کد خبر: 3806295
تاریخ انتشار: ۰۴ ارديبهشت ۱۳۹۸ - ۱۶:۰۱
آیت‌الله مکارم شیرازی در دیدار رئيس قوه قضائيه:
گروه سیاست و اقتصاد ــ آیت‌الله‌ مکارم شیرازی امروز در دیدار حجت‌الاسلام والمسلمین رئیسی با بیان این‌که دستگاه قضایی آبروی نظام اسلامی است، تأکید کرد: طبق مبانی دینی و فقهی، اصل بر اعسار است نه ایسار، مخصوصاً در مورد جوانان.

دستگاه قضا آبروی نظام است / در دین اسلام اصل بر اعسار است نه ایساربه گزارش ایکنا از قم، آیت‌الله مکارم شیرازی امروز در دیدار با حجت‌الاسلام ابراهیم رئیسی ،رئیس قوه قضاییه، گفت: امیدواریم در دوره مدیریت شما تحول همه جانبه‌ای در دستگاه قضا صورت گیرد چراکه شما مرد تحول هستید.

وی در ادامه با بیان توصیه‌هایی مهم خطاب به رییس و دیگر مسؤولان دستگاه قضا، تصریح کرد: قوه قضاییه آبروی نظام اسلامی به شمار می‌آید و عدالت مطلوب خود را در این دستگاه نشان می‌دهد.

این مرج تقلید با تشریح برخی مشکلات اساسی موجود در قوه قضاییه، گفت: لازم است کارگروه‌هایی برای آسیب‌شناسی و اقدام لازم جهت رفع آن‌ها تشکیل شود.

آیت‌الله مکارم شیرازی افزود: یکی از مشکلات مهم موجود که البته معلول عوامل مختلفی هم‌چون کثرت پرونده‌ها و تشریفات دست و پاگیر است، روند طولانی رسیدگی به پرونده‌ها است که گاهی سبب می‌شود افراد از پیگیری حق خود و مراجعه به دادگستری صرف‌نظر کنند.

وی زندانیان مهریه را از دیگر مشکلات موجود در دستگاه قضا دانست و بیان کرد: متاسفانه دادگاه‌ها در این زمینه اصل را بر ایسار زوج می‌گذارند و فرد را زندانی می‌کنند تا اعسار خود را ثابت کند؛ در حالی که طبق مبانی دینی و فقهی اصل بر اعسار است نه ایسار، مخصوصاً در مورد جوانان.

آیت‌الله مکارم شیرازی خطاب به رییس قوه قضاییه تاکید کرد: شما باید کارگروهی برای رسیدگی به این مشکل که بخش زیادی از جوانان را دچار مشکل کرده‌است، تشکیل دهید و با دقت و سرعت این مشکل را حل کنید.

وی در خصوص تقسیط مهریه اظهار کرد: بدون شک وقتی مهریه تقسیط شد باید با پرداخت قسط اول زوجه تمکین کند همان‌گونه که در تمام معاملات اقساطی جنس را با پرداخت قسط اول تحویل می‌دهند نه این‌که بگذارند بعد از پرداخت تمام اقساط که گاهی در مورد مهریه به چهل و پنجاه سال طول می‌کشد، طرف تمکین کند.

این مرجع تقلید هم‌چنین خواستار نظارت دستگاه قضا بر فعالیت وکلا شد و تصریح کرد: متاسفانه مشاهده شده که برخی وکلا با شگردهای مخصوصی که دارند و به منظور دستیابی به منافع بیشتر، کاری می‌کنند تا روند رسیدگی به پرونده‌ها طولانی شود، در این خصوص باید فکری کرد.

وی افزود: گاه بعضی مرتکب قتل عمد شده‌اند و صاحبان خون عمداً در قصاص تأخیر می‌کنند و مجرم سال‌ها در زندان می‌ماند در حالی که این کار درست نیست زیرا او فقط مستحق قصاص است نه مستحق سال‌ها زندان و لذا باید بلافاصله قصاص کنند و اگر نمی‌خواهند قصاص کنند با کفالت مجرم را آزاد نمایند تا موقع قصاص.

آیت‌الله مکارم شیرازی در بخش پایانی سخنان خود با اشاره به کثرت پرونده‌های موجود در دستگاه قضا، بر لزوم کار فرهنگی به منظور پیشگیری از وقوع تخلفات تاکید کرد و گفت: لازم است در این زمینه کار کارشناسی صورت گیرد و ضمن تهیه گزارش آماری دقیق، این مساله مورد آسیب‌شناسی قرار گیرد تا جلوی ورود این همه پرونده به قوه قضاییه گرفته شود.

انتهای پیام

 

نام:
ایمیل:
* نظر:
* کد امنیتی: