کد خبر: 3855985
تاریخ انتشار: ۱۹ آبان ۱۳۹۸ - ۱۹:۴۲
گروه اجتماعی ــ رئیس اتحادیه چاپخانه‌داران استان قم با ذکر این مطلب که این پیش‌فرض وجود دارد که به واسطه تغییرات گسترده در صنایع دیجیتال، صنعت نشر شاید هیچ‌گاه به دوران طلایی خود باز نگردد، اظهار کرد: لازم بود که سرمایه‌گذاران و چاپخانه‌داران از صنعت انتشاراتی و چاپی به سمت صنعت بسته‌بندی حرکت کنند.

چاپخانه داران به سمت صنایع بسته بندی حرکت کنندبه گزارش ایکنا از قم، مجتبی محمودیان، رئیس اتحادیه چاپ‎خانه داران قم، امروز 19 آبان ماه در جمع خبرنگاران در قم، گفت: صنعت چاپ و بسته بندی بر خلاف تصور عمومی نسبت به رو به افول بودن این صنعت، صنعتی پویا و رو به توسعه است.

وی افزود: متاسفانه کشور و به خصوص استان قم کمتر از روزآمدی این صنعت بهره برده است؛ صنعت چاپ بخش‎ها و رشته‌های متعدد و متنوعی دارد از جمله چاپ افست، فلکسو، دیجیتال و.... که در استان قم کمتر به این تنوع چاپی توجه شده است.

رئیس اتحادیه چاپ‎خانه داران قم یادآورشد: با توجه به مذهبی بودن فضای فرهنگی در قم و حضور گسترده ناشران دینی، ناوگان چاپ ونشر استان برای انتشارات تجهیز شده است؛ در سال‌های گذشته نیز فعالیت خوبی داشتند و صنعت چاپ قم و نشر قم را به عنوان دومین مرکز چاپ و نشر کشور مطرح کردند که البته به تناسب جمعیت و مشغولان صنعت چاپ رتبه اول را کسب کرد.

وی گفت: ظرفیت بالای صنعت چاپ در قم در سه سال اخیر، به دلایل متعدد از جمله پایین آمدن تیراژ منشورات تضعیف شده و تیراژهای 10 هزار عددی به زیر دو هزار عدد رسیده است؛ از این روی میزان ظرفیت و امکانات نسبت به مشغولیت این فضا، ناهمگون است.

وی تصریح کرد: از این روی ظرفیت چاپ استان در حد 56 هزار تن سال است ولی در یک سال گذشته در بخش چاپ انتشاراتی با تمام تلاش‎هایی که اتحادیه و شرکت تعاونی ناشران در جذب کاغذ در استان داشتند، بیش از 15 تا 20 هزار تن تولیدی نداشتیم.

وی با ذکر این مطلب که این پیش‌فرض وجود دارد که به واسطه تغییرات گسترده در صنایع دیجیتال، صنعت نشر شاید هیچگاه به دوران طلایی خود باز نگردد، اظهارکرد: لازم بود که سرمایه‌گذاران و چاپخانه‌داران از صنعت انتشاراتی و چاپی به سمت صنعت بسته‌بندی شیفت کنند.

وی گفت: درکمتر از دو سال گذشته چنین اتفاقی در قم روی داده است و عده ای از چاپ انتشاراتی به سمت بسته بندی سوق پیدا کرده‌اند؛ در این زمینه رویکرد مدیر چاپخانه باید در همین راستا باشد تا این تغییر کاربردی شکل گیرد.

محمودیان بیان کرد: از این روی در حال تشویق سایر فعالان این بخش به سمت چاپ هلیو و فلکسو و.. هستیم تا مشکلاتی که در بخش نشر روی داده است در بخش بسته بندی جبران شود.

وی گفت: با توجه به ظرفیت‌های سخت افزاری چاپی و همچنین وجود شهرک‌های صنعتی گسترده در قم و استان های همجوار به راحتی می توانین در حوزه بسته بندی ورود جدی داشته باشیم؛ 70 واحد صنعتی در شهرک چاپ و نشر واگذار شده که به زودی ساخت و سازهایی در این زمینه آغاز می‎شود.

انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: