کد خبر: 3816547
تاریخ انتشار: ۱۲ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۱:۱۱
گروه معارف ــ در دعای روز بیست و هفتم ماه مبارک رمضان آمده‌ است: وَ حُطَّ عَنِّیَ الذَّنْبَ وَ الْوِزْرَ؛ خدایا گناهانم را محو کن.

خدایا گناهانم را محو کنبه گزارش ایکنا از قم، آیت‌الله مجتهدی‌تهرانی شرح دعای روز بیست و هفتم ماه مبارک رمضان را این‌گونه آورده‌ است: اللَّهُمَّ ارْزُقْنِی فِیهِ فَضْلَ لَیْلَةِ الْقَدْرِ؛ ای خدا در این روز فضیلت و برتری لیلة‌القدر را نصیب من گردان.

بعض اهل تحقیق با استناد به این دعا احتمال می‌دهند که شب بیست و هفتم  شب قدر باشد؛ درباره شب قدر اختلاف است در روایات؛ به طوری که تشیع بین سه شب نوزدهم، بیست و یکم  و بیست و سوم، شب بیست و سوم را مهم‌تر از دو شب دیگر می‌دانند و احتمال قوی می‌دهند که شب قدر، شب بیست و سوم باشد، لذاست که در شب نوزدهم و بیست و یکم یک غسل مستحبی دارد و شب بیست و سوم دو غسل مستحبی دارد، یکی در اول شب و دیگری در آخر شب، همچنین در شب بیست و سوم سوره‌های روم و عنکبوت و حم دخان خوانده می‌شود در حالی که این اعمال را در شب‌های دیگر شاهد نیستیم البته احتمال شب قدر بودن نیمه شعبان هم داده شده است، ولی اهل سنت عقیده به بیست و هفتم دارند و آن را لیلة‌القدر می‌دانند.

نقل شده است که بعضی از اولیاء الهی، تمام طول سال را احیاء داشتند به امید اینکه شب قدر را درک کنند!

خدایا فضیلت شب قدر را نصیب من کن شب قدر، شب عجیبی هست چرا که « تَنَزَّلُ الْمَلائِکَةُ وَ الرُّوحُ فیها » در این شب ملائکه از آسمان فرود می آیند « بِإِذْنِ رَبِّهِمْ مِنْ کُلِّ أَمْرٍ » تا تقدیر و سرنوشت ما را معین کنند. ملائکه محل فرود می‌خواهند و باید فرودگاه دل ما آماده باشد؛ دل های ما پر از محبت دنیا و زن و فرزند شده است و جایی برای نزول ملائکه الهی باقی نگذاشته است و خوشا به حال آن دل‌هایی که فرودگاه فرشتگان و ملائکه مقرب الهی هستند که اگر ملائکه بیایند، دلها را نورانی می‌کنند. بعضی‌ها شیطان در دل‌هاشون خانه دارد دعا کنید که شب‌های ماه رمضان این شیاطین از دلشون بروند و فقط خدا در دل‌ها باقی بماند که ملائکه وقتی میایند، وارد شوند.

وَ صَیِّرْ أُمُورِی فِیهِ مِنَ الْعُسْرِ إِلَی الْیُسْرِ؛ خدایا امورات مرا از سختی به آسانی مبدل کن.

الان غالب مردم گرفتار انواع سختی‌ها و مشکلات هستند، گرفتار همسایه بد، عروس بد، داماد بد، فرزند ناصالح و ... می‌باشند، لذا از خدا می‌خواهیم که این سختی‌ها را به آسانی تبدیل کند و گرفتاری ما را اصلاح کند.

وَ اقْبَلْ مَعَاذِیرِی؛ خدایا عذر من را بپذیر.

همه ما باید بخاطر گناهان مان به درگاه الهی عذر تقصیر آوریم و بگوئیم خدایا غلط کردم و بدانیم که خدا که سر چشمه مهربانی و رحمت است ما را در آغوش لطف خودش قرار خواهد داد.

وَ حُطَّ عَنِّیَ الذَّنْبَ وَ الْوِزْرَ؛ خدایا گناهانم را محو کن.

و در نامه عملم اثری از گناهانم باقی نگذار.

یَا رَءُوفاً بِعِبَادِهِ الصَّالِحِین؛ ای خدایی که به بندگان صالحت مهربانی.

خداوند متعال خیلی مهربان است حتی افرادی بودند که خیلی بدی کرده بودند و همین که به در خانه خداوند تضرع کردند و گفتند خدایا غلط کردم خداوند از ایشان دستگیری کرد و عاقبت به خیر شدند، کسانی بودند که عمرشان به گناه و معصیت و  مشروب خواری گذشته بود و فقط دهه محرم لباس سیاه به تن می‌کردند و به ناگاه نور لطف الهی در قلب ایشان تابیده بود و دگرگون شده بودند و تمام گناهان گذشته را ترک کرده بودند، خدا سریع‌الرضاست، و عذر تو را زود قبول می‌کند.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: