سخنران حرم بانوی کرامت مطرح کرد
کلید زیست کریمانه و رسیدن به آرامش در زندگی

حجت‌الاسلام‌ والمسلمین احمد لقمانی، سخنران حرم بانوی کرامتبه گزارش ایکنا از قم، به نقل از پایگاه خبری آستان مقدس حضرت معصومه(س)، حجت‌الاسلام‌ والمسلمین احمد لقمانی، استاد حوزه علمیه در محفل معارفی شب گذشته، 24 اردیبهشت‌ماه در حرم مطهر بانوی کرامت ضمن گرامیداشت دهه کرامت و میلاد باسعادت حضرت فاطمه معصومه(س) و امام رضا(ع)، به معنی کرامت و مصداق کریم در نگاه آیات و روایات اشاره کرد و گفت: پیامبر اعظم(ع) در روایتی مبتنی بر روان‌شناسی شخصیت افراد، مردم را به چهار دسته کریم، سخی، بخیل و لئیم تقسیم می‌کنند.

وی با اشاره به اینکه سخی انسان بخشنده‌ای است که می‌خورد و می‌خوراند، ادامه داد: لئیم نه می‌خورد نه می‌خوراند، ولی بخیل می‌خورد ولی نمی‌خوراند. کریم کسی است که نمی‌خورد ولی می‌خوراند، کریم انسانی است که در طلب از او بهتر از آن چیزی که از او خواسته‌ایم را می‌دهد.

لقمانی در ادامه به مصادیقی از انسان کریم و ویژگی‌های شخصیتی این گروه اشاره کرد و ادامه داد: خداوند اولین کسی است که خود را کریم نامیده است؛ زیرا کریم کسی است که قبل از درخواست اعطا می‌کند؛ پیامبر اسلام محمد مصطفی(ص) فرستاده‌ای کریم و اهل کرامت و بزرگی و بزرگواری است.

سخنران محفل معارفی حرم مطهر بانوی کرامت با اشاره به فرصت تعالی انسان در گذرگاه‌های مختلف زندگی و رمز و راز‌های کریم بودن انسان، اظهار کرد: کریم کسی است که پول می‌دهد تا آبرو، شخصیت و عزت خود و دیگران را بخرد، ولی لئیم آبرو و شخصیت خود و دیگران را حراج می‌کند تا به پول برسد.

وی با تأکید بر اینکه خوشبختی و آرامش در فزونی مال نیست و خوشبختی در زندگی آرام در کنار خانواده نهفته است، ادامه داد: افرادی که کریمانه زندگی می‌کنند هیچ اضطرابی نسبت به رویداد‌های آینده ندارند و نه یأس از گذشته دارند و نه ترس از آینده و تمام زندگی‌شان مملو از شادی و سرور است.

سخنران حرم مطهر بانوی کرامت در بخش دیگری از سخنان خود به کلید کریمانه زندگی‌کردن و کسب آرامش در زندگی اشاره کرد و گفت: گذشته انسان بهشتی تضمین و آینده‌اش تأمین است؛ شب که سر بر بالش می‌گذارد خود را از کینه، کدورت، بددلی و بدگمانی رها می‌کند، چراکه یک وجب از بهشت را بهتر از کل دنیا می‌داند.

وی با بیان اینکه اگر همه دنیا را در اختیار انسان کریم قرار دهند، ذره‌ای خوشحال و اگر همه دنیا را از او بگیرند ذره‌ای ناراحت نمی‌شود، بیان کرد: انسان کریم دنیا را نه سرمنزل مقصود، بلکه وادی میهمانی می‌داند که باید از آن گذر کند.

لقمانی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به اهمیت مهندسی عاطفه و قلب و ترسیم هندسه فکری درست دینی، یادآور شد: وقتی انسان نگاهش را تغییر و اصلاح کند، روش و منش زندگی‌اش درست خواهد شد و به زندگی آرام دست خواهد یافت.