کد خبر: 3812767
تاریخ انتشار: ۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۱:۰۷
گروه اجتماعی ــ آیین غبارروبی حرم مطهر بانوی کریمه اهل‌بیت(ع) با حضور استاندار و شهردار قم و مدیران روابط عمومی‌های نهادهای فرهنگی و سازمان‌های استان قم برگزار شد.

آیین غبارروبی حرم بانوی کریمه اهل‌بیت برگزار شدبه گزارش ایکنا از قم، آیین غبارروبی حرم مطهر بانوی کریمه اهل‌بیت(ع) شب گذشته، 28 فروردین‌ماه با حضور مدیران روابط عمومی‌های نهادهای فرهنگی و سازمان‌های استان قم در شبستان حضرت زهرا(س) برگزار شد.

در این آیین بهرام سرمست، استاندار، سیدمرتضی سقائیان‌نژاد؛ شهردار و جمعی دیگر از معاونین استانداری و مدیران نهادها و سازمان‌های استان قم حضور داشتند.

سرمست طی سخنانی در این آیین با اشاره به این‌که روابط عمومی مرزبندی‌های نوین عصر ارتباطات است، گفت: عصر ارتباطات را می‌توان عصر انفجار اطلاعات توصیف کرد به صورتی که در چنین عصری پیروز میدان سازمان و نهادی است که روابط عمومی آن ارتباط نظام‌مند و شفاف‌تری با رسانه‌ها داشته باشد.

استاندار قم با اشاره به این‌که عصر امروز عصر پاسخ به نیاز انتشار و گردش محتوا است، بیان کرد: قدرت اندیشه قدرت اصلی این عصر است؛ این در حالی است که مهارت شنیدن انتقاد یکی از مؤلفه‌های یک سازمان و مدیر موفق و معیار در این عصر است.

سرمست تفاهم با مخاطب را سومین مؤلفه یک سازمان ممتاز در عصر ارتباطات توصیف کرد و افزود: سازمانی موفق خواهد بود که با روابط عمومی خود بتواند یک رابطه مبتنی بر تفاهم با مخاطبانش برقرار کند.

مرتضی سقاییان‌نژاد، شهردار قم به بررسی اهمیت و جایگاه روابط عمومی در نظام نهادی و سازمانی پرداخت و اظهار کرد: خداوند متعال در آیه آخر سوره آل‌عمران فرموده است «يَا أَيُّهَا الَّذِينَ آمَنُوا اصْبِرُوا وَصَابِرُوا وَرَابِطُوا وَاتَّقُوا اللَّهَ لَعَلَّكُمْ تُفْلِحُونَ؛ ای اهل ایمان، (در کار دین) صبور باشید و یکدیگر را به صبر و مقاومت سفارش کنید و مهیّا و مراقب کار دشمن بوده و خداترس باشید، باشد که فیروز و رستگار گردید».

شهردار قم با اشاره به ماده‌های «اصْبِرُوا» و «صَابِرُوا» در آیه شریفه ۲۰۰ سوره آل‌عمران، گفت: فعل اول در حقیقت صبر و شکیبایی در مسائل درونی است این در حالی است که ماده «صَابِرُوا» در این آیه شریفه از منظر تفسیر شریف المیزان به مقاومت در مواجهه با مسائل خارجی اشاره دارد.

سقائیان‌نژاد با اشاره به ماده «رَابِطُوا» در آیه شریفه عنوان کرد: این ماده در حقیقت قوام، پایگاه، مرز و حراست از یک حدود خاص را گزارش می‌کند این در حالی است که عنوان روابط عمومی نیز از همین ماده گرفته‌شده است.

شهردار قم به تبیین الگوی واژه‌شناسی ماده «رَابِطُوا» پرداخت و بیان کرد: این ماده در مورد کاروان‌سراها که به‌نوعی حراست از اموال و حدود امنیت مسافرت‌ها بوده با عنوان رباط استعمال شده است؛ بر همین اساس رباط پا که تمام توان و قوام بدن انسان بر مقاومت آن پایدار است از چنین ماده قرآنی اتخاذشده است.

سقائیان‌نژاد استحکام و مقاومت در مقابل تهاجمات درونی و سازمانی را یکی از رسالت‌های قرآنی روابط عمومی‌ها (مبتنی بر معناشناسی عنوان«رَابِطُوا») عنوان کرد و گفت: روابط عمومی در نگاه نظری یک علم است، این در حالی است که بر اساس نوع عملکرد متصدی این سمت می‌تواند یک فن تعریف شود؛ بر این اساس می‌توان بر اساس الگوی عمل نیز این حرفه را یک هنر نامید.

وی در پایان تصریح کرد: روابط عمومی‌های استانی و شهرستانی باید با همدلی از حدود شهرها و استان‌ها در مواجهه با انواع خطرات و آسیب‌های فرهنگی،اجتماعی و اقتصادی (که به‌صورت درونی و برونی استان‌ها را تهدید می‌کنند) استحکامات مقاومتی استان باشند.

حجت‌الاسلام مهدی احمدی، معاون فرهنگی حرم بانوی کرامت گفت: روابط عمومی‌ها وظیفه تبیین اهداف و رسالت‌های سازمان‌ها به مردم را دارند و عهده‌دار حفاظت از کیان سازمان‌هایشان هستند.

وی بابیان این‌که هر سازمان، نهاد، کشور و مجموعه‌ای که حرفی برای گفتن دارد، متوسل به روابط عمومی می‌شود، اظهار کرد: هر مجموعه‌ای تلاش می‌کند افکار و منویات خود را در افکار عمومی جا بیندازد که این وظیفه بر دوش روابط عمومی‌هاست.

حجت‌الاسلام احمدی یادآور شد: روابط عمومی هنر و فنی است که یادگیری و به‌کارگیری آن برای جبهه حق ضرورتی غیرقابل‌اجتناب دارد.

وی ادامه داد: با نگاهی به تاریخ متوجه می‌شویم که پیامبر اسلام و اهل‌بیت علیهم‌السلام نیز از این ابزار برای نشر معارف دینی استفاده می‌کردند؛ ابزاری که دشمنان اسلام نیز از آن به کار می‌گرفتند.

حجت‌الاسلام احمدی با اشاره به این‌که پیش از انقلاب اسلامی روابط عمومی در خارج از کشور تدریس می‌شد یا توسط اساتید آمریکایی به‌صورت بسیار محدود در ایران ارائه می‌شد، گفت: روابط عمومی فن و هنری بود که آن‌ها دلشان نمی‌خواست هر آدم و سازمانی به دست بگیرد و در اختیار داشته باشد.

وی یادآوری کرد: احکام الهی و تعالیم دینی برای این‌که در جامعه نشر یابد، ابتدا می‌بایست زمینه‌های پذیرش آن در مردم فراهم و بعد از ایجاد زمینه برای افکار عمومی، امور نهادینه شود که روابط عمومی در این زمینه نقش‌آفرین است.

معاون فرهنگی حرم حضرت معصومه(س) در پایان بابیان این‌که تاریخ نهادها و سازمان‌ها با طلوع حرفه روابط عمومی گره‌خورده است، گفت: روابط عمومی اگر در جبهه حق باشد مسلماً به توسعه و نفوذ مبانی شریعت کمک خواهد کرد.

یادآور می‌شود؛ در پایان این آیین نماز جماعت به امامت حجت‌الاسلام احمدی برگزار و پس از آیین غبارروبی مسئولان روابط عمومی نهادها و ادارات استان قم بر سفره افطاری کریمانه بانوی کریمه اهل بین مهمان شدند.

انتهای پیام

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: