کد خبر: 3814455
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۱۲:۴۰
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ آیت‌الله مجتهدی در شرح دعای روز نوزدهم ماه مبارک رمضان آورده‌ است: «حظ» به معنی بهره است، برخی افراد در معاملات و قرض‌دادن بهره حرام می‌گیرند و اهل ربا هستند، دولت وظیفه دارد با رباخواران مقابله کند.

دولت وظیفه دارد با رباخواران مقابله کندبه گزارش ایکنا از قم، آیت‌الله مجتهدی‌تهرانی شرح دعای روز نوزدهم ماه مبارک رمضان را این‌گونه آورده‌ است: «اللَّهُمَّ وَفِّرْ فِیهِ حَظِّی مِنْ بَرَکَاتِهِ؛ خدایا روزی من کن تا از برکات ماه مبارک رمضان حظ و بهره فراوان ببرم و برکات ماه رمضان همان قرآن خواندن و دعای ابو حمزه خواندن است و گریه کردن بر سختی مرگ و آن‌چه پس از مرگ در پیش رو داریم.

در حدیث آمده‌ است که قبر، هر روز به پنج کلمه ندا می‌کند؛ «اَلقَبر یُنادی بِخمس کلماتٍ» و قبر هر روز صبح به صبح خطاب به ما می‌کند «اَنَا بیتُ الوَحْدَه» منم خانه تنهایی تو، در قبرستان همه کنار هم خوابیده‌اند ولی  در عین حال غریب هستند، «فاحملوا الیَّ اَنیساً» انیس و همنشینی برای خودت تهیه کن تا در آن‌جا تنها نباشی، اعمال نیک بهترین انیس  انسان هستند در غربت قبر، «اَناَ بیتُ‌الظُلمة» من خانه  تاریکی تو هستم « فحملوا اِلَیَّ سِراجاً» پس چراغی برای تاریکی قبرت آماده ساز «اَنَا بَیتُ الدِیدان» من خانه کرم و عقرب تو هستم  پس تریاق و زهری که کرم‌ها و عقرب‌ها را از بین ببرد با خود بیاور.

سال‌ها قبل یکی از طلبه‌ها در مدرسه ما درس می‌خواند، وی گفت: جنازه‌‎ای بود که می‌خواستیم او را دفن کنیم هر مکانی انتخاب می‌‎کردیم، عقرب‌ها به جنازه حمله می‌کردند، هر چه آن‌ها را می‌کشتیم باز مثل چشمه از زمین می‌جوشیدند؛ آخر هم خسته شدیم و جنازه را روی عقرب‌ها گذاشتیم و دفن کردیم.

قبر می‌گوید من خانه پر از مار و عقرب تو هستم «فَاحمِلوا الیَّ تِریاقا» و این روایات می‌خواهد بگوید که به فکر آخرت تو باش ولی ما آن‌قدر مست دنیا هستیم که ابدا متوجه دشواری‌های قبر و برزخ و ... نیستیم، انسانی که بی‌هوش هست نمی‌فهمد و به فکر این مسائل نیست، لذا از خدا بخواهیم که ما را هوشیار کند.

خدا کند که صداهای عالم معنا را بشنویم که همواره فریاد می‌زند «اَنَا بیتُ‌الظُلمة، انا بیتُ‌الدیدان؛ انا بیت‌الغُربه»؛  خدایا توفیق بده از برکات ماه مبارک رمضان استفاده کنیم، حدود چهل سال پیش بود که در روزنامه خواندم؛ مصرف برق در ماه رمضان بالا رفته است و باید هم همینطور باشد و مردم اهل سحر باشند و از برکات ماه رمضان استفاده کنیم.

«حظ» به معنی بهره است، برخی افراد در معاملات و قرض‌دادن‌هایشان بهره حرام می‌گیرند و اهل ربا هستند و دولت وظیفه دارد با رباخواران مقابله کند؛ من تعجب می‌کنم که چرا در جمهوری اسلامی هنوز عده‌ای ربا خواری می‌کنند و دولت نیز هیچ اقدامی نمی‌کند، باید عده‌ای از طرف دولت تجسس کنند و اهل ربا را شناسایی و مجازات کنند.

فراموش نکنیم بهره دو نوع است، یکی بهره حرام مثل ربا و ... و یکی هم بهره معنوی مثل ماه رمضان که محل دعا و بهره‌های معنوی است.

«وَ سَهِّلْ سَبِیلِی إِلَی خَیْرَاتِهِ؛ خدایا راه خیرات را برای من آسان کن.

یکی از خیرات افطاری دادن است، اگر تمکن مالی دارید افطاری بدهید، که ثواب زیادی نیز دارد؛ سابق در مساجد افطاری می‌دادند که باعث جذب بچه‌ها به مساجد میشد و کار خوب و پسندیده‌ای بود، یا درخت توت در مسجد می‌کاشتند تا پای بچه‌ها به مسجد باز شود، باید مسجد جذابیت داشته باشد تا جوانان و بچه‌ها به آنجا آیند الان غالب افراد در مساجد پیرمردها هستند.

لذا از خدا بخواهید که راه خیرات را برای ما آسان بکند؛ باید از حال همسایه خود با خبر باشید؛ برخی افراد سحری ندارند بخورند با نان خالی روزه می‌گیرند؛ و شما مسئول هستید حتی اگر بی خبر باشید؛ باید تحقیق کنید و از حال همسایه فقیرتان اطلاع داشته باشید.

وَ لاَ تَحْرِمْنِی قَبُولَ حَسَنَاتِهِ؛ خدایا مرا از قبول حسنات محروم نکن.

خدایا اگر کار خوبی می‌کنم اهل نماز شب و دعای ابوحمزه و ... هستم حسنات آن اعمالم را به من برسان  و محرومم نکن؛ یعنی کاری کنم که آن حسناتم از بین برود، مثلا اگر یک غیبت کنم تمام اعمال چهل روزه من از بین می‌رود، در حدیث آمده‌است که اگر کسی غیبت کند عبادات چهل روزه او در نامه کسی که مورد غیبت قرار گرفته است نوشته می‌شود.

لذا اگر کسی غیبت شما را کرد باید برای او چشم روشنی هم ببرید چون تا چهل روز هر کار خیری که بکند در نامه اعمال شما ثبت می‌شود؛ در جامع‌السعادت آمده است که شخصی مورد غیبت قرار گرفت و آن شخص برای غیبت کننده هدیه فرستاد و تشکر کرد؛ باید هر روز بگوییم که خدایا کاری کن که حسناتم مورد قبول تو واقع بشود.

یَا هَادِیاً إِلَی الْحَقِّ الْمُبِین؛ ای خدایی که راهنمایی می کنی به سوی حق.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: