کد خبر: 3812663
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۷:۰۸
آیت‌الله سبحانی:
گروه فعالیت‎های قرآنی ــ مرجع تقلید شیعیان بر لزوم اختصاص بخشی از زکات به سیل‌زدگان اشاره کرد و گفت: با وجود این همه مشکلات در کشور اعم از فقر و حوادث مصرف‌گرایی زیادی در جامعه وجود دارد.

بخشی از زکات صرف سیل‌زدگان شودبه گزارش ایکنا از قم، آیت‌الله جعفر سبحانی از مراجع تقلید ظهر امروز 28 اردیبهشت ماه در سلسله مباحث تفسیر قران کریم که در مدرسه علمیه حجتیه برگزار شد، گفت: خداوند در آیه 59 سوره توبه به راه‌های مصرف زکات اشاره کرده است.

وی افزود: یکی از نکات جالب در خصوص منافقان آنکه پی در پی از پیامبر می خواستند که از صدقات یا همان زکات، سهمی به آنها داده شود ولی خداوند مصارف هشت گانه آن را مشخص کرده است.

این مرجع تقلید با ذکر این مطلب که در حکومت اسلامی باید تشکیلاتی برای جمع آوری زکات وجود داشته باشد، بیان کرد: این فریضه الهی را به صورت تشکیلاتی، قانونمند و نظام مند جمع آوری کنند، زیرا از آیات قرآن کریم اینگونه بر می آید که باید کارگزارانی برای مسأله زکات فعالیت کنند تا حقوقشان از همان زکات پرداخت شود.

وی تصریح کرد: از جمله مصارف زکات، جذب افراد به اسلام است؛ مقداری از زکات باید به کسانی که اهل اسلام نیستند پرداخت شود تا قلوبشان نسبت به اسلام نرم شده و به آن جذب شوند.

وی با اشاره به بحث مولفه قلوبهم بیان کرد: پس از وفات پیامبر اکرم(ص) زکات «مؤلفة قلوبهم» نسخ شد و خلیفه دوم در این مسیر بدعت گذاری کرد؛ برخی مفسران بدعت وی را اینگونه توجیه کرده اند که «او(خلیفه دوم) اجتهاد کرده است».

وی گفت: در پاسخ باید گفت که اجتهاد برنامه‌گیری از آیات قرآن کریم است، نه اینکه به منزله تغییر آیات و احکام الهی باشد؛ در اینجا باید گفت که مفسران باید نسبت به قرآن شاگردی کنند، نه استادی؛ ما حق نداریم در دوران غیبت ائمه معصومین(ع) در احکام خداوند تصرف کنیم و آنها را مطابق میل خودمان تفسیر کنیم.

این مرجع تقلید بیان کرد: یکی از مهمترین کارهایی که باید انجام دهیم آن است که باید مقداری از مصارف زکات را برای زندانیان غیرعمد اختصاص دهیم، زیرا برخی به صورت غیرعمد مرتکب جرم شده اند و هم اکنون در زندان به سر می برند و با توجه به اینکه این افراد آبرومند هستند، زندان برای آنها آسیب های اجتماعی بسیاری به دنبال دارد.

آیت الله سبحانی با اشاره به اهمیت مصرف زکات در کمک به سیل زدگان بیان کرد: این افراد همه هستی خود را در سیل از دست داده اند و باید به نحو شایسته ای به آنها کمک کرد؛ در کل، دولت اسلامی باید ریشه فقر را در هرجایی که هست بسوزاند.

وی بیان کرد: متاسفانه مصرف‌گرایی در جامعه زیاد است و در عین حال شاهد فقر هم هستیم؛ حجم انبوه زباله ها نشانگر میزان بالای اسراف در کشور است؛ مردم باید از اسراف دوری کرده و بدانند اگر تولید و مصرف متوازن باشد فقر ریشه کن می شود.

این مرجع تقلید با ذکر این شبهه که اگر اسلام فقر را مذمت کرده چرا در مصارف زکات بر فقرا تاکید دارد گفت: اسلام به دنبال فقر نیست بلکه می گوید فقر باید ریشه کن شود، اما اگر احیاناً فقیری در جامعه اسلامی وجود داشت، باید از مصارف زکات سهمی به آن اختصاص داده شود؛ همه مشکلات و فقرها را نباید تقصیر حکومت اسلامی تلقی کرد و مواردی همچون سیل، زلزله و ورشکستگی نیز از عوامل فقر هستند.

وی تصریح کرد: دولت اسلامی 17 منبع درآمد دارد و کسانی که منابع درآمدی اسلام را زیر سؤال می برند بویی از مبانی دینی نبرده اند؛ اگر منابع درآمدی اسلام به درستی محقق و استفاده شود اقتصاد جامعه اسلامی در برابر مشکلات تقویت خواهد شد.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: