کد خبر: 3814329
تاریخ انتشار: ۰۳ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۶:۳۱
گروه معارف ــ در شرح دعای روز هجدهم ماه مبارک رمضان آمده‌است: «وَ نَوِّرْ فِیهِ قَلْبِی بِضِیَاءِ أَنْوَارِهِ؛ خدایا قلب مرا نورانی کن به روشنایی انوار سحر.»

شرح دعای روز هجدهم ماه مبارک رمضانبه گزارش ایکنا از قم، آیت‌الله مجتهدی در شرح دعای روز هجدهم ماه مبارک رمضان آورده‌است: «اللَّهُمَّ نَبِّهْنِی فِیهِ لِبَرَکَاتِ أَسْحَارِهِ؛ بهره مندی از برکات سحر».

خدایا مرا متنبه کن تا از برکات سحرهای ماه رمضان استفاده کنم ، و اهل سحر باشم و طوری نباشد که فقط برای سحری خوردن بلند شوم و اهل نماز شب و دعای سحر نباشم، سعی کنید در طول سال از سحرها استفاده کنید.

خدایا توفیق بهره‌برداری از برکات سحر را روزی من کن؛ حتی کسانی که نمی‌توانند روزه بگیرند، سحرها بیدار باشند تا از برکات سحر استفاده کنند.

«وَ نَوِّرْ فِیهِ قَلْبِی بِضِیَاءِ أَنْوَارِهِ؛ خدایا قلب مرا نورانی کن به روشنایی انوار سحر».

به‌خاطر این‌که سحر یک نورانیتی دارد ، خدایا به آن نور سحر قسمت می‌دهم که  قلب ما را نورانی کن، الان قلب‌های ما زنگ‌زده است؛ شصت و سه سال قبل که در مشهد بودم، مرحوم کلباسچی- که شرحی بر دعای کمیل هم از ایشان منتشر شده‌است به نام « انیس اللیل »، در صحن مسجد گوهرشاد دعای کمیل می‌خواندند آن هم از حفظ و با چه حال و هوایی ! اما الان که به خودم که نگاه می کنم دیگر آن حال نیست، محیط چه کار ها که با ما نمی کند! چرا چشم ما آلوده شده؟چرا گوش ما آلوده شده؟؛ همه چیز ما عوض شده‌است لذا دعا، دعای خیلی خوبی است که از خدا بخواهیم قلب و دل ما را نورانی کند.

«وَ خُذْ بِکُلِّ أَعْضَائِی إِلَی اتِّبَاعِ آثَارِهِ؛ خدایا تمامی اعضا مرا طوری قرار بده که از آثار تو پیروی کنم طوری باشم که چشم و دست و  همه اعضا و جوارحم از آثار و برکات تو پیروی کند».

«بِنُورِکَ؛ اما به نور خودت»؛ خدایا تو را به نور خودت قسم می‌دهم که این حاجت من را برآورده کنی ! ممکن است بپرسی که مگر خدا نور دارد ؟ می‌گویم : بله « الله نور السموات و الارض».

«یَا مُنَوِّرَ قُلُوبِ الْعَارِفِین؛ ای خدایی که به نور خودت قلب عارفین را نورانی کرده‌ای»؛ منظور از عارف کسی نیست که از عرفان دم می‌زند و حرف از وادی عشق می‌زند و خود آراسته به آداب اهل معرفت نیست؛ گاهی امام از عرفان می‌گوید و یک زمانی آدمی که محاسن ندارد از عرفان دم می‌زند و بین این دو تفاوت است.

سخنی با جوانان
شما جوانان، الان که دل‌های شما پاک و نورانی است مواظبت از حریم قلب خو کنید و دری محکم و آهنین بر آن بسازید تا شیطان بر دل شما راه پیدا نکند و اگر امروز و فردا بکنید، دیر می‌شود، در روایت آمده‌است که عمر به چهل سالگی که رسید شیطان بر پیشانی شخص گناهکار بوسه می‌زند و می‌گوید ، کار تو دیگر تمام شده است؛ چرا که دل تبدیل به ویرانه شده‌است و خرابه‌ای بیش نیست، خوشا به حال جوان‌هایی که قدر نعمت جوانی را می‌دانند.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: