات حوزوی در قم وجود دارند و دیگری موقوفات قرآنی هستند.

وی با بیان اینکه یکی از وظایف سازمان اوقاف، برگزاری مسابقات قرآنی است، گفت: کمبود موقوفات قرآنی در این زمینه موجب شده است که از سازمان مرکزی برای مسابقات هم کمک بگیریم.

اسکندری با اشاره به فعالیت شورای توسعه فعالیت‌‌های قرآنی در قم، تصریح کرد: این شورا دارای بودجه‌ای است که آن را برای فعالیت‌های این چنینی هزینه می‌کند، سال گذشته بودجه اندکی از سوی شورای توسعه در اختیار اوقاف قرار گرفت که محل هزینه آن هم صرفا تولید محتوای قرآنی و توزیع آن در فضای مجازی بود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* captcha: