کد خبر: 3819908
تاریخ انتشار: ۰۱ تير ۱۳۹۸ - ۱۲:۰۷
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ داور و استاد قرآن کریم با بیان اینکه معمولاً حافظان قرآن به صوت و لحن و تجوید بی اعتنا هستند، تأکید کرد: عمده هم و غم حافظان در مسابقات بر حسن حفظ است و همین مسئله سبب می‌شود تا از صوت و تجوید غافل شوند که یکی از دلائل آن استفاده اندک از محضر استاد است.

حافظان قرآن به تجوید، صوت و لحن اهتمام بیشتری داشته باشندذبیح‌الله ترکمن، داور و استاد حفظ قرآن در گفت‌وگو با ایکنا از قم، در آستانه برپایی مرحله نهایی چهل و دومین دوره مسابقات قرآن اوقاف قم گفت: هربار که مسابقات قرآن برگزار می‌شود شاهد روند رو به رشد حافظان عزیز هستیم و سعی می‌کنند علاوه بر تلفظ و حسن حفظ صحیح در بقیه موارد مانند تجوید و صوت و لحن هم مبرزتر شوند اما  همچنان نقائصی وجود دارد که باید رفع شود.

وی با تأکید بر این که باید حافظان به سمت ارائه محفوظات با توجه به محتوا پیش بروند، تصریح کرد: عمده هم و غم حافظان در مسابقات بر حسن حفظ است و همین مسئله سبب می‌شود تا از صوت و تجوید غافل شوند؛ یکی از دلائل این مسئله کم دیدن استاد و حضور اندک در نزد ایشان است که بنده به آن‌ها توصیه کردم و می‌کنم که بیشتر از محضر استادان بهره‌مند شوند.

ترکمن با بیان اینکه مقام معظم رهبری بارها بر تقویت مجالس و محافل قرآنی و دوره هم نشستن‌های قرآنی تأکید کرده‌اند، اظهارکرد: استادان در این باید اشکالات حافظان را به آن‌ها یادآوری کنند تا آنها بتوانند این مشکلات را رفع کنند البته دوستان حافظ هم باید بیشتر در جلسات حضور یابند و خود را مستغنی از آن ندانند.

این داور مسابقات قرآن بیان کرد: برخی حافظان از تجوید اطلاعی ندارند و خیلی ضعیف هستند و برخی نیز به علت سرعت در ارائه محفوظات در حین مسابقه به خصوص با فشاری که روی آن ها هست تجوید را کمتر رعایت می‌کنند که باید این مسئله را به آن‌ها متذکر شویم همچنین عمدتاً باید حافظان به تقویت بخش‌های دیگر هم بپردازند زیرا نمره تجوید و صوت و لحن و ... هم در رتبه آنان تعیین‌کننده است.

وی بر لزوم استفاده از نوار قاریانی مانند منشاوی، خلیل‌الحصری و پرهیزگار از سوی حافظان قرآن تأکید کرد و گفت: اگر این کار را ادامه دهند می‌توانند توفیقات زیادتری داشته باشند.

ترکمن همچنین توصیه کرد اگر حافظان فرصت ندارند تا به صورت مرتب در جلسات حضور یابند پیشنهاد می‌دهم که صدای خود را ضبط و خودشان داوری کنند و به استادان هم ارائه دهند گرچه هیچ چیزی مثل حضور در نزد استاد نیست. 

انتهای پیام 

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: