کد خبر: 3811960
تاریخ انتشار: ۲۵ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۱۷
پاسخ آیت‌الله سبحانی به یک شبهه:
گروه فعالیت‎های قرآنی ــ آیت‌الله سبحانی با بیان اینکه خداوند مال و فرزندان زیادی در اختیار کفار قرار داده است در حالی که آن‌ها دشمن خدا هستند به پاسخ به این سؤال پرداخت.

فرزند و مال ممکن است گاهی به شر انسان مبدل شوندبه گزارش ایکنا از قم، آیت‎الله العظمی جعفر سبحانی بعد از امروز 25 اردیبهشت ماه در سلسله درس‌های تفسیر خود در ماه رمضان در مدرسه حجتیه گفت: خداوند در قرآن به این نکته اشاره می‌کند که منافقان و مشرکان دارای فرزندان و اموال بسیاری بودند که این سوال برخی از مسلمانان را به این سوال متوجه می کرد که چگونه این اموال و اولاد از آن کسانی است که ایمان ندارند، درحالی که خداوند چنین نعماتی به آنها داده است.

وی افزود: خداوند در پاسخ به این سوال عرضه می‌کند که «فَلَا تُعْجِبْكَ أَمْوَالُهُمْ وَلَا أَوْلَادُهُمْ إِنَّمَا يُرِيدُ اللَّهُ لِيُعَذِّبَهُمْ بِهَا فِي الْحَيَاةِ الدُّنْيَا وَتَزْهَقَ أَنْفُسُهُمْ وَهُمْ كَافِرُونَ»همین اموال و اولاد زمینه عذاب این گروه را تشکیل می دهند.

وی گفت: یکی از عذاب های منافقان در خصوص اموال، آن بود که اموال زیاد مایه افزایش نگرانی ها و ناراحتی های آنها می شد؛ یکی از نگرانی های منافقان از جانب اولاد نیز آن بود که تصور می کردند که در آینده ممکن است فرزندان آنها مسلمان شوند.

این مفسر قرآن عنوان کرد: احتمال دیگری مطرح شده است که یکی از نگرانی های مالی منافقان آن بود که آنها تصور می کردند که اموال آنها نیز پس از مرگ در اختیار نظام توحیدی قرار می گیرد.

وی گفت: احتمال دیگر آن است که می توان گفت که عذاب، همیشه با آتش همراه نیست و خسران نیز می تواند نوعی عذاب سخت باشد؛ یعنی کسی که فرزند و مالی جمع آوری و زیاد می کند اگر در آینده آنها را از دست داد، قطعا عذابی بزرگ به او وارد شده است.

وی یادآورشد: خداوند در آیه «وَيَحْلِفُونَ بِاللَّهِ إِنَّهُمْ لَمِنْكُمْ وَمَا هُمْ مِنْكُمْ وَلَكِنَّهُمْ قَوْمٌ يَفْرَقُونَ» قسم خوردن اشاره می کند و می گوید که مشرکان و منافقان قسم زیادی می خورند ولی قطعا از شما نیستند ودلیل قسم خوردنشان نیز ترسی است که از مسلمانان در دل دارند.

آیت الله سبحانی بیان کرد: آیه بعدی «لَوْ يَجِدُونَ مَلْجَأً أَوْ مَغَارَاتٍ أَوْ مُدَّخَلًا لَوَلَّوْا إِلَيْهِ وَهُمْ يَجْمَحُونَ» اظهار می کند که اگر کوچکترین پناهگاهی پیداکنند از دست شما فرار می‌کنند و مجتمع می‌شوند.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: