کد خبر: 3857765
تاریخ انتشار: ۲۶ آبان ۱۳۹۸ - ۲۲:۰۹
گروه اجتماعی ــ مدیرگروه گسترش شبکه مرکز بهداشت قم گفت: تمام روستاهای این استان تحت پوشش شبکه بهداشت و درمان قرار دارد و خدمات لازم درهمه حوزه‌ها به مراجعان ارائه می‌شود.
تمام روستاهای قم تحت پوشش شبکه بهداشت قرار داردبه گزارش ایکنا از قم، مجتبی بافرانی 26 آبان درگفت‌وگو با خبرنگاران،‌ گفت: حدود چهار درصد جمعیت استان قم روستایی بوده که مراقبت‌های اولیه سلامت خود را درقالب برنامه پزشک خانواده از واحدهای ارائه خدمت در روستاها دریافت می‌نمایند.
وی اضافه کرد: تعداد واحدهای ارائه خدمت فعال درمناطق روستایی شامل ۹ مرکز خدمات جامع سلامت روستایی، پنج مرکز خدمات سلامت شهری و روستایی، ۶ پایگاه سلامت و ۵۹ خانه بهداشت به همراه ۷۵ بهورز است.
وی ادامه داد: به‌طورمعمول میانگین جمعیت موردنظر برای ایجاد یک مرکز روستایی هشت هزارتن و برای ایجاد خانه بهداشت در یک روستا یک هزار و ۲۰۰ تن می‌باشد که البته مولفه‌های دیگر نظیر دسترسی جغرافیایی و فرهنگی نیز از عوامل موثر در این زمینه است.
وی بیان کرد: در ساختار شبکه‌های بهداشت و درمان، مراقبت‌های اولیه سلامت بر اساس تمامی گروه‌های سنی تعریف‌شده است که این مراقبت‌ها با رعایت سطح‌بندی خدمات و نظام ارجاع به گروه‌های هدف در قالب بسته‌های خدمتی مشخص از طریق ثبت در پرونده الکترونیک سلامت افراد توسط بهورزان، مراقبان سلامت، پزشک خانواده و دیگر اعضای تیم سلامت ارائه می‌شود.
بافرانی بابیان این‌که بسته مراقبت‌های اولیه سلامت با توجه به گروه سنی و جنسی متفاوت است، افزود: به‌صورت کلی مراقبت‌های ایمن‌سازی،‌ پایش رشد کودک،‌ دهان و دندان،‌ بهداشت باروری، بیماری غیرواگیر و واگیر، ‌بهداشت روان،‌ مشاوره تغذیه، خدمات پزشکی، پرستاری و دارویی،‌ آموزش بهداشت،‌ بهداشت محیط و سلامت کار در واحدهای ارائه خدمت به جامعه هدف ارائه خواهد شد.
به گفته وی،‌ طبق خدمات ثبت‌شده در سامانه سیب در سال گذشته، بیش از ۸۸ درصد جمعیت روستایی حداقل یک‌بار به واحدهای بهداشتی مراجعه و خدمات دریافت نموده‌اند.
وی گفت: به‌منظور افزایش کیفیت خدمات و رعایت حقوق شهروندی و همچنین تکریم ارباب‌رجوع از سال ۹۷، سامانه رضایت خدمات نیز در شبکه بهداشت و درمان راه‌اندازی شد که میزان رضایت، مراجعه‌کنندگان از خدمات ارائه‌شده ارزیابی خواهد شد.
بافرانی بیان کرد: : بر اساس پاسخ‌های واصله از طریق پیامک در استان قم،‌ میزان رضایت از خدمات دریافتی ۹۷.۴ درصد می‌باشد.
طبق سرشماری عمومی نفوس و مسکن در سال ۱۳۹۵، استان قم دارای ۱۲۷ روستا با جمعیت بالای ۲۰ خانوار است؛ جمعیت ساکن مناطق روستایی قم بیش از ۵۵ هزار و ۸۶۵ تن است که در قالب ۱۷ هزار و ۳۸۵ خانوار زندگی می‌کنند.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: