معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی استان قم خبر داد:
«انتظار و مقاومت اسلامی»؛ محور پنجمین دوره جشنواره مهدویت

علی حسینی، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی قمبه گزارش ایکنا از قم، علی حسینی، معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی استان قم، در نشست هم‌اندیشی جشنواره بین‌المللی مهدویت که 10 بهمن‌ماه، در سالن جلسات شهید سلیمانی جهاد دانشگاهی استان قم برگزار شد، ضمن ارائه گزارشی از روند برگزاری چهار دوره جشنوره مهدویت در سنوات گذشته، اظهار کرد: در چهار دوره برگزاری جشنواره مهدویت سعی بر هم‌افزایی با مراکز علمی و تخصصی مهدویت داشتیم.

وی ادامه داد: سال گذشته چهارمین دوره جشنواره ملی مهدویت با محوریت «گفتمان سازی مهدویت با تکیه بر مفهوم انتظار» در پنج بخش ادبی، هنری، رسانه، کتابخوانی، ایده‌پردازی و نوآوری برگزار و نزدیک به 8 هزار و 500 اثر به دبیرخانه ارسال شد.

حسینی بیان کرد: برگزاری نشست‌های تخصصی، کارگاه‌های آموزشی در حوزه‌های مختلف عکاسی، خلاقیت و ایده‌پردازی برای بیش از 4 هزار نفر به صورت رایگان و برگزاری اولین فتوماراتن مهدوی کشور از فعالیت‌های شاخص جشنواره بود.

معاون فرهنگی جهاد دانشگاهی قم اظهار کرد: بنا داریم امسال پنجمین جشنواره مهدویت را به صورت بین‌المللی برگزار کنیم و در همین راستا جلسات متعددی را با مراکز و دستگاه‌های مربوطه برگزار کردیم.

وی تأکید کرد: محور اصلی جشنواره امسال با عنوان «انتظار و مقاومت اسلامی» در نظر گرفته شده است و در کنار بخش‌های هنری، ادبی، ایده‌پردازی و نوآوری، رسانه و فضای مجازی دو بخش ویژه بین‌المللی و کودک و نوجوان را نیز موردتوجه قرار دادیم.

حسینی اضافه کرد: در حوزه موضوعات، بخش‌های جشنواره، دبیران هر بخش و جوایز باید هم‌اندیشی انجام شود، البته سعی کردیم موضوعات را با توجه به مباحث مطرح شده در جلسات گذشته با مراکز تخصصی مهدویت، مقالات در این حوزه و بیانات مقام معظم رهبری مشخص کنیم.

در این نشست که به‌منظور هماهنگی و هم‌افزایی برخی نهاد‌های علمی و فرهنگی در راستای برگزاری جشنواره بین‌المللی مهدویت برگزار شد، حامد حیاتی، رئیس جهاد دانشگاهی واحد استان قم، فخرالدین یوسف‌پور، مدیر خانه مطبوعات قم، ابراهیم سلیمانی، رئیس انجمن عکاسان استان و نمایندگانی از جامعه‌المصطفی، اداره کل کتابخانه‌های عمومی قم، جامعه‌الزهرا(س)، مرکز تخصصی مهدویت، حوزه هنری استان و اداره کل آموزش و پرورش حضور یافتند.

همچنین پیرامون ظرفیت‌‌ها و اعلام آمادگی برای همکاری در بخش‌های مختلف جشنواره، ارتقای کیفی و کمی آثار، بررسی بخش‌های ویژه بین‌المللی و کودک و نوجوان جشنواره، جذب حمایت‌ها، استفاده از تجربیات سنوات گذشته بحث و گفت‌وگو شد و سایر اعضا نیز نظرات و پیشنهادات خود را در راستای برگزاری این جشنواره بیان کردند.