کد خبر: 3835838
تاریخ انتشار: ۲۷ مرداد ۱۳۹۸ - ۱۳:۳۱
‌آیت‌الله یزدی:
گروه سیاست و اقتصاد ــ رئیس جامعه مدرسین با بیان اینکه قرآن بر حفظ امانت و امانتداری تأکید بسیار کرده است، اظهار کرد: امانت باید به اهل آن داده شود و نباید به هرکسی برای تحویل امانت اعتماد کرد؛ گاهی برخی موضوعات از جمله برخی سخنان و حرف‌ها امانت است و باید امانتداری صورت بگیرد.
سوارشدن ماشین‌های چندصدمیلیونی از سوی برخی مسئولان بی عدالتی استبه گزارش ایکنا از قم، آیت‌الله محمد یزدی، رئیس جامعه مدرسین امروز، 27 مردادماه در آیین تکریم و معارفه رئیس کل دادگستری قم بیان کرد: امانت منحصر به مادیات نیست و مسئولیت‌هایی که با نصب محقق می‌شود، یک نوع امانت محسوب می‌شود.
 
وی افزود: مسئولیت و سمت‌ها امانتی است که بر‌عهده مسئولان قرار داده شده است و به همین دلیل در انتصاب و انتخاب افراد باید برای قبولی مسئولیت‌ها دقت شود و اهلیت و امانتداری آن‌ها مورد توجه قرار بگیرد.
 
رئیس جامعه مدرسین بیان کرد: از نظر شرعی، قاضی باید مجتهد جامع‌الشرایط باشد و حتی کسانی که در مسئله ولایت فقیه اختلاف دارند، بر قضاوت فقیه و اینکه قاضی باید فقیه باشد، هیچ اختلافی ندارند و این نشان‌دهنده اهمیت این جایگاه است.
 
وی با بیان اینکه قرآن بر حفظ امانت و امانتداری تأکید بسیار کرده است، ادامه داد: امانت باید به اهل آن داده شود و نباید به هرکسی برای تحویل امانت اعتماد کرد؛ گاهی برخی موضوعات از جمله برخی سخنان و حرف‌ها امانت است و باید امانتداری صورت بگیرد.
 
عضو فقهای شورای نگهبان اظهار کرد: در انتخاب و انتصاب مسئولیت‌های مهم کشور از جمله رئیس مجلس شورای اسلامی، رئیس جمهور و رئیس قوه قضائیه، باید اهلیت فرد مورد توجه قرا بگیرد تا مسئولیت به طور مناسب انجام شود.
 
مرجع تشخیص اهلیت افراد
وی اضافه کرد: تشخیص اهلیت برخی مواقع برعهده شورای نگهبان واگذار شده است که چند فقیه درباره موضوعات تصمیم‌گیری می‌کنند و این تصمیم می‌تواند قابل اتکا باشد.
 
آیت‌الله یزدی با تأکید بر اینکه با شک و تردید نمی‌توان مسئولیت و امانت را به کسی سپرد، اظهار کرد: اهلیت معنای مشخص دارد و نمی‌توان کسی که حد ناچیزی از موضوع و مسئله اطلاع دارد را متخصص و اهل آن کار بدانیم.
 
وی بیان کرد: انسان معصوم نیست و ممکن است مرتکب اشتباه شود اما نکته مهم این است که قبل از اعطای مسئولیت، افراد احراز هویت شوند تا اشتباهات کمتر شود.
 
رئیس جامعه مدرسین تأکید کرد: 10 سال در قوه قضائیه فعالیت‌ می‌کردم و در این ایام یک جمله روی میز خود نوشته بودم که «اگر این سمت همیشگی بود، نوبت تو نمی‌شد» و این موضوع را همیشه باید مورد توجه قرار داد که در زمانی مسئولیت به فردی سپرده می‌شود، به بهترین نحو آن را انجام دهد و در زمان مناسب مسئولیت را تحویل دهد.
 
وی گفت: مسئولان قبل از اینکه در محضر دادگاه دنیا احضار شوند، در دادگاه عدل الهی محاکمه می‌شوند؛ بر همین اساس باید افراد در انجام مسئولیت خود، خداوند و دادگاه عدل خداوند را مورد توجه قرار دهند تا مرتکب خطا نشوند؛ نباید در انتخاب افراد برای مسئولیت‌ها، ملاحظات جناحی و حزبی را مورد توجه قرار داد که اگر این چنین کنیم، باید در برابر خداوند پاسخگو باشیم.
 
آیت‌الله یزدی بیان کرد: مسئولان باید در حدود حکم و مسئولیت خود عمل کنند و نباید فراتر از آن حکمی بدهند یا تصمیمی بگیرند؛ این موضوع باید مورد توجه مسئولین قرار گیرد.
 
مصداق بی عدالتی
وی با بیان اینکه عدل بدین معنا است که هر چیزی در جای خود قرار بگیرد، اضافه کرد: این عادلانه نیست که کسی تا دیروز وضع زندگی مناسبی نداشت و حتی پژو هم نمی‌توانست سوار شود، اکنون زندگی آنچنانی داشته باشد و سوار ماشین چندصدمیلیونی شود.
 
عضو فقهای شورای نگهبان با بیان اینکه  نظر ولی امر ارجح است و مصلحت نیست خلاف آن رفتار شود، گفت: در برخی شرایط و تصمیم‌گیری‌ها باید ملاحظاتی انجام شود و بر همین اساس گاهی شورای نگهبان با ملاحظه صلاحدید رفتار می‌کند و نظر می‌دهد.
انتهای پیام
نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: