کد خبر: 3814375
تاریخ انتشار: ۰۴ خرداد ۱۳۹۸ - ۰۹:۵۴
تولیت آستان حضرت معصومه(س):
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ تولیت حرم حضرت معصومه(س) با بیان اینکه لازمه محبت اهل‌بیت(ع)، تبعیت از سیره آنان است، گفت: گناه ناامیدی و یأس از رحمت الهی بالاترین گناه به شمار می‌رود و بنابراین گناهکاران نیز در شب‌هایی که توبه سزاوارتر است، توبه کنند.

ناامیدی از رحمت الهی بالاترین گناه استبه گزارش ایکنا از قم، آیت‌الله سیدمحمد سعیدی، تولیت حرم مطهر حضرت معصومه(س) بامداد چهارم خردادماه در مراسم احیای شب نوزدهم ماه مبارک رمضان که در شبستان امام خمینی(ره) حرم بانوی کرامت برگزار شد، گفت: شب نوزدهم ماه مبارک رمضان شب ضربت خوردن امیرالمؤمنان، علی(ع) یکی از لیالی احیا است.

وی افزود: در این شب‌ها که باب رحمت الهی به روی همگان باز است، بهترین سخنان، سخن از دعا، توبه و استغفار و بازگشت بندگان خدا به سوی خداوند تبارک و تعالی است.

آیت‌الله سعیدی با اشاره به اینکه توبه و استغفار به درگاه خداوند لزوماً به معنای این نیست که شخص توبه‌کننده حتماً گناهی مرتکب شده باشد تا مشمول امر توبه شود، بیان کرد: توبه در واقع بازگشت به خداوند متعال برای جلب رحمت واسعه اوست و همچنین گناهکارانی که با گناه کردن باب رحمت الهی را به روی خود بسته‌اند، آن‌ها نیز توبه می‌کنند.

وی ادامه داد: گناه ناامیدی و یأس از رحمت الهی بالاترین گناه به‌شمار می‌رود و بنابراین گناهکاران نیز در شب‌هایی که توبه سزاوارتر است، توبه کنند، اما اگر کسی بر ارتکاب معاصی و سرپیچی از فرمان الهی اصرار ورزید طبیعتاً چنین کسی، خودش را از دایره ایمان خارج می‌کند زیرا انسان مؤمن، بر گناه اصرار نمی‌ورزد.

وی با اشاره به اینکه خداوند در آیه 31 سوره نور گناهکاران را نیز ایها‌المؤمنون خطاب کرده‌ است، گفت: اگر خداوند متعال گناهکاران را جداگانه خطاب می‌کرد، موجب رسوایی آنان می‌شد، خداوند بندگان خود را دوست دارد و به خصوص کسانی را که از لغزش‌ها توبه می‌کنند و لذا خداوند قصد رسوا کردن آن‌ها را ندارد.

توبه از گناه، واجب شرعی است
تولیت حرم بانوی کرامت با اشاره به اینکه توبه از گناه، واجب شرعی است، بیان کرد: وجوب توبه آنی و فوری است همچنین اینکه شخص تائب واجب است تصمیم بگیرد که بعد از توبه سمت گناه نرود.

وی با تأکید بر اینکه دوستی با اهل‌بیت(ع) روشنی‌بخش مسیر رسیدن به اوج کمالات است، اظهار کرد: در این شب‌های احیای ماه مبارک رمضان خداوند متعال بر سر ما منت گذاشته و با نام اهل‌بیت(ع) ما را عجین کرده‌است.

آیت‌الله سعیدی یادآور شد: اگر انسان از مسیر دوستی با اهل‌بیت(ع) وارد نشود به جایی نخواهد رسید و اگر چنان‌چه شخصی مومن باشد اما محبت و سرسپردگی اهل‌بیت(ع) در دلش نباشد ایمان و اعمال وی هیچ اثر و ارزشی ندارد بنابراین ارتباط خود را با اهل بیت افزایش دهیم.

وی عمل کردن به سیره اهل بیت(ع) را بهترین راه افزایش ارتباط با آن‌ها بیان کرد و افزود: امام خمینی(ره) در راستای عمل به سیره اهل‌بیت(ع) روز قدس را روز فریادرسی به مظلومان فلسطین اعلام کرد و لذا لازم است مردمی را که در سرزمین یمن و حجاز و.. دچار مشکلات هستند فراموش نکنیم.

تولیت حرم حضرت معصومه(س) تصریح کرد: کمک‌رسانی به هموطنان سیل‌زده استمرار یابد و کریمانه در خدمت آن‌ها باشیم زیرا سیره امیرالمؤنین(ع) نیز چنین بود.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: