کد خبر: 3813565
تاریخ انتشار: ۳۱ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۴۰
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی گفت: کتاب «تربیت اخلاقی با نگاه قرآنی» در پنج فصل نگارش و پس از دوبار تجدید چاپ، در نخستین نمایشگاه دستاوردهای قرآنی دفتر تبلیغات اسلامی به نمایش گذاشته شده است.

عرضه کتاب تربیت اخلاقی با نگاه قرآنی در نمایشگاه قرآن دفتر تبلیغات اسلامیبه گزارش ایکنا از قم، حجت‌الاسلام‌والمسلمین محمدمهدی فیروزی‌مهر، عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی امروز در جمع خبرنگاران در نمایشگاه دستاوردهای قرآنی دفتر تبلیغات اسلامی از تألیف کتاب تربیت اخلاقی با نگاه قرآنی با همکاری پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن خبر داد و اظهار کرد: این کتاب با هدف ساماندهی تربیت اخلاقی از نگاه قرآنی به تألیف رسیده است.

وی با بیان اینکه کتاب تربیت اخلاقی با نگاه قرآنی در پنج فصل تدوین شده است، تصریح کرد: در فصل نخست این کتاب مباحث کلیات و مفهوم‌شناسی و برخی مباحث و پیش نیازهایی که با مبحث اصلی ارتباط داشت، مطرح شده است.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی ادامه داد: فصل دوم این کتاب به مبانی تربیت اخلاقی از منظر قرآن مورد بحث قرار گرفت که پنج مبنا به عنوان مبانی اخلاقی مورد بحث قرار گرفته است که شامل وجود تلاش‌های گوناگون در انسان، استعداد خلافت الهی، معرفت و ایمان به خدا، تأثیر و نیت بر تعهد اخلاق و نقش شریعت الهی در تحقق اخلاق الهی، می‌شود.

وی افزود: در فصل سوم اهداف تربیت اخلاقی قرآن مورد بحث قرار گرفته و به اهداف واسطی تربیت اخلاقی از منظر قرآن به صورت خاص توجه شده است که شامل روش حس فضیلیت جویی، پرورش تفکر و تعبد اخلاقی، تسلط بر نفس عماره و رسیدن به نفس مطمئه می‌شود.

حجت‌الاسلام‌والمسلمین فیروزی مهر با اشاره موضوع فصل چهارم این کتاب گفت: اصول تربیت اخلاقی موضوع فصل چهارم این کتاب است که اصل نخست آن به تقویت گرایش رحمانی نفس می پردازد و به گرایشات ربانی و رحمانی نفس توجه دارد؛ اصل دوم نیز تعادل جنبه مادی و معنوی را مورد توجه دارد و اصل سوم تقرب الهی برای اخلاق الهی را توضیح داده است؛ اصل چهارم کمال جویی انسان در مسیر صحیح و در نهایت ایمان است که باید بسط پیدا کند و درفصل پنجم روش های تربیت اخلاقی مورد بحث قرار گرفته است.

عضو هیئت علمی پژوهشگاه علوم و فرهنگ اسلامی یادآوری کرد: این کتاب دوبار به چاپ رسیده که در مرحله دوم ۵۰۰ نسخه از آن منتشر شده است.

یادآور می‌شود؛ نمایشگاه دستاوردهای قرآنی دفتر تبلیغات اسلامی از روز شنبه، ۲۸ اردیبهشت ماه تا شنبه، چهارم خردادماه در سالن‌ همایش‌های غدیر قم میزبان علاقه‌مندان است.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: