حب دنیا، ذائقه انسان را تغییر می‌دهدبه گزارش ایکنا از قم، حجت‌الاسلام مهدی ماندگاری، استاد حوزه علمیه شب گذشته در شبستان امام خمینی(ره) اظهار کرد: در طول ۵۰ سال بعد از رحلت نبی گرامی اسلام ذائقه جامعه اسلامی عوض شد و به طبع تغییر ذائقه مردم، شخصی مثل یزید امور جامعه اسلامی را بر عهده گرفت.

وی افزود: تماشاچی بودن در میان جبهه حق و باطل نشانه طرفداری از جبهه باطل است چراکه مردم کوفه، مدینه و عراق نیز در واقعه عاشورا به واسطه تغییر ذائقه، تماشاچی شدند و به کمک سپاه امام حسین(ع) نرفتند.

سخنران حرم بانوی کرامت یادآوری کرد: یکی از مسائلی که باعث می‌شود انسان دچار تغییر ذائقه شود، داشتن حب دنیا است که در این راستا شیطان تلاش می‌کند دنیا را برای انسان تزیین نماید.

ماندگاری تاکید کرد: نگاه قرآن و اهل‌بیت(ع) به دنیا یک نگاه مدیریتی دینی است یعنی اینکه دنیای موقت فرصت عبادت، خدمت، معرفت، تجارت معنوی و کسب درجات عالیه و همراه با انباشته‌ای از خطرات گوناگون است به همین علت باید تلاش کنیم تا اسیر این خطرات نشویم.

استاد حوزه علمیه گفت: یک اشتباه در دنیا باعث جهنمی شدن انسان می‌شود و امثال عمر سعد با یک خطا، در مقابل امام حسین(ع) شمشیر کشیدند اما شخصیتی همانند حربن یزید ریاحی در یک لحظه متنبه شده و به سپاه امام حسین(ع) ملحق و در رکاب حضرت به شهادت رسیدند.

مدیر مؤسسه روایت سیره شهدا یادآور شد: وسوسه شیطان باعث می‌شود انسان فکر کند هنوز فرصت برای توبه باقی است غافل از اینکه قیامت نزدیک است و بیشترین ساکنان اهل جهنم کسانی هستند که مرتکب معاصی می‌شدند به امید توبه در زمان دیگری اما اجل به آن‌ها فرصتی برای توبه نداد و گناهکار از دنیا رفتند.

ماندگاری گفت: شیطان از چهار جهت عقب، جلو، راست و چپ به انسان حمله می‌کند و مسیر را برای ارتکاب معاصی هموار می‌کند و با وسوسه گناه به امید توبه، وسوسه از طریق اهل و عیال و خانواده، توجیهات شرعی و دینی جهت ارتکاب معاصی  و حب دنیا انسان را به مسیر ضلالت می‌کشاند.

وی تاکید کرد: تارکین دنیا خسر الدنیا و الاخره هستند و شیفتگان دنیا نیز اگر چه به ظاهر از دنیا لذت می‌برند اما به عذابی سخت در قیامت دچار خواهند شد و تنها کسانی می‌توانند هم در دنیا و هم در آخرت به اجر و ثواب برسند که بتوانند دنیای خود را به صورت دینی مدیریت کند و تنها مسیر مدیریت دینی دنیا قدم برداشتن در مسیر عبادت و بندگی خداوند و گام برداشتن در مسیر اهل بیت(ع) است.

انتهای پیام