کد خبر: 3812495
تاریخ انتشار: ۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۴:۲۲
با شعار «قرآن، مبنای انقلاب اسلامی»؛
گروه فعالیت‌های قرآنی ــ نخستین نمایشگاه دستاورد‌های قرآنی دفتر تبلیغات اسلامی با شعار «قرآن، مبنای انقلاب اسلامی» امروز، ۲۸ اردیبهشت در قم افتتاح شد.

نمایشگاه دستاوردهای قرآنی دفتر تبلیغات اسلامی افتتاح شدبه گزارش ایکنا از قم، حجت‌الاسلام‌والمسلمین یوسفی‌مقدم، رئیس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن امروز، 28 اردیبهشت ماه در آیین افتتاحیه نخستین نمایشگاه دستاوردهای قرآنی دفتر تبلیغات اسلامی که در سالن همایش‌های غدیر قم برگزار شد، بیان کرد: خدا را شاکریم که در ماه رمضان شاهد نخستین نمایشگاه دستاوردهای قرآنی دفتر تبلیغات اسلامی هستیم و امیدوارم خداوند ما را قدردان این نعمت‌های بزرگ قرار دهد و شکرگزار نعمت‌های او باشیم.

وی با تأکید بر اینکه نمایشگاه دستاوردهای قرآنی ظرفیت عظیمی از دفتر تبلیغات اسلامی است که به همگان معرفی می‌شود، افزود: حدود 15 اثر مکتوب در مراکز پژوهشی پژوهشگاه فرهنگ و معارف قرآن، 7 اثر مکتوب قرآنی در دفتر تبلیغات اسلامی، 28 اثر مکتوب قرآنی در دفتر دفتر تبلیغات اسلامی مشهد، 141 پایان نامه و 32 مقاله علمی در دانشگاه باقرالعلوم، 445 اثر در نشر پژوهان دفتر، 88 اثر در نشر پژوهشگاه فرهنگ و معارف قرآن  و  3 کتاب در مرکز فرهنگی هنری منتشر شده است.

یوسفی‌مقدم اظهار کرد: اصل نمایشگاه بر این است که آثار جدید در اختیار مخاطبان قرار بگیرد، رونمایی از 14 نرم افزار موبایلی، افتتاح پرتال جامع علوم و معرف قرآنی چند زبانه، 14 فرهنگنامه تخصصی در زمینه اخلاق، معنویات، هنر، تاریخ، مطالعات اجتماعی، سیاست و امنیت و.. از جمله آثار جدید پژوهشگاه فرهنگ و معارف قرآن است که در اختیار مخاطبان نمایشگاه دستاوردهای قرانی قرار می‌دهد.

رئیس پژوهشکده فرهنگ و معارف قرآن کریم دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم با اشاره به اینکه بیش از 300 اثر قرآنی در بخش کتاب در این نمایشگاه عرضه می شود، گفت: 15 عنوان کتاب مکتوب در سال97 منتشر شده است و 30 عنوان کتاب در دست نشر داریم که برای سال آینده منتشر خواهد شد.

کارگروه مزیت علمی قرآن کریم
حجت‌الاسلام قطبی، رئیس دفتر تبلیعات اسلامی شعبه اصفهان و رئیس میز قرآن نیز بیان کرد: قرآن مبنای انقلاب اسلامی است و امیدواریم با تمسک به قرآن و بهره گیری از آیات کریمه بتوانیم خدمتگذار انقلاب و مسلمان و همه انسان‌های ازاد اندیش جهان باشیم.

وی با اشاره به اینکه میز قرآن یکی از میزهای پر خیر و برکتی بود که تشکیل شد، گفت: تشکیل کارگروه استشراق و کارگروه مزیت علمی قرآن کریم که تا کنون کمتر به آن پرداخته شده از جمله فعالیت‌های میز قران است.

قطبی بیان کرد: دفتر تبلیغات اسلامی در عرصه‌های مختلف، آورده‌های قرآنی را به جامعه عرضه کرده اما اینکه در حوزه‌های علوم انسانی و.. با اتکا و ارجاع به قرآن و باور به مرجعیت قرآن اسناد علمی خود را پیش ببرند و گفتمان سازی صورت بگیرد، کمتر به آن پرداخته شده بود و لذا سند راهبردی مرجعیت علمی قرآن کریم تنظیم شده و در این کارگروه تلاش می‌کنیم تا این سند سرلوحه قرار بگیرد.

رئیس دفتر تبلیعات اسلامی شعبه اصفهان و رئیس میز قرآن گفت: ترویج فرهنگ قرآن یعنی محضریت قرآن و اینکه انسان در همه ابعاد زندگی خود قرآن کریم را حس کند و قرآن را بشناسد و سبک زندگی قرآنی را در حیات خود پیاده کند؛ در این بخش(میز قرآن) داستان‌های قرآنی با شعار توجه به قرآن و اینکه کودک حس کند قرآن معجزه الهی است را ارائه دادیم و در تلاش هستیم فرهنگ قرآنی را در جامعه ترویج دهیم.

قطبی با اشاره به اینکه را‌ه‌اندازی اپلیکیشن جامع شامل گرافیک، صوت و تصویر مختلف، حمایت از نواوران قرآنی در قم، مشهد و اصفهان از دیگر فعالیت‌های میز قرآن است، ادامه داد: سامانه بازنمای دستاوردهای قرآنی با نام اختصار «سبد» روز چهارشنبه در نمایشگاه رونمایی خواهد شد؛ هرکسی در هر نقطه از جهان فعالیت قرآنی در زمینه شعر، گرافیک، تصویر، مقاله و کتاب انجام دهد می‌تواند اثر خود را در این سامانه ثبت کند و دسترسی به این سامانه از هفته آینده برقرار خواهد شد.

اجرای پروژه «مدرسه، محیطی قرآنی»
رئیس دفتر تبلیعات اسلامی شعبه اصفهان و رئیس میز قرآن از پروژه «مدرسه، محیطی قرآنی» یاد کرد و افزود: خط فرمیک شیوه جدید نگارگری قرآن کریم مرکب از  خط، آیه و نماد است که در قالب این پروژه توسط هنرمندان صاحب سبک به مرحله اجرا خواهد رسید.

 در پایان این مراسم از 15 اثر قرآنی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم رونمایی شد.

یادآور می‌شود؛ برنامه‌های شاد قرآنی ویژه خانواده‌ها در نمایشگاه دستاوردهای قرآنی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم واقع در مرکز همایش‌های غدیر که صبح‌ها از ساعت ده تا 13 و شب‌ها از ساعت 22 الی 24 شب برگزار می‌شود ارائه می‌شود.

از غرفه‌های حاضر در این نمایشگاه می‌توان به غرفه طرح‌واره‌های تبلیغی قرآن، اسناد قرآنی، هنرهای تجسمی قرآن، نرم‌افزارهای قرآنی، دایرة‌المعارف قرآنی، پرسمان‌های قرآنی و آثار و محصولات قرآنی دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه قم اشاره کرد.

یادآور می شود این نمایشگاه امروز با حضور ئیس دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه در سالن غدیر دفتر تبلیغات اسلامی حوزه قم گشایش یافت و به مدت هشت روز پذیرای علاقه‌مندان خواهد بود.

انتهای پیام

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: