کد خبر: 3828808
تاریخ انتشار: ۳۰ تير ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۷
آیت‌الله سبحانی:
گروه اجتماعی ــ مرجع تقلید شیعه با اشاره به وظیفه خطیر دانشگاهیان در پیشرفت کشور، گفت: دانشگاه‌ها باید گره از زندگی مردم باز کنند و صرفا مجموعه‌ای از مطالب را، بدون اینکه فایده برای جامعه داشته باشد تدریس نکنند.
دانشگاه‌ها گره از زندگی مردم باز کنندبه گزارش ایکنا از قم، به نقل از روابط عمومی دانشگاه صنعتی قم، آیت‌الله جعفر سبحانی، مرجع تقلید شیعه امروز، 30 تیرماه در دیدار با رئیس و معاونان دانشگاه صنعتی قم، زندگی بشر را بر دو محور علم و ایمان دانست و بیان کرد: علم موتوری است که جامعه را پیش می‌برد و ایمان جنبه رهبری دارد.
 
این مرجع تقلید شیعه افزود: دانشجو باید عالم باشد، اما علم به تنهایی کافی نیست و این تقوا است که علم را در مسیر درست حرکت می دهد و پیشرفت و شکوفایی را در جامعه ایجاد می کند. اگر عالم تقوا نداشته باشد علم او به بیراهه می‌رود.
 
وی بیان کرد: علم فقط آگاهی می دهد و تقوا و ایمان علم را رهبری و هدایت می‌کنند؛ اگرعلم و تقوا در کنارهم قرار گیرند دانشگاه‌ها می‌توانند گره از زندگی مردم باز کنند.
 
وی ارتباط صنعت و دانشگاه را بسیار مهم دانست و تصریح کرد:  امروز کشور ما به علم و صنعت نیاز دارد؛ باید پیشرفت کشور به دست جوانان با سواد و دیندار انجام شود، اگر این شیوه عملی شود دانشگاه‌ها مفید و مؤثر خواهند بود.
 
آیت‌الله سبحانی بیان کرد: از معنویت در دانشگاه ها نباید غافل شد، دین باید در متن زندگی دانشجویان قرار گیرد، از این طریق دانشجو تحصیل کرده هم دنیا و هم آخرت را دارد.
 
وی در‌خصوص ترویج دین در دانشگاه‌ها گفت: تبلیغ امور دینی و مذهبی برای قشر جوان باید به صورت غیر‌مستقیم صورت گیرد، تشویق نسل جوان به عفاف و حجاب کار بسیار ارزشمندی است، باید اثرات و برکات حجاب در جامعه را به جوانان نشان داد و باید آنها بدانند که غرب به زن چه نگاهی دارد و چرا خانواده در غرب به شدت در حال فروپاشی است.
 
تأکید بر تعامل حوزه و دانشگاه
جلال رضایی‌نور، رئیس دانشگاه صنعتی قم نیز در این دیدار به معرفی 23 رشته فنی و مهندسی در این دانشگاه پرداخت و افزود: این دانشگاه در حال توسعه، با اساتید جوان و نخبه و دانشجویان توانمند با ارتباط مستمر با صنعت استان در رونق تولید سهیم و دخیل بوده است.
 
وی گفت: با توجه به جایگاه شهر مقدس قم به ویژه حضور علما و فضلا در این شهر، دانشگاه صنعتی قم با تعامل گسترده با مراجع عظام و حوزه‌های علمیه می‌تواند به دانشگاهی الگو و نمونه برای کشور تبدیل شود.
 
رئیس دانشگاه صنعتی قم گفت: دانشگاه صنعتی قم با پیوند حوزه و دانشگاه می‌تواند نقش محوری در ترویج فرهنگ اسلامی و ایرانی داشته باشد و به عنوان نمونه کاملی از یک دانشگاه اسلامی و الگوی مناسبی برای سایر دانشگاه‌های صنعتی در کشور باشد.
 
وی در پایان افزود: پوشش چادر ‌بین اساتید، کارکنان و دانشجویان یکی از ویژگی‌های متمایز این دانشگاه است؛ در دانشگاه صنعتی قم به دنبال تربیت مهندسانی خلاق، کارآفرین، متدین و متعهد هستیم و در این خصوص مسئولان دانشگاه هم در بعد علمی و هم در بعد فرهنگی و دینی دانشجویان سرمایه‌گذاری می‌کنند.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: