کد خبر: 3819861
تاریخ انتشار: ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۱۵
صافی:
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ مرتل قرآن کریم بر لزوم استفاده از ظرفیت مفاهیم قرآن برای جریان‌سازی سیاسی و اجتماعی در قالب طرح‌هایی مانند 1445 و ... تاکید کرد.

استفاده از ظرفیت مفاهیم قرآن برای جریان‌سازی سیاسیی و اجتماعیمحمد صافی، شرکت‌کننده رشته ترتیل چهل و دومین دوره مسابقات قرآن اقاف قم در مرحله مقدماتی در گفت‌وگو با ایکنا از قم گفت: اطلاع‌رسانی مسابقات و ابعاد دیگر بهتر از دوره‌های گذشته بود گرچه در بحث ثبت نام اینترنتی مشکلات اندکی در سامانه وجود داشت.

وی افزود: یکی از مشکلاتی که در بحث تجمیع مرحله شهرستانی و ناحیه وجود دارد این است که گاهی افرادی وارد این مرحله می‌شوند که دارای سطح بسیار ضعیف هستند و غربال صورت نگرفته لذا باید قبل از مسابقه غربال شده تا افراد با هر سطح توانائی نتوانند وارد این مرحله شوند.

صافی که در سال 96 موفق به کسب رتبه اول در قم در رشته ترتیل شده است تصریح کرد: یکی از مشکلات در برنامه‌های قرآنی، تعدد مراکز متولی است که باعث تشتت می‌شود ولی چون فعالیت‌ها با محور قرآن است می‌توان جریان‌سازی اجتماعی داشته باشند البته این کار صرفا با محوریت قرائت نیست بلکه باید مفاهیم وارد کار شود.

صافی ادامه داد: مباحثی مانند عفاف و خویشتنداری و سایر مباحث اجتماعی اگردر قالب طرح‌هایی مانند 1442 و ... با محوریت مفاهیم برگزار شود و جامعه قرآنی هر سال با موضع خاصی روبرو شود می‌‍تواند اثرگذار باشد.

وی افزود: قرآن ظرفیت عظیمی دارد که ما عمدتا به بحث هنرهای آوایی آن بسنده کرده‌ایم و از ظرفیت فرهنگسازی و جریان سازی آن غافل هستیم و این در حالی است که پیامبر در دوره نزول با قرآن جامعه جاهلی را به بزرگترین قدرت نظامی و فرهنگی آن روز تبدیل کرد.

مرتل قرآن کریم تصریح کرد: باید گام به گام آموزه‌های قرآنی را وارد فضای اجتماعی و زندگی مردم کرده و فرهنگسازی داشته باشیم تا بتوان جریانی قرآنی در کشور ایجاد شود.

صافی با اشاره به ویژگی‌های ترتیل خوب بیان کرد: آهنگ دلنشین و ساده و متناسب با معنا و به اصطلاح معنا محور که بتواند با مخاطب ارتباط برقرار کند از مهمترین ویژگی‌های یک ترتیل خوب است.

وی افزود: چرخش های صوتی بیش از حد و بالا و پایین کردن صدا در مواردی نه تنها به زیبایی قرائت نخواهد افزود بلکه به آن لطمه هم می‌زند و نتیجه عکس خواهد داشت.
یادآور می‌شود، چهل و دومین دوره مسابقات قرآن اوقاف قم در مرحله مقدماتی در دو بخش بانوان و آقایان روزهای ۲۴ و ۲۵ خردادماه در رشته‌های حفظ کل، تحقیق، ترتیل، حفظ ۲۰، ده و ۵ جزء همچنین اذان و دعاخوانی و با حضور ۵۰۰ نفر برگزار شد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: