کد خبر: 3856035
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۵:۱۹
گروه اجتماعی ــ رئیس اتحادیه ناشران استان قم،وجود مراکز گسترده دینی در قم را عامل اصلی رشد صنعت چاپ در قم دانست و افزود: ظرفیت‌های بسیاری خوبی در استان قم از حیث بازار نشر وجود دارد؛ وجود 100 هزار طلبه و 20 هزار طلبه خارجی ظرفیت عالی را برای چاپ آثار و کتب فراهم آورده است و کتبی این میزان طلبه باید در قم تولید شود.

نشر دینی مهم‌ترین عامل توسعه چاپ ونشر در قمبه گزارش ایکنا از قم، حمید خرمی رئیس اتحادیه ناشران استان قم، امروز در جمع خبرنگاران در قم گفت: امروزه بیش از 1300 ناشر و 200 کتاب فروش در قم فعالیت دارند که با وضعیت موجود تن. هر ساله در قم بیش از 7 هزار مجوز چاپ کتاب صادر می شود که این کتب نیز منتشر می شود.

وی افزود: نوسان ارز باعث شد که ارزش ریالی و تمام شده خدمات چاپ تا 5 برابر افزایش یابد؛ یعنی کاغذ با قیمت هر بند 80 هزار تومان به 530 هزار تومان نیز رسید که امروزه این رقم به 350 هزار تومان رسیده است.

خرمی تصریح کرد: از همین روی بسیاری از موسسات فعال انتشاراتی و چاپخانه داران با تعدیل نیرو و تعطیلی مواجه شدند؛ از همین روی برخی از چاپخانه داران به سمت صنایع بسته بندی روی آورده‌اند.

رئیس اتحادیه ناشران وجود مراکز گسترده دینی در قم را عامل اصلی رشد صنعت چاپ در قم دانست و افزود: ظرفیت‌های بسیاری خوبی در استان قم از حیث بازار نشر وجود دارد؛ وجود 100 هزار طلبه و 20 هزار طلبه خارجی ظرفیت عالی را برای چاپ آثار و کتب فراهم آورده است و کتبی این میزان طلبه باید در قم تولید شود.

وی گفت: باید از این فرصت عالی در این جهت استفاده کنیم و امیدواریم که در نشست ایده یابی جهت توسعه صنعت چاپ و نشر بهترین روش‌ها برای گسترش فضای نشر و رشد و تنوع بخشی به آن ایجاد شود.

خرمی با ذکر این مطلب که آمریکا سالانه 15 میلیارد دلار درآمد را ازمحل انتشار کتاب دارد، تصریح کرد: از این حیث در دنیا رتبه اول را دارا است؛ انگلیس و چین رتبه های بعدی را به خود اختصاص داده اند؛ خوشبختانه ایران در آسیا نسبت به کشورهایی چون ترکیه و عربستان و عراق وضعیت بهتری دارد.

وی گفت: در حالی که مسئولان کاغذ در حال خروج کاغذ از ارز دولتی به ارز نیمایی بودند خوشبختانه با دخالت به موقع قمی‌ها و همچنین عنایت آیت‌الله العظمی سبحانی این مساله فعال منتفی شده است زیرا اگر این اتفاق رخ می‌داد مشکلات مضاعف می‌شد.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: