کد خبر: 3842606
تاریخ انتشار: ۲۵ شهريور ۱۳۹۸ - ۱۵:۲۷
گروه اجتماعی ــ عضو فقهای شورای نگهبان با انتقاد از عمل نکردن دستگاه‌های مربوطه به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در زمینه حجاب و عفاف گفت: مطالبه اجرای احکام همگانی شود.
انتقاد آیت‌الله شب‌زنده‌دار از عمل نکردن نهادها به مصوبه حجاب و عفافبه گزارش ایکنا از قم، آیت‌الله محمد مهدی شب‌زنده‌دار عضو فقهای شورای نگهبان امروز 25 شهریور در نخستین درس خارج خود در سال جدید تحصیلی که در مسجد اعظم قم برگزار شد، ایام سوگواری حضرت اباعبدالله حسین(ع) و اهل بیت ایشان را تسلیت گفت و افزود: جریان عاشورا و این نهضت عظیم دارای یک قطعنامه به نام زیارت عاشورا است و این واقعه با دیگر وقایع عالم تفاوت دارد.
وی گفت: معمولا حوادث عالم مقطعی بوده و آثار آن برای دورانی است که واقع می شود اما قیام سیدالشهدا(ع) مسأله‌ای مستمر است و هدف دائمی را تعقیب می کند، در زیارت عاشورا وظیفه مهمی برای همه عالمیان در طول تاریخ قرار داده شده که قدم صدق و راستین است.
عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با بیان این که انسان باید ثابت قدم باشد، اظهار کرد: انسان باید در جاده حق و حقیقت به صورت مستمر رو به جلو حرکت کند، قدم صدق با سیدالشهدا(ع) این است که اهداف و آرمان های ایشان دنبال شود.
وی هدف و انگیزه قیام امام حسین(ع) را امر به معروف و نهی از منکر دانست و ادامه داد: حضرت فرمودند آیا نمی‌بینید که به حق عمل نمی کنند و از باطل اجتناب نمی‌شود، قیام حضرت برای این بود که وضعیت نادرست جامعه را تغییر دهند؛ قدم صدق با امام حسین(ع) این است که هر کس در هر زمانی بررسی کند که آیا به حق عمل می‌شود یا خیر.
آیت الله شب زنده دار ابراز داشت: اگر انسان می بیند که به حق عمل نشده و از باطل دوری نمی‌شود وظیفه دارد که به دنبال اجرای حق باشد، به حسب قطعنامه زیارت عاشورا همه به ویژه علما و روحانیت باید این وظیفه مهم را دنبال کنند.
وی حجاب و عفاف را از مسلمات اسلام دانست و عنوان کرد: امروز وضعیت به گونه‌ای است که حتی در ادارات و نهادها هم این دستور دینی و قانونی اجرا نمی شود، وقتی امروز حق اجرا نمی‌شود ما وظیفه داریم که روشنگری کرده و موضوع را دنبال کنیم.
عضو فقهای شورای نگهبان یادآوری کرد: شورای عالی انقلاب فرهنگی مصوبه جامع و کاملی در زمینه حجاب و عفاف دارد و وظیفه همه ارگان‌ها و نهادها را مشخص کرده است اما متأسفانه عمل نمی‌شود، گاهی انسان نمی‌داند با این وضعیت چه جوابی باید به خدا و اهل بیت(ع) بدهد.
وی اضافه کرد: مطالبه عمل به دین و اجرای احکام الهی باید همگانی شود، البته معنای خواستن همگانی هرج و مرج و جسارت به افراد نیست بلکه باید از راه‌های درست به وظیفه خود عمل کنیم، مردم وفادار پای اسلام، اهل بیت(ع) و انقلاب ایستاده‌اند و امسال با وجود مشکلات اقتصادی و برخی ناکارآمدی‌ها ارتباط خود را با سیدالشهدا(ع) حفظ کردند و عرض ارادت داشتند.
شب‌زنده‌دار با بیان این که اگر به مردم آگاهی داده شود قطعا در مسیر اهل بیت(ع) و اجرای احکام گام بر می دارند، گفت: مردم اگر آگاهی لازم را داشته باشند کار را دنبال می‌کنند تا دستورات دینی اجرایی شود.
وی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اهمیت کسب علم افزود: بر اساس روایات یکی از لوازم تحصیل تمرکز و استماع دقیق مباحث است، انسان باید مطلب را دقیق دریافت کند تا بتواند تفکر و تأمل لازم را داشته باشد، انسان وقتی مطلب را دریافت کرد باید علوم را در وجود خود حفظ کند.
عضو فقهای شورای نگهبان اظهار کرد: رسول گرامی اسلام(ص) می فرماید انسان باید به آموخته‌های خود عمل کند سپس این علم را انتشار دهد و به دیگران برساند؛ باید فرمایشات اهل بیت طاهرین(ع) را سرلوحه کار قرار دهیم و به آن عمل کنیم.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: